Estrada

Kako končno najti SVOJO telesno vadbo?

Helena Primic, Bodi zdrava
31. 10. 2017, 10.00
Deli članek:

Ste se tudi vi že velikokrat lotili kakšne telovadbe, po nekaj mesecih izbrano obliko rekreacije opustili in se vnovič lotili iskanja »prave« telesne vadbe, pri kateri boste pa tokrat zares vztrajali, pa se je tudi tokrat zgodba z nevztrajnostjo ponovila?

Thinkstock

Preverite, kako najti »svojo« telesno vadbo, ki bo postala vaša življenjska sopotnica.

Pozabite na smernice

Sodobna družba nas vsakodnevno obkroža s sporočili, kaj vse »prava« ženska in moški morata početi, misliti in čutiti. Na seznamu nujnih opravil je seveda tudi redna rekreacija, ki skrbi tako za zdravje kot za lepoto, zato je življenje brez izbrane oblike telesne vadbe znak telesne zanemarjenosti. Gibanje je res nujno potrebno za zdravje, toda to še ne pomeni, da moramo slediti sodobnim smernicam, in se tako kot prijateljica vpisati na ples ob drogu, če to ni nekaj, kar bi nas privlačilo. Ali se siliti k teku, če to ni vadba, pri kateri bi zares uživali.

Zato pozabite na smernice in sodobne vadbe, o katerih ste brali, da so odlična vadba za hujšanje, oblikovanje telesa, ženske … Za vas je odlična vadba le tista, ki nagovori ne le vaše telo, temveč tudi srce in dušo. Zato se vprašajte: Je to vadba, ki bi si jo želela in jo torej moram dodati v svoj življenjski urnik? Ali gre zares za vadbo, ki me veseli, in vsakič komaj čakam, da se je lotim?

V čem zares uživam?

Zdaj ko veste, česa si ne želite, četudi je moderno in odlično za vašo prijateljico, je čas, da preverite, v kateri obliki gibanja pa zares uživate. Kadar ste sami ali se raje »igrate« s telesom v družbi prijateljev? Imate raje bolj umirjene oblike gibanja ali vas privlačijo intenzivna in celo adrenalinska športna doživetja? Ste bolj za vzdržljivostne oblike vadbe, kjer premagujete sami sebe, ali potrebujete gibanje na vso moč, kjer se srečujete in presegate lastne telesne meje?
Če težko odgovorite na vsa ta vprašanja, se spomnite svojih otroških dni – kaj ste takrat najraje počeli, katere igre gibanja so vam bile najbolj všeč? Kdaj ste se počutili najbolj živi in telesno svobodni? Včasih se moramo vrniti v preteklost, da bi se povezali s svojimi primarnimi željami in strastmi, ki jih sodoben način življenja vse bolj prekriva s potrošniškimi željami in vrednotami.

To pa že ni telovadba!

Ste ugotovili, da vam gre na živce že sama ideja načrtovane rekreacije – takrat in takrat se bom gibal, ker je to dobro za zdravje? Niste edini. Rekreacija je namreč sodobna pogruntavščina, ki poskuša uravnovesiti vse bolj sedečega človeka. Ko so ljudje še bili povezani z naravo in so se vsak dan veliko gibali (pa ne zato, ker bi se rekreirali, temveč ker jim je tako narekoval ritem življenja), rekreacija ni bila potrebna. Ljudje so namreč veliko hodili in vsak dan fizično delali za preživetje družine, poleg tega pa niso bili opremljeni z vsemi sodobnimi pripomočki, ki zares olajšajo domača opravila, toda hkrati pa nas oropajo zdravega dela in priložnosti za naravno telovadbo.

Če vam torej organizirane in načrtovane oblike vadbe ne dišijo preveč, poskrbite za dovolj gibanja doma. Omislite si vrtiček, za katerega boste morali skrbeti in vam bo omogočil veliko gibanja na svežem zraku. Vsakodnevno obiskujte bližnji gozd ali njivsko pot, pri čemer boste poskrbeli tako za svoje telo kot za psihično ravnovesje. Lotite se izdelave praktičnih izdelkov iz lesa, gline in drugih naravnih materialov, kar bo izboljšalo tako vašo ustvarjalnost kot fino motoriko. Omislite si naravni plavalni ribnik, v katerem boste lahko plavali vse do pozne jeseni. Predvsem pa čim več hodite peš ali se vozite s kolesom in avtomobil uporabljajte le za daljše razdalje.

Če se boste vsak dan gibali vsaj eno uro, vsaj dvakrat na teden pa se razmigali toliko, da se boste pošteno prepotili, je za telo popolnoma vseeno, ali to počnete v telovadnici ali na domačem vrtu in travniku. V resnici je najbolj učinkovito in zdravo prav gibanje v naravi, saj so se tako gibali naši daljni predniki. Vendar pa pazite, da vam »domača telovadba« ne služi kot izgovor za lenobno življenje brez gibanja. Saj veste: gibanje je osnovna človekova dejavnost, nujna za človekovo življenje in preživetje.

Preutrujeni za gibanje? 

Čeprav se velikokrat počutimo tako utrujeni in izčrpani, da se nam zdi, da nismo sposobni še gibanja, je resnica velikokrat nasprotna: utrujenost pogosto izvira iz psihičnega stresa, ki ga gibanje na svežem zraku uspešno omili in odpravlja. Kadar smo torej utrujeni, se je zato dobro prisiliti vsaj v sprehod, ki deluje tudi kot naravni antidepresiv. Je utrujeno moje telo ali moja duša, je torej ključno vprašanje, ko se nam zdi, da nam je že samo misel na telovadbo odveč? Je gibanje le še ena »moram« stvar in se mu zato tako zelo upiram? V tem primeru je to opozorilni znak, da je v vašem življenju premalo dejavnosti »hočem« in da je skrajni čas, da v svoj vsakodnevni urnik vnesete več aktivnosti, ki vas polnijo in samouresničujejo. Ko namreč dobro poskrbimo za dušo, vse tiste reči »moram« lažje opravimo in z veliko manj občutki prisile, saj vemo, da bodo kmalu prišle na vrsto tudi naše pristne želje in strasti.