Nesreča v rudniku Velenje

V velenjskem premogovniku sta v jamo vdrla voda in mulj.
Prikaži več
Estrada

5 nevarnosti za hrbet, ki lahko povzročajo bolečino v hrbtenici

M. B.
8. 7. 2018, 13.00
Posodobljeno: 1. 4. 2024, 01.48
Deli članek:

Če imate bolečine v hrbtu, ni treba takoj pomisliti na hernijo diska. Včasih bolečino povzročijo vsakodnevni gibi, ki sprožijo težave

Dreamstime

Včasih bolečino povzročijo vsakodnevni gibi, ki sprožijo težave: dvigovanje težkih predmetov, sesanje stanovanja, kuhanje in celo ležanje na kavču. Fizioterapevti svetujejo, kako se tem tveganjem najlažje izogniti.

1. Delo za računalnikom 

Veliko ljudi dela za računalnikom. Neergonomsko delovno mesto pa je lahko sprožilec bolečin v hrbtu. Zaradi dolgotrajne nepravilne drže pride do napetosti mišic v celotnem hrbtu, ki se lahko podaljšajo tudi v ramena, roke in zapestja.

Nasvet: Da se temu izognete, morate delovno mesto pravilno urediti. Računalniški zaslon mora biti naravnost pred telesom. Zgornji rob ekrana pa naj bo v višini vidne osi. Zapestja naj bodo sproščena na mizi, podlakti pa naslonjene na roko oziroma na naslon stola v pravem kotu. Vrat naj bo sproščen, telo pa čim bolj nagnjeno nazaj, da je ledveni predel nenehno v stiku z naslonjalom. Stopala naj bodo v celoti na tleh, kolena pa pokrčena v kotu 90 stopinj. Med robom sedala in kolenskim pregibom mora biti vsaj 4 cm prostora, da je pretok limfe neoviran.   

Dreamstime

2. Nakupovanje

Velik nakup ne pušča posledic le v denarnici, napačni dvigi so neprijetni tudi za hrbet. Posledica so lahko enostranska mišična napetost in spremembe v hrbtenici.

Nasvet: Porazdelite nakupljeno blago v več vrečk in jih nosite v obeh rokah ter čim bližje ob telesu. Tako porazdelite težo in ohranjate ravno, pokončno držo.

Dreamstime

3. Kuhanje

Pogosto je delovna površina v kuhinji neusklajena z vašo telesno višino. Če se morate preveč sklanjati in ste med pripravljanjem hrane ves čas v nepravilni drži, to vodi do mišičnih krčev v hrbtu.

Dreamstime

Nasvet: Kdor veliko kuha, bi si moral omisliti pručko, na kateri bi si lahko izmenično odpočil noge. Pazite, da ne boste ves čas samo enostransko nagnjeni naprej in da je hrbet čim bolj poravnan. Med delom je priporočljivo tudi večkrat sprostiti vrat in ramena, gibljivost ledvenega dela hrbtenice pa ohranjati z nežnimi gibi naprej in nazaj.

4. Sesanje 

Sesanje gre marsikomu na živce, mnogim pa tudi na hrbet - sploh če sesajo napačno. Stalno pokrčene noge in ukrivljen hrbet vodijo v neenakomerno mišično napetost in bolečine v hrbtu.

Nasvet: Noge postavite v položaj koraka, hrbet pa naj bo čim bolj vzravnan. Tako bo obremenjeno celo telo in ne samo hrbet. 

Dreamstime

5. Kavč

Ležanje na kavču naj bi bila prijetna sprostitev, vendar lahko pri slabi drži med sedenjem/ležanjem nastanejo napetosti. Pa so bolečine v hrbtu tu! 

Nasvet: Televizor in kavč naj bosta postavljena tako, da je pogled med sedenjem usmerjen naravnost naprej. Tako se boste izognili stalnemu obračanju glave. Ves hrbet naj ima stik z naslonom, roke pa naj sproščeno počivajo ob telesu. Vratni predel hrbtenice si lahko podprete z blazino. Če imate dvignjene noge, pa jih podložite tudi pod kolenskim pregibom.  

Dreamstime

Preberite tudi: Rešitve za najpogostejše poletne tegobe - najprej narava, potem zdravila. Kliknite TUKAJ!