Estrada

Kako se učinkovito učiti?

L. P., Maja
28. 5. 2018, 14.01
Deli članek:

Učenje učenja je veščina, ki jo je vsekakor smiselno usvojiti, še preden se lotimo študijske snovi.

Dreamstime

Se pripravljate na izpit, ki bi ga morali narediti že pred petimi leti? Zaključujete magisterij? Se učite novega tujega jezika? Ali pa bi radi samo pomagali svojemu otroku, ki mu matematične formule ne gredo v glavo, pa če se še tako trudi? Učenje učenja je veščina, ki jo je vsekakor smiselno usvojiti, še preden se lotimo študijske snovi. Na učenje lahko vpliva marsikaj in v prednosti smo, če se teh dejavnikov zavedamo; prav tako pa bomo uspešnejši, če vemo, kateri učni slogi in strategije nam najbolj ustrezajo.

1. Ugotovite, kakšen je vaš učni slog

Učni slogi so kombinacija strategij, ki jih učenec uporablja v večini učnih okoliščin. V osnovi poznamo tri skupine:
vidni, ko si učenec najbolj zapomni, kar vidi;
slušni, ko nam v spominu ostanejo predvsem podatki, ki jih slišimo – pridobimo jih recimo med učno razlago ali z glasnim ponavljanjem/pogovorom s sošolci;
kinestetični, pri katerem si učenec zapomni tisto, kar sam naredi – na primer učenje fizike ali kemije s poskusi.

Kinestetični tip je najredkejši, vidni in slišni pa sta precej pogosta učna sloga. Če ste kinestetični tip, lahko poskusite z učenjem med telovadbo – zapomnili si boste gibe, ki ste jih naredili, medtem ko ste ponavljali določene besede, in jih navezali nanje. Vidni tip se najlažje uči z uporabo markerjev in pisal različnih barv, pomembno pa sta tudi razporeditev besedila in velikost črk – velikokrat si boste snov poskušali v spomin priklicati tako, da boste razmišljali o strani v zvezku ali učbeniku, na katerem je napisana. V takih primerih vam bo zelo pomagalo, če boste ključne podatke podčrtali, obarvali ali zapisali z večjimi črkami, saj bodo prav to tisti elementi, ki bodo najprej izstopili iz spomina. Slišnemu tipu pa pomaga glasno ponavljanje ali skupno učenje – če snov naglas razlagate sošolcu ali nekomu, ki se je pripravljen učiti z vami, boste od nje odnesli največ.

Celostno ali analitično

Učni slog pa lahko razdelimo tudi na celostni in analitični. Če spadate v prvo skupino, gradivo obravnavate kot celoto in ga na takšen način tudi obnavljate, snov pa poskušate povezovati z znanjem, ki ga že imate, in jo aplicirati na vsakdanje življenje. To je seveda koristno za splošno razgledanost, po drugi strani pa ste nagnjeni k temu, da ob obsežni snovi izpuščate dele, ki se vam zdijo manj pomembni, pa tudi hitreje posplošujete. Da se vam to ne bi dogajalo, zahtevnejša poglavja izključite iz celote in jih ponovite večkrat kot preostanek snovi.

Analitični učni slog se po drugi strani osredotoča na posamezne dele in učenec, ki deluje po tem principu, se uči tudi podrobnosti, snov pa usvaja korak za korakom. Tak tip učenja vzame več časa, posamezna učna poglavja pa je včasih težko sestaviti v celoto. Pomagajte si z miselnimi vzorci, s katerimi boste imeli večji pregled nad celotno snovjo.

2. Dejavniki, ki lahko vplivajo na učenje

Ne glede na to, kako se vam z učenjem mudi – če imate glavobol, zobobol, če ste žejni, lačni, utrujeni, morda celo bolni, ne boste naredili prav veliko. Učiti se zato začnite pravočasno, da vam nepričakovane bolezni in druge tegobe ne bodo prekrižale načrtov. Ne učite se ves dan brez premorov za hrano, saj bodo rezultati dolgoročno slabši, kot če si med učenjem vzamete pol ure za tistih pet obrokov, ki jih v dnevu potrebujete.
Prav tako lahko od učenja odvrnejo pretirana čustva in čustvene motnje. Močna čustva (evforija, bes) delo najbolj ovirajo, v tem primeru z učenjem prekinite in nadaljujte pozneje. Pomembno je, da negujete pozitivna čustva do sebe: zaupanje vase in samospoštovanje pomagata, da se učite, tudi če ste že doživeli kak neuspeh. To naučite tudi otroke – za enko iz matematike jih ne kaznujte, temveč prepričujte, da bo ob ustreznem vložku naslednjič bolje. Pomembno je, da se naučimo čustva uravnavati, da bo vpliv na učenje čim manjši.

3. Prilagodite si prostor

Nekateri ljudje se najlažje učijo v popolni tišini – če spadate mednje, je najboljša izbira knjižnica, kjer vas bo za učenje motivirala tudi osredotočenost na delo drugih ljudi, ki se tam učijo. Drugi imajo radi blag hrup v ozadju in za učenje izberejo kavarne. Če pa ste slušni tip in morate snov ponavljati naglas, vam ne preostane drugega, kot da se učite doma. Vsekakor poskrbite, da bo prostor dovolj zračen, urejen in da boste imeli na dosegu roke vse knjige in drugo, kar potrebujete. Odstranite iz vidnega polja vse moteče dejavnike, npr. telefon.

Preberite tudi: Poroka na domačem vrtu. Kliknite TUKAJ!