Estrada

Nad migreno z naravnimi metodami

Marijana Mandić, Maja
30. 10. 2017, 11.00
Deli članek:

Zavedati se moramo, da občasni napadi migrene pogosto oziroma kar v 80 odstotkih primerov preidejo v kronične zaradi zlorabe protibolečinskih zdravil brez recepta in na recept.

Dreamstime

V takem primeru je treba razmisliti o alternativnih metodah zdravljenja hudih glavobolov. Kaj imate na voljo?

Ročna terapija

Pomeni vsako zdravljenje, pri katerem terapevt ali terapevtka z rokami vpliva na mišice ali druge dele telesa. Med najbolj priljubljenimi so:
- Fizikalna terapija: Fizikalni terapevti uporabljajo tehnike za raztezanje mišic, izboljševanje telesne drže in krepitev mišične moči. Hkrati poskušajo povečati tudi gibljivost sklepov in izravnati mišično ravnotežje oziroma telesno držo, ki lahko povzročata glavobol.
- Masaža: Pri švedski masaži terapevt z dolgimi, prijetnimi sunki, z gnetenjem in krožnimi gibi masira zgornjo površino mišic, ki jih najprej natre z losjonom in oljem. Šiatsu je japonska tehnika, pri kateri maser s prstnimi konicami v določenem ritmu pritiska na meridiane oziroma vnaprej določene telesne točke. Zapisati pa je treba, da glavobol v resnici še poslabšajo masažne tehnike, ki uporabljajo močno tolčenje ali tresenje, zlasti po vratu ali njegovi bližini.
- Kiropraktika: Kiropraktik poskuša omiliti migreno z masažo ter uravnavanjem hrbtenice, sklepov in mehkega tkiva. Je pa pri kiropraktiki zaskrbljujoče, da se zdravljenje praktično nikoli ne konča in da terapevta lahko obiskujete neskončno dolgo.

Metode zdravljenja z električnim šokom

- Transkutana električna nevrostimulacija (TENS): Nekaj manjših študij je pokazalo, da šibek električni tok, ki ga uporabljajo pri tej tehniki, lahko zmanjša pogostnost migrenskih napadov. Nekateri zdravniki menijo, da je ta metoda najučinkovitejša skupaj z zdravili.
- Spodbujevalnik zatilnega živca: Zatilni živec poteka na obeh straneh zadnjega dela glave in v bližini trivejnega živca v zgornjem delu hrbtenice. Zgoraj omenjeni spodbujevalnik je priprava, podobna srčnemu spodbujevalniku, ki je povezana z elektrodami, nameščenimi tik pod kožo na zadnjem delu glave. Električni tok v elektrodah zmanjša delovanje trivejnega živca in zato omili migrensko bolečino.
- Transkranialna magnetna stimulacija: Neko podjetje že razvija prenosno napravo, ki je videti kot majhen sušilnik za lase. Kadar jo bolnik uporablja, ustvarja nad lobanjo posamezne natančno usmerjene magnetne impulze, ki povzročajo šibek električni tok v zadnjem možganskem delu. Mnogi zdravniki in specialisti za migreno verjamejo, da lahko ta natančno usmerjeni signal odpravi preobčutljivost možganov v predelih, ki so odgovorni za migreno.
- Stimulacija vagusnega živca: Zanjo je potreben kirurški poseg, s katerim bolniku vsadijo žico, ki usmerja električne sunke v veliki zatilni živec na vratu.
- Globoka možganska stimulacija: Zdravljenje s to tehniko bi bilo smiselno glede na to, da je dokazan izvor glavobola v rojih v možganih. Naprava deluje kot možganski spodbujevalnik in jo vsadijo v glavo, da v določene možganske predele pošilja enakomerne električne impulze. Mnogim zelo pomaga, vendar povzroča hude stranske učinke.

Akupunktura

Terapevt zdravi bolnika z zabadanjem dolgih, tankih igel v določene meridianske točke, ki temeljijo na starodavnih kitajskih astroloških izračunih. Mnogi izvajajo tudi kitajsko masažo tui-na, s katero spodbujajo akupresurne točke, ali pa hkrati uporabljajo igle, zeliščna zdravila in razna kadila.
Pri akupresuri, ki je mešanica akupunkture in masaže, terapevt ne uporablja igel, temveč s prsti in dlanmi pritiska na meridianske točke predvsem na glavi ter vratnem in ramenskem predelu.

Energijske metode zdravljenja

- Homeopatija: Je sistem zdravljenja, ki zdravi bolnika z zelo razredčenimi zdravilnimi sestavinami, da bi v telesu spodbudila prirojeno zdravilno moč. Homeopati zdravijo po načelu, da je treba podobno zdraviti s podobnim in da velika količina teh snovi povzroča znake, podobne bolezenskim simptomom, ki jih želimo pozdraviti, zelo majhna količina pa te znake odpravlja.
- Reiki in či gong: Reiki je japonska tehnika sproščanja in zmanjševanja stresa, pri kateri terapevt s polaganjem rok preusmerja energijo, ki teče skozi bolnikovo telo oziroma skozi njegovo energijsko polje. Terapevti so prepričani, da se ljudje hitreje slabo počutijo in zbolijo za različnimi boleznimi, na primer migreno, če je njihova življenjska moč nizka ali napačno usmerjena.
Či gong je energijska vadba, pri kateri usklajujemo baletu podobne, počasne in tekoče gibe z dihanjem ter tako pospešimo pretok energije.

Zanimivost

Skupina kirurgov je nedavno objavila zelo presenetljive statistične podatke o izboljševanju glavobola pri bolnikih, ki so jim s plastično operacijo zgladili obrazne gube. Plastična operacija je uspešna tudi pri bolnikih z bolečino na osrednjem delu lasišča, saj lahko kirurgi sprostijo pritisk na majhne čutne živce lasišča in tako ublažijo oziroma odpravijo glavobol. 

Prehranska in zeliščna dopolnila

- Magnezij: Zdravniki ga pogosto priporočajo ženskam z menstrualno migreno. Mnogi dokazi potrjujejo, da imajo migrenski bolniki v možganih malo magnezija, nadomeščanje njegovega pomanjkanja pa zmanjša občutljivost možganskih živcev in uravnava ritem telesne biološke ure, ki nadzira spanje, telesno temperaturo, krvni tlak, nastajanje hormonov in druge funkcije.
- Riboflavin in vitamin B2: Veliko ga je v siru, zeleni listnati zelenjavi, mesu, mleku, jogurtu in obogatenih žitih. Pomaga pa zato, ker celicam omogoča shranjevanje energije in ne povečuje občutljivosti živcev.
- Koencim Q10: To je snov, ki jo naravno proizvajajo telesne celice, z leti in pri bolezenskih stanjih, kot je na primer migrena, pa ga je v telesu čedalje manj. Študije so potrdile, da prehranski dodatek lahko pomaga zdraviti migrenske napade.
- Ribje olje: Bogato je z maščobnimi kislinami omega-3. Te so tudi v orehih, lanenem semenu in zeleni listnati zelenjavi. Zmanjšuje pogostnost migrenskih napadov, ker preprečuje nastajanje krvnih strdkov.
- Zeliščna zdravila: Najpogostejši zeliščni zdravili sta repuh, ki je podoben krizantemi, in vratič, ki na pogled spominja na travniško marjetico. Obe roži blažita vnetja, zato tudi zmanjšujeta pogostnost in moč migrene.
- Melatonin: Pravimo mu tudi spalni hormon. Pri migreni učinkuje zelo različno, saj lahko na primer deluje neposredno na glavobol in ga ublaži, ali pa posredno, ker izboljšuje spanje.