V rudniku Velenje mrtvega našli drugega pogrešanega rudarja

Reševalci so se v jami velenjskega premogovnika prebili do še enega rudarja
Prikaži več
Estrada

Kako shladiti pisarno?

J. K., Zarja
23. 7. 2018, 13.01
Deli članek:

Poletje seveda niso samo počitnice s prijetno osvežitvijo v hladni vodi – to je tudi delo v pregreti pisarni. Pa se da temu izogniti? Delu najbrž ne, a vročini v pisarni zagotovo.

Revija Zarja

Priljubljeno reklo pravi, da moramo pri delu zmeraj ohraniti hladno glavo. A le kako naj bi to bilo mogoče, ko poletno sonce termometrske kazalce dvigne v vrtoglave višine? Nekatera delovna mesta imajo klimo – tem ohranjanje hladne krvi in trezne glave tudi v najbolj zapletenih situacijah ni težko. Drugim pa ni lahko ohranjati zbranosti pri delu, medtem ko se nam potne kapljice nabirajo na čelu in zrak v pisarni postaja zatohel in gost. Vse to prej obeta glavobol, slabost ali vrtoglavico kot pa uspešno opravljeno delo. Če se temperatura v prostoru dvigne do 36 ali 37 stopinj, torej do toplote, ki je lastna telesu, lahko pride celo do kolapsa.

Poskušajmo torej preprečiti neprijetne razmere, povezane s pregreto pisarno. Tukaj je osem dragocenih nasvetov, ki bodo tudi poleti pisarno ohranjali prijetno.

Zgodnje zračenje

Takoj zjutraj odprimo vsa okna v pisarni ter temeljito prezračimo vse delovne prostore. Do približno 8.30 je zunanji zrak še prijetno svež in dovolj ohlajen od noči, da bo zjutraj pisarno preplavil prijetno svež zrak. Če v pisarno ne prihajamo dovolj zgodaj za zračenje, prosimo sodelavce, ki so tam pred nami, da nam odprejo okna. Izplača se! Najpozneje do 9. ure pa je treba okna zapreti, glede na lego pisarne pa seveda kaj kmalu tudi spustiti roloje.

Revija Zarja

Preberite tudi: Feng šuj: preženimo slabe energije iz našega doma. Kliknite TUKAJ!

Dovolj tekočine

Ko temperatura v prostoru preseže 26 stopinj, moramo dovolj piti. To seveda ne velja le za delovni prostor. Na splošno velja, da moramo čez dan popiti liter in pol tekočine, za vroče poletne dni pa, da moramo popiti še dodatni liter vode, mineralne vode ali nesladkanega čaja.

Pozor: Tudi če nam je zelo vroče, ne pijmo preveč ohlajene tekočine. Čeprav je splošno mnenje, da hladna pijača prijetno ohladi, ni čisto tako. Bolj ko je napitek hladen, močneje se bomo znojili. Razlog tiči v tem, da mora želodec hladno temperaturo segreti do normalne toplote.

Med poletno vročino se je pametno odpovedati kavi. Kofein deluje tako, da za kratek čas pospeši kroženje krvi, potem pa ta učinek naglo popusti. Taki vzponi in padci so v vročem vremenu le še dodatna obremenitev za srce in ožilje.

Primerna prehrana

Samo tekočina ne zadostuje. Zelo pomembno je, da poleti jemo uravnoteženo hrano. Težkim jedem se je vsekakor bolje odreči, denimo pomfriju in zrezku. Raje posezimo po solatah. Tudi zelenjava in sadje vsebujeta tekočino, zato sta tem bolj primeren izbor za vroče dni. Nabor je pester: paradižnik, kumare, lubenice, ananas, kivi, marakuja itd.

Hladimo stopala

Visoke temperature kaj hitro občutimo v nogah in še posebno v stopalih. Če se le da tako urediti, je dobro, da imamo v bližini delovnega prostora – morda pa bi šlo tudi kar pod delovno mizo? – umivalnik z vodo, v katerega lahko za trenutek namočimo noge.

Če takle mini bazenček ne pride v poštev ali se vam zdi to nekoliko pretirano, ga nadomestimo s termovko – napolnimo jo s hladno vodo, postavimo pod mizo in občasno povaljamo po njej z nogami ali jo stisnimo med stopala.

Revija Zarja

Osvežimo tudi kožo in dekolte

Za hitro osvežitev pri pisalni mizi je na voljo osvežilno pršilo s termalno vodno osnovo. Z njim lahko ustvarimo fino pršico, ki ne zmoči, ampak le osveži. Popršimo se naravnost na obraz in dekolte, učinek hlajenja je takojšen in tudi traja nekaj časa.

Nasvet: Osvežilno vodo za ohlajevanje lahko pripravimo sami. Skuhamo 250 ml zelenega čaja, počakamo, da se ohladi, nato pa z njim napolnimo prazno steklenico z razpršilcem. Delovanje zelenega čaja je protivnetno, blaži rdečico, zmanjšuje pore in preprečuje nastajanje mastnega sijaja na koži. Zeleni čaj je dober za hlajenje obraza, prav tako pa osveži noge, roke in stopala.

Pameten izbor oblačil

Med najbolj zračne tkanine spadata lan in bombaž. Poleti so torej najprimernejše majice, krila in hlače iz teh materialov, saj ne povzročajo dodatnega znojenja. Tudi barva je pomembna – vsekakor je poletje čas za svetla oblačila. Temne obleke se na soncu le še dodatno segrevajo, saj vlečejo nase sončne žarke, bela barva pa jih odbija. Poslovna moda, ki vključuje sintetične materiale, denimo poliester, za poletje ni primerna. Spravila nas bo v zadrego, saj se bodo pod pazduho pojavljali mokri madeži od znoja, in seveda tudi neprijeten vonj.

Eterična olja

Mentolovo ali sivkino olje hitro hlapita, puščata pa svež in hladen občutek na koži. Imejmo stekleničke z olji kar v torbici in kanimo občasno nekaj kapljic na kožo: pod kolena, na zapestja, na vrat, za ušesa …

Nasvet: Če imamo zaradi vročine težko glavo, pomaga mentolovo olje, saj ne le da hladi, marveč tudi bistri glavo.