Estrada

Uspešni ljudje verjamejo vase

Petra Arula, Bodi Zdrava
20. 8. 2017, 20.00
Deli članek:

Manj stresne dneve izkoristite v prid svoji karierni vnemi, tako boste lahko že jeseni želi sadove in uživali ob svojih »debelih, sočnih rdečih jabolkih«.

Nasmehnite se jim že zdaj! Coachinja in vodja delavnic Od želje do uresničitve Tina Breznik iz Lavele (www.lavela.si) nas vodi do ciljev, o katerih pravkar sanjarimo. Da, prav kmalu jih lahko tudi dosežemo.

Postavimo si cilj

»Če ne vemo, kam gremo, je vseeno, kam pridemo,« opozarja coachinja in poudarja, da je postavljanje ciljev temelj uspeha. »Sledenje kratkoročnim, srednjeročnim in dolgoročnim ciljem je najenostavnejši način spremljanja napredka.« Kako si postaviti cilj? Vzemite list papirja, zapisano ima namreč večjo težo kot izrečeno v mislih, ter kar takoj zapišite:

Moj končni cilj je: _______ (Opomba: Pozorni smo, da je cilj realen.)

Moji koraki, ki me bodo pripeljali do cilja: _______ (Ob vsakem koraku nujno zapišemo, do kdaj bomo dosegli posamezen korak, nato pa ob začrtanih časovnih intervalih spremljamo uresničevanje korakov.)

Verjamemo, da nam bo uspelo

»Uspešni ljudje verjamejo vase in so prepričani, da jim bo vse, česar se lotijo, uspelo. Verjamejo v svoje sposobnosti. Naj se sliši še tako ameriško in pocukrano, a vera vase, v uspeh, pozitiven pristop, ima svojo moč,« opozarja Tina Breznik. Če ste se tu ujeli v zanko, saj ste ugotovili, da vas ob pisanju ciljev stiska v želodcu ali pljučih, morda ne verjamete dovolj vase. Coachinja in vodja delavnic svetuje, kako lahko odstranite oviro, ki vam preprