Estrada

Vrtički vnašajo upanje v begunsko taborišče

Lemon Tree Trust, Zeleni raj
26. 5. 2018, 15.01
Posodobljeno: 27. 5. 2018, 08.09
Deli članek:

V begunskih taboriščih po svetu živijo milijoni ljudi, med katerimi se mnogi ne bodo nikoli več vrnili na svoje domove. Gojenje rastlin je za mnoge zelo pomemben način, ki jih povezuje z nekdanjim okoljem in jim ob tem pomaga povrniti delček dostojanstva.

Lemon Tree Trust
Zgodba Aveen Ismail je ena od tisočih, kakršne srečamo v begunskem taborišču Domiz v Kurdistanu.

Skoraj bi lahko rekli, da smo ob vsakodnevnih poročilih o vojnah na Bližnjem vzhodu že nekoliko otopeli. Pozabljamo, da tam milijoni beguncev živijo življenje, v katerem je le malo prostora za upanje. S pomočjo angleške dobrodelne ustanove smo izvedeli za zanimivo, navdihujočo zgodbo, ki jo delimo z vami.

Zgodba Aveen Ismail

Aveen Ismail je prispela v Domiz, eno največjih begunskih taborišč v Kurdistanu na severu Iraka, leta 2011, potem ko je z družino pobegnila iz Damaska. V Domizu prebiva približno 26.000 večinoma sirskih beguncev. Taborišče je zelo oddaljeno, zdelo se ji je bolj podobno zaporu; nikoli si ni mogla predstavljati, da bi to postal njen dom. Njen mož se je boril v enotah kurdskih upornikov, ena od njunih hčera je imela resne težave s srcem.

Začela je saditi rože in užitne rastline, da bi omilila vpliv puščavskega prahu, ob tem pa so jo navdajali spomini na očeta, ki je sadil rastline okoli njihovega doma v Siriji. Ti prijazni spomini so ji pomagali, da se je spoprijela z novim položajem. Aveen pravi: »V taborišču, tako daleč od nekdanjega doma, se skušaš spomniti česa lepega iz preteklosti. Skušaš poiskati semena enakih rastlin, gledaš za enakimi ljubljenčki, da bi se počutil domače in nekoliko bolj prijetno.«

Lemon Tree Trust
Na tekmovanju je ta vrt dobil priznanje kot najlepše urejen okrasni vrt.

Sklad pomaga, da begunci začno vrtnariti

V begunskih taboriščih po svetu živijo milijoni ljudi, med katerimi se mnogi ne bodo nikoli več vrnili na svoje domove. Gojenje rastlin je za mnoge zelo pomemben način, ki jih povezuje z nekdanjim okoljem in jim ob tem pomaga povrniti delček dostojanstva. Sklad Lemon Tree je neprofitna organizacija, ki deluje v begunskih taboriščih v iraškem delu Kurdistana od leta 2015. Pomagajo beguncem pri urejanju vrtov, ne le zato, da bi begunci na ta način vzgojili del hrane zase. Delo na vrtu jim izboljša počutje, poveže jih s skupnostjo, okrepi njihov ponos in samospoštovanje. Vrtiček, ki ga negujejo v najbolj neprimernem okolju, mnogim predstavlja pomembno uteho.

Lemon Tree Trust
Vrtički begunskih družin so si nadvse različni, izpričujejo pa odločnost in iznajdljivost.

Stephanie Hunt, ustanoviteljica Sklada Lemon Tree (Limonovec), pravi: »Med našimi glavnimi načeli je oblikovanje skupnosti vrtnarjev, tako v Domizu kot tudi širše. Kdor je zbežal pred vojno, mu vrtnarjenje vzbudi občutek miru in smisla. Cvetoč grm vrtnice ga navdaja s ponosom, saj ga je sam vzgojil; prav tako mu veliko pomeni, da jedi pripravlja z zelišči, kakršnih je bil vajen nekoč doma. Med delom na vrtu se tkejo družabne vezi, razvijajo se prijateljstva, kar pomembno vpliva na duševno zdravje in splošno počutje.«

Lemon Tree Trust
Rastlin ni nikoli preveč …

Tekmovanje v urejanju vrtov

Pred tremi leti je Sklad Lemon Tree razpisal nagradno tekmovanje, s katerim so želeli spodbuditi prebivalce taborišča Domiz, da uredijo vrtove. Želeli so zaposliti ljudi, ki sicer nimajo nobenih obveznosti, in hkrati ugotoviti, kaj v resnici potrebujejo. Prvo leto se je tekmovanja udeležilo 50 družin, v drugem letu je število naraslo na 150. Letos bo vrtni festival potekal v štirih begunskih taboriščih Kurdistana. Da bi olajšali delo tekmovalcem, jim sklad brezplačno zagotovi sadike limonovcev, ki so značilni za Sirijo in jih tako spominjajo na dom.

Lemon Tree Trust
Nekaj kvadratnih metrov prostora pred bivališčem si ženske uredijo po svojih najboljših močeh.

