Estrada

Telovadba za pisalno mizo

M. B., Maja
21. 7. 2018, 12.01
Posodobljeno: 8. 3. 2023, 20.01
Deli članek:

Med delovnikom si utrgajte nekaj minut, da globoko vdihnete, razbistrite glavo in naredite nekaj jogijskih in drugih vaj kar za pisalno mizo. Tako boste sprostili napete mišice ter preostanek deneva preživeli bolj zdravo, srečno in z manj stresa.

Dreamstime
Vse, kar požene kri po žilah in v vaše mišice ter pospeši dihanje, je dobrodošlo.

Obiskovanje kakršnekoli vadbe ob večerih zanesljivo pripomore k boljši gibljivosti telesa in dobremu počutju, nikakor pa to ni dovolj, če se soočate s kroničnim stresom in napetostjo, ki ju je vaše telo deležno med delovnikom za pisalno mizo. Sedenje ure in ure je naporno za ledveni del hrbtenice, se širi proti zgornjemu delu hrbta in povzroča zakrnelost mišic v kolkih in prsnem košu. To vodi v bolečine v vratu, ramenih in hrbtu. Če pa poskusite z nekaj preprostimi jogijskimi položaji in drugimi razteznimi vajami, ki jih lahko naredite kar za mizo v pisarni, boste kot prerojeni.

1. Korakanje na mestu 

Da telo pripravite na vadbo, ga je treba ogreti. Tudi v pisarni se temu ne izognite. Vstanite, z rokami se po potrebi naslonite na mizo in korakajte na mestu. Če ste telesno bolje pripravljeni, lahko minuto ali dve na mestu tudi tečete.

Preberite tudi: Poletne lepotne zapovedi. Kliknite TUKAJ!

2. Predklon stoje 

Predkloni so eden najpogostejših gibov v življenju in v jogi pomembna skupina asan z mnogimi dobrodejnimi učinki. Telo očistijo strupov, saj masirajo organe v trebušni votlini ter stimulirajo prebavo. Že sam položaj telesa in krivulja hrbtenice sta v predklonu podobna položaju otroka v maternici. Vodita vas navznoter in prinašata občutek varnosti in sprejetosti. Predkloni umirjajo um in živčni sistem, sprožijo sprostilni odziv. In kako narediti pravilen predklon? Zgornji del trupa spustite navzdol, pri tem potisnite medenico rahlo naprej. Obračajte jo naprej do točke, ko se naravno ustavi, nato nežno in z občutkom oblikujte lep lok s trupom, vratom in glavo tako, da sistematično obračate naprej vretence po vretence, malo po malo. Ko pridete do najnižje točke, položaj nekoliko zadržite. Vrnite se v izhodišče.

3. Sklece ob mizi 

Sklece v naklonu navzgor krepijo predvsem mišice spodnjega in srednjega dela prsnega koša. Roke v širini ramen naslonite na mizo, komodo ali katerikoli drug stabilen dvignjen predmet in izvajajte sklece. Bolj ko je telo dvignjeno, manj intenzivna bo vaja. Naredite jih vsaj 10.

4. Kobra stoje

Vaje za raztezanje vratnih in ramenskih mišic ter hrbtenice sprostijo napetost in bolečine ter izboljšajo počutje. Poskusite kobro. Sedite na stol in se z rokami primite ob rob sedala ali na naslon za roko. Nato vstanite, ukrivite hrbet nazaj, enako čim bolj nazaj potisnite tudi glavo. V kobri vztrajajte nekaj sekund, nato se vrnite v izhodišče. Ponovite petkrat.

5. Dvig nog sede 

Namen te vaje je krepitev štiriglave stegenske mišice. S hrbtom se naslonite na naslonjalo stola, in sicer tako, da je hrbet raven. Z rokami se primite za rob ter istočasno dvignite obe nogi v vodoravni položaj. Zadržite nekaj sekund, nato spustite noge v izhodišče.

6. Zasuk telesa

Z zasukom telesa ohranjate gibljivost hrbtenice za lažje opravljanje dnevnih dejavnosti. Med vajo so kolena rahlo razmaknjena, stopala stabilno na tleh. Vzravnajte se, trebušne mišice so stisnjene, položaj medenice srednji. Zgornji del telesa zasukajte najprej v eno, nato še v drugo stran. Ob zasuku vdihnete, in ko se vrnete v začetni položaj, izdihnete. Gibajte se čim bolj sproščeno in naravno, skladno z ritmom dihanja.