Za uspeh razmerja pa na dolgi rok ni pomembno to, da imamo enak okus za glasbo in filme, da nam partner bere misli, da ves čas hodimo na romantične večerje ali nam vsakič, ko se spogledamo z ljubljeno osebo, pred očmi plešejo iskrice. Temelji zdravega razmerja so drugje – za vas smo zbrali osem točk, na katere morate biti še posebej pozorni, če želite, da bo vaš odnos ostal trden.
Preberite tudi: Pero Lovšin: Moja prva punca je še vedno moja zdravnica. Kliknite TUKAJ!
Ni vas strah povedati svojega mnenja
Zveza s partnerjem, ob katerem se obupno trudite, da bi mu bili všečni, zato vneto prikimavate vsem mnenjem, ki jih ima, gotovo ni dobra za vaš osebni razvoj in se skoraj zagotovo ne bo obdržala.
Vzamete si čas zase
Zdravo razmerje ni tisto, v katerem ste skorajda partnerjev privesek in imate občutek, da morate biti nanj prilepljeni 24 ur na dan. Vsaka od oseb v razmerju naj bi imela poleg kvalitetnega skupnega časa svoje samostojne hobije, prijateljstva in prosti čas. Nič ni narobe niti, če gresta kdaj na počitnice ločeno - tako boste še bolj cenili trenutke, ki jih preživita skupaj.
Prepiri niso nekaj neobičajnega
Nesoglasja so normalen del vsakega odnosa, in če jih nimate (vsaj občasno), obstaja velika verjetnost, da je eden od vaju zadržan in v komunikaciji ni iskren. Pomembno je le, da se znate po prepiru opravičiti, če ste vi odgovorni za nastalo situacijo, ali sprejeti partnerjevo opravičilo, če je krivda njegova.
Zadovoljni ste s trenutno situacijo
Če ste vstopili v zvezo z upanjem, da bo čez čas bolje ali da vam bo uspelo partnerja spremeniti v idealno podobo, ki ste si jo ustvarili v glavi, si sami kopljete jamo. Že takoj na začetku, ko se odločite za skupno življenje, se vam mora zdeti, da skupaj dobro delujeta. Le tako se lahko vajina naveza pozneje okrepi in poglobi.
Odločitve sprejemata demokratično
V zdravi zvezi ne more biti vedno vse po vaše in enako nesmiselno je, če kaj podobnega pričakuje vaš partner. Vse odločitve, od tega, koliko otrok ali domačih živali bosta imela, do tega, kateri film si bosta v torek ogledala v kinu, sprejmeta po skupnem posvetu. To sicer včasih pomeni, da se morate odpovedati romantični drami in si skupaj z njim ogledati zadnjega Jamesa Bonda, a po drugi strani gre on kdaj na vašo željo na kosilo v mehiško namesto v kitajsko restavracijo.
Sta spoštljiva in prijazna
Ne glede na to, kolikokrat ste že prebrali kaj podobnega in kako klišejsko se vam zdi - to, da vas partner spoštuje, vi pa njega, je osnova zdrave zveze! To poudarjamo zato, ker veliko ljudi spoštovanje zamenjuje z drugimi rečmi, na primer materialnimi dobrinami, lažnimi izlivi ljubezni in podobnim. Vendar je spoštovanje predvsem to, da vas partner sprejema takšne, kot ste, podpira vaše odločitve in vam daje prostor, da se razvijate kot oseba. Če je do vas posesiven, vam daje občutek, da ste manj vredni od njega, in zavira vaše talente, to pač ni to, ne glede na količino daril, ki jih dobivate od njega. Prav tako pomembna pa je tudi prijaznost. Včasih prijazne geste lažje namenjamo vsem drugim ljudem, celo sodelavcem in neznancem v zdravniških čakalnicah, domov pa pridemo sitni in namrgodeni, ker nam je to, da nas bo partner sprejel tudi takšne, nekako samoumevno. Vendar pa bo odnos veliko boljši, če se bosta potrudila, da sta drug do drugega čim večkrat prijazna.
Zaupata si
Če kaj hitro poruši temelje zveze, sta to nezaupanje in neutemeljeno ljubosumje. Sicer pa si partnerja v zdravem in trdnem odnosu niti ne dajeta razlogov za ljubosumje. Razne igrice, kot je flirtanje z drugimi pred njegovimi očmi (ali obratno), vaju ne bodo pripeljale nikamor. Ko je razmerje zdravo, tudi vesta, da partner ne potrebuje stalnega nadzora, kajti dobro ve, da je tisto, kar ga čaka doma, vredno več od hipnih vznemirjenj.
Vesta, kaj vaju osrečuje
Tudi zdravo razmerje je včasih težavno, a je hkrati polno veselja in drobnih radosti. Oba vesta, kako orazpoložiti drug drugega, pa četudi na najbolj preprost način - s skupnim večernim kozarcem vina, petjem v avtu, ko se peljeta na izlet, šalo ali najljubšo čokolado. Sreča se navsezadnje skriva v majhnih rečeh.