Begunski vrt na Chelsea Flower Showu

Da bi razširil vedenje o svojem delu v Domizu, bo Sklad Lemon Tree letos sodeloval na sloviti vrtnarski razstavi Chelsea Flower Show v Londonu. Oblikovalec vrtov Tom Massey bo postavil vrt beguncev, prvega v zgodovini te razstave. Njegovo vsebino bodo navdihnili vrtički beguncev v Domizu; prikazoval bo lepoto, nastalo v taborišču, pa tudi trdoživost, odločnost in domiselnost beguncev.

Lemon Tree Trust
Nekateri vrt namenijo vrtninam in zeliščem, niti smokvovec ne sme manjkati.

Vrt na razstavi bo vključeval gradiva, značilna za vrtove v taborišču – beton in jeklo; stene bodo okrašene s tradicionalnimi islamskimi vzorci. »Zid inovacij« bo poln vsakdanjih predmetov, kot so pločevinke in plastenke, kakršne uporabljajo za sajenje po zidovih. Zasaditev bo odporna proti suši; v njej bodo vrtnine, zelišča, sadna drevesa, med njimi limonovci, granatovci in smokve, vse, kar uporabljajo v sredozemski kuhinji. Korita z vodo bodo potekala iz vodnjaka na sredini, po zgledu islamske tradicije. Ustvarjala bodo pomirjujoče in hladno ozračje, hkrati pa opozarjala na pomen ponovne uporabe vode v taboriščih.

Lemon Tree Trust
Nagradnega tekmovanja v urejanju vrtičkov se vsako leto udeleži vse večje število družin.

Taborišče kot končni dom

Mnogi begunci ostajajo v taboriščih več desetletij; ljudje se tam rojevajo, poročajo in umirajo.
Število razseljenih ljudi po svetu je doseglo najvišjo številko doslej: leta 2017 jih je bilo po podatkih Komisariata za begunce ZN 65,5 milijona. Ob tej strahotno visoki številki si Sklad Lemon Tree prizadeva spremeniti predstavo, da so begunci sami odgovorni za svoj beg in da so taborišča, v katerih pristanejo, brezupni kraji.

Lemon Tree Trust
Možnost, da vrtnarijo, mnogim begunkam vlije novo življenjsko moč.

Stephanie Hunt dodaja: »Izraz 'begunsko taborišče' vzbuja vtis, da gre za nekaj začasnega, vendar na žalost nekatera taborišča delujejo že desetletja. Res je, da taborišča pogosto pestijo težave, kot so prenaseljenost, pomanjkanje hrane ali osnovne higiene. Hkrati pa taborišča marsikje postanejo kraji upanja in domiselnosti; kraji, kjer ljudje vzgajajo svoje otroke, ki se šolajo; ljudje znova vzpostavljajo smisel svojega življenja. Nekaj tako preprostega, kot je posaditi drevo, lahko simbolizira trajnost, upanje za prihodnost.«

Lemon Tree Trust
Pri skrbi za vrt sodelujejo tudi otroci.

Ko se je Sklad Lemon Tree leta 2015 začel vključevati v taborišče Domiz, so nekateri prebivalci že gojili svoje vrtičke, o skupnostnih vrtnarskih projektih ali organiziranih vrtnarskih spodbudah pa še ni bilo sledu. Na srečo je bila uprava taborišča zelo naklonjena zamislim o vrtnarjenju, kmetovanju in izboljšanju okolja, zato je takoj podprla poslanstvo Sklada. Zdaj vrtnari vsaj polovica družin, na vrtičkih okoli svojih skromnih bivališč. Gospa Aveen je postala članice skupine, ki sodeluje s Skladom Lemon Tree, in spodbuja druge begunce, da se vključijo v delo na vrtičkih.

Lemon Tree Trust
Skromno bivalno okolje v taborišču, v katerem bodo nekateri preživeli desetletja, si ženske okrasijo celo z vrtnicami.

Podobni vrtički rastejo tudi v drugih taboriščih

Tekmovanje vrtičkov vodi k drznejšim in dolgoročnejšim načrtom sklada, med katerimi so ustvarjanje in razširjanje kompleta pripomočkov za vrtnarjenje in semen, kar bi prejele družine, ki bodo prišle v taborišča v prihodnosti. Sredi taborišča Domiz je javni vrtiček, ki prikazuje način dela, taboriščniki so ga poimenovali vrt Azadi (Osvoboditev). Pri njegovi postavitvi so sodelovali vsi, zgradili so dvignjene grede in si razdelili prostore, kjer so posadili svoje sadike. Sklad Lemon Tree je podobne projekte začel tudi v taboriščih v Siriji, Ugandi, načrtujejo pa jih še v Jordaniji, Libanonu in Grčiji.

Obiščite spletno stran sklada in izvedeli boste še več: www.lemontreetrust.org

Preberite tudi: Naj petunije polepšajo tudi vaš balkon. Kliknite TUKAJ!

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki