Estrada

Sosedova psička se spet goni …

Martina Krofič Žel, Zeleni raj
5. 7. 2018, 12.01
Posodobljeno: 16. 2. 2024, 08.15
Deli članek:

Tako na vasi kot v strnjenih mestnih naseljih ne manjka najzvestejših človekovih prijateljev – psov.

Revija Zeleni raj
Pasji samci zaznajo vonj goneče se psice na razdalji nekaj kilometrov.

Njihovo vedenje, tako samcev kot samic, razumemo in (z izjemo pretiranega lajanja) ni moteče niti za sosede. Dokler ne nastopi gonitev.

Psičke se gonijo dvakrat letno

Spolna zrelost pri psih nastopi približno med šestim in dvanajstim mesecem starosti. Psi manjših pasem spolno dozorijo prej kot psi velikih pasem. Večina psic se goni dvakrat letno, za nekatere pasme psov pa je značilno, da se gonijo le enkrat letno. Gonitev je sestavljena iz proestrusa in estrusa. Proestrus se začne, ko se pojavi krvavkast izcedek iz nožnice, in v povprečju traja devet dni. Psica takrat privlači samce, vendar zaskoka še ne dovoli. Temu sledi estrus, ki lahko traja od štiri do dvanajst dni. V tej fazi pride do ovulacije, izcedek iz nožnice se zbistri in psica dovoli zaskok.

Psica na sprehodu pogosto urinira in s tem sporoča svojo pripravljenost na parjenje. Nekatere psice postanejo nemirne, druge se med gonitvijo ne obnašajo bistveno drugače kot sicer in nimajo izrazitega izcedka iz nožnice. 

Revija Zeleni raj
Če v času gonitve psice nimamo pod nadzorom, lahko pride do nepričakovanih križanj …

Kaj pa samci?

Samci nimajo izraženega spolnega cikla in so na paritev pripravljeni kadarkoli. Vonj goneče se psice zaznajo na razdalji nekaj kilometrov. Postanejo nemirni in neješči, pogosto so na sprehodu neposlušni, zaposleni so zgolj z ovohavanjem in markiranjem mest, kjer je svoj vonj pustila goneča se psica. Nekaterim psom še tako visoka in skrbno zgrajena vrtna ograja ne bo preprečila, da ne bi ušli na prostost in se potepali po okolici. Pasji snubci so zelo vztrajni. Pred domovanjem goneče se psice vztrajajo ne glede na vremenske razmere, podnevi in ponoči. Lahko si predstavljamo, da je gonitev ene same psice naporno obdobje za celo naselje.

Lastniki psic težave rešujejo na različne načine: psico z avtom vozijo na sprehod daleč stran od doma in pri tem bolj ali manj uspešno odganjajo pasje snubce, ki se jim navdušeno pridružijo na sprehodu ter jim sledijo na vsakem koraku. In le trenutek nepazljivosti je dovolj, da bo psica čez dva meseca negovala majhne pasje kepice nedoločljive pasme.

Revija Zeleni raj
Sterilizacija je obvezen poseg pri psicah, ki niso namenjene za vzrejo.

Zakaj sterilizirati oziroma kastrirati

Veterinarji priporočamo sterilizacijo psic in kastracijo psov, ki niso namenjeni za vzrejo. Sterilizacija in kastracija sta rutinska kirurška posega, ki ju izvajamo v splošni anesteziji. Psicam odstranimo jajčnike, maternico pa samo v primeru patoloških sprememb. Pri kastraciji samcem odstranimo moda. Na ta način se zagotovo izognemo neželenemu pasjemu potomstvu in nenamernemu prenašanju morebitnih dednih napak.

Sterilizacija psic ima tudi druge prednosti. Svetujemo jo za psice, pri katerih se pogosteje pojavljajo težave zaradi navidezne brejosti. Pri psicah namreč po končani gonitvi nastopi progesteronska faza, ki traja približno dva meseca. V tem obdobju se aktivira mlečna žleza in začne izločati mleko. Psice cvilijo, so nemirne, delajo gnezdo in svoje igrače obravnavajo kot mladičke. Pri nekaterih psicah lahko pride tudi do vnetja mlečne žleze, mastitisa, ki ga moramo pravočasno prepoznati in primerno zdraviti.

Če psico steriliziramo dovolj zgodaj, se možnost za pojav tumorjev na mlečni žlezi drastično zmanjša. Tumorji na mlečni žlezi so eni najpogostejših tumorjev pri psih. Nekateri so nenevarni, benigni, medtem ko so drugi maligni in zasevajo v področne bezgavke in pljuča.

Pri steriliziranih psicah se prav tako drastično zmanjša možnost za nastanek gnojnega vnetja maternice ali piometre. To je zelo resno stanje, zaradi katerega lahko psica tudi pogine.

Opozoriti moramo tudi na slabosti sterilizacije: pri steriliziranih psicah se pogosteje pojavlja težava z zadrževanjem urina ali inkontinenca, ki jo lahko lajšamo z zdravili. Sterilizirane psice in kastrirani psi so pogosteje nagnjeni k pridobivanju čezmerne telesne teže kot intaktni psi in psice.

Pri samcih s kastracijo preprečimo nastanek tumorjev na modih, ki se pogosto pojavljajo pri starejših psih. Še posebej priporočljivo je kastrirati tiste pse, pri katerih se moda niso spustila v mošnjo in so v trebušni votlini ali v podkožju v predelu dimelj. Zaostala moda se namreč še pogosteje tumorsko spremenijo, hkrati pa je kriptorhizem dedna napaka, ki se prenaša s staršev na potomce. S kastracijo tudi preprečimo težave zaradi benigne hiperplazije prostate, ki se zaradi delovanja spolnih hormonov pogosto pojavi pri starejših odraslih psih.

Preberite: Kako se izogniti neprimernemu vonju obutve? Kliknite TUKAJ!