Estrada

Ne nasedajte lažnim obljubam!

Milka Krapež
25. 1. 2018, 16.01
Deli članek:

Na spletu lahko najdete vse mogoče. Oglasi vam opisujejo čudesa, da bi vam na koncu nekaj prodali. Pri tem postajajo izredno spretni, nasedejo jim celo manj naivni ljudje. Dokler vam ponujajo posodo, knjige, oblačila, razne napravice, večje škode (razen zneska, ki ga odštejete) ni. Ko pa vam ponujajo »čudežna zdravila«, šale ni več. Preberete lahko tako neverjetne stvari, da se postavlja vprašanje, ali tega res nihče ne nadzoruje.

Revija Zarja

Tudi kadar brskamo po spletu, se nam pogosto mudi, zato nam gre na živce, če nam v besedilo, ki ga beremo, nenehno skačejo oglaševalske informacije. Teh okenc navadno niti ne odpiramo, a ko se zraven pojavi slika šopa gnusnih glist s pripisom, da je več kot 80 odstotkov prebivalcev okuženih s paraziti, morebiti klikneš. Naslov šokira: 250 tisoč ljudi v Sloveniji vsako leto umre zaradi parazitov, ki jih najdemo v ribah, sadju in zelenjavi, kupljenih v trgovinah in na tržnicah! Ker nas je še vedno okoli dva milijona, letno torej samo zaradi parazitov pobere osmino prebivalcev Slovenije in smo po tej logiki že izumrli. V resnici uradni demografski podatki pravijo, da letno iz katerega koli razloga povprečno umre okrog 19.000 naših prebivalcev.

Sledi pogovor s strokovnjakom za parazitologijo, kar naj bi bil doktor Klemenčič s 46 leti delovnih izkušenj. Zraven je prisrčna slika gospoda v beli halji s stetoskopom okrog vratu. Ker postanejo naši zdravniki specialisti šele nekje po 30 letu (raje kasneje), bi moral biti možak na sliki star najmanj 76 let, a jih kajpak ne kaže. Pravzaprav je izjemno dobro ohranjen! Ta »doktor« pripoveduje, da okoli 92 odstotkov človeških smrti povzročajo okužbe s paraziti. Sanitarno-higienska služba pa naj bi ugotovila, da je 95 odstotkov vseh izdelkov (prehranskih?) okuženih z zajedavci, ki so nevarni za človeka.

Zastrašujoče informacije. Nekatere trakulje naj bi povzročale raka, paraziti naj bi prišli v možgane, kar naj bi povzročilo smrt. Zraven lahko vidite fotografijo možganov (pri avtopsiji), po katerih mrgoli na stotine črvov. Paraziti naj bi se naseljevali v vseh organih, jih poškodovali in povzročali smrt. Morda je kaj od tega celo res, toda glede na vse druge navedbe je vse skupaj videti kot velika potegavščina, ki naj bi človeka najprej na smrt prestrašila, na koncu pa mu ponudila rešitev: kupiti je treba samo njihov izdelek Detoxic, pa boste rešeni. In to takoj, zdaj, ker ugodna ponudba (50-odstotni popust) velja samo danes. Sicer izdelek stane 78 evrov, danes pa ga lahko kupite super ugodno, le za 39 evrov. Je pa popolnoma naraven, iz rmana, nageljnovih žbic in tavžentrože ter še nekaterih dodatkov.

Revija Zarja

Mimogrede, recept je zelo podoben protokolu, ki ga je iznašla znana, že pokojna alternativka Hulda Clark, ta je bila prav tako prepričana, da vse bolezni izvirajo iz okužb s paraziti. S to razliko, da so imela njena prepričanja znanstveno osnovo in tudi nekaj dokazanih ozdravitev, pa so jo kljub temu v ZDA preganjali. Česar pa o na spletu oglaševanem izdelku ne moremo trditi, ker ni mogoče ničesar preveriti.

Lažne trditve, lažne rubrike. To seveda še zdaleč ni edina taka potegavščina na spletu. Je pa posebej zanimiva, ker ima rubrike, kot so ministrstvo, sprejemna pisarna, javne službe in novinarsko središče. Če kliknete na katero koli od teh lažnih rubrik, se vedno odpre ista stran: naročilnica za izdelek. Stran ima naslov Zdravstvene skrivnosti, spletni naslov pa je skoraj identičen drugemu, ki prav tako ponuja neke čudežne izdelke. Imenuje se Medical blog in na enak način oglašuje isti izdelek s pomočjo neke farmacevtke, ki je verjetno prav tako izmišljena. Napisano pa je, da se z uživanjem njihovih pripravkov 97 odstotkov bolnikov znebi parazitov v dveh tednih, kar velja tudi za hujše primere. Med stoodstotnim odpravljanjem je naštet tudi razvoj rakavih stanj, kar je vsaj nezaslišano, če ne nevarno.

Na popolnoma enak način je na drugih spletnih straneh opisano tudi, kako z naravnim izdelkom izboljšaš ali si povsem povrneš sluh, odpraviš glivice na stopalih, se znebiš luskavice in še kaj. Najcenejši izdelek (krema za luskavico oziroma skoraj vse težave s kožo) stane 24 evrov (ampak samo danes), vsa druga »zdravila« pa so po 39 evrov. Nič kaj poceni, a vseeno neprecenljiva, če bi v resici odpravljala vse težave, ki jih naštevajo.

Kje je nadzor nad takim oglaševanjem? Nadzor nad prehranskimi dopolnili v okviru načrtovanega uradnega nadzora je delo zdravstvenega inšpektorata. Če se izdelek, ki ima sicer značilnosti prehranskega dopolnila,  predstavlja kot zdravilo, je predmet farmacevtskega nadzorstva, ki deluje v okviru javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke v sodelovanju z zdravstveno inšpekcijo. Inšpekcijski nadzor se izvaja v vseh stopnjah proizvodnje in distribucije vključno s posredovanjem in oglaševanjem prehranskih dopolnil. Tako pravi zakonodaja.

Prehranska dopolnila morajo izpolnjevati le zahtevo o varnosti, medtem ko morajo biti zdravila tudi (dokazano) učinkovita in kakovostna. Evropska agencija za varnost hrane (EFSA, European Food Safety Authority) da strokovno in znanstveno mnenje o prehranskem dopolnilu. Glede na znanstvene dokaze jim lahko dovoli zdravstvene trditve. Vendar to velja le za tiste proizvajalce oziroma prodajalce, ki dajo svoje izdelke na tržišče po uradni poti. To pa se ni zgodilo v nobenem od primerov, ki smo jih našteli.

Revija Zarja

Ministrstvo in inšpekcija sta brez moči. Na ministrstvu za zdravje smo se pozanimali, kako je urejen nadzor spletnih oglasov, ki zadevajo zdravila in prehranske dodatke. Takole so odgovorili: »Pregledali smo spletni strani http://detoxic-original.com/detoxic-slovenija/ in http://eu-sale.com/sl/krema-psorilax-psoriaza-slovenija/#in ugotovili, da na teh straneh ni na voljo kontaktnih podatkov prodajalca, tudi podatkov o lastniku spletne domene ni možno pridobiti. Poleg tega izdelkov sploh ni možno naročiti. Zasledimo veliko nepravilnosti pri uporabi slovenskega jezika, iz česar lahko sklepamo, da gre za avtomatične prevode. Vse navedeno nakazuje, da gre za lažne oziroma goljufive spletne strani.  Podjetje, ki oglašuje oziroma trži izdelke na spletu, je po veljavnih predpisih dolžno navesti svoje kontaktne podatke. Zdravstveni inšpektorat lahko izvede inšpekcijski nadzor nad oglaševanjem prehranskih dopolnil in kozmetičnih izdelkov pri podjetjih, ki imajo sedež v Sloveniji. Kadar pri obravnavi spletnih oglasov zavezanca za uradni nadzor ni možno identificirati, se odločimo za preventivni ukrep, to je obvestilo potrošnikom. Spletni strani, na katerih se oglašujeta izdelka Detoxic in Psorilax, bomo spremljali in v primeru, da bo možno izdelke tudi naročiti, bomo potrošnikom nakup odsvetovali.« 

Te dni so na spletnih straneh zdravstvenega inšpektorata objavili obvestilo, s katerim ljudem odsvetujejo nakup omenjenih izdelkov: »Zdravstveni inšpektorat RS potrošnikom odsvetuje nakup izdelka Detoxic na spletni strani http://slovenia.detoxic.net/#init .

Izdelek  je na omenjeni spletni strani predstavljen na zavajajoč način, saj se predstavlja kot zdravilo. Izdelek ustreza definiciji prehranskega dopolnila, teh pa ni dovoljeno predstavljati z učinki zdravljenja.  Spletna stran gostuje na strežniku, ki je lociran v ZDA, spletna domena pa je bila registrirana pri podjetju, ki ima sedež v Rusiji.

Ponudnika izdelka ni možno identificirati, zato Zdravstveni inšpektorat RS nima možnosti ukrepanja.  Potrošnikom priporočamo, da pred nakupom v spletnih trgovinah vedno preverijo informacije o ponudniku in da si ogledajo spletne strani SI-CERT www.varninainternetu.si

Torej lahko ministrstvo s svojimi inšpekcijskimi službami naredi bolj malo. Približno toliko kot mi, ko vam svetujemo, da ne nasedate takim zgodbam.

Preberite tudi: Hujšanje s shujševalnimi triki. Kliknite TUKAJ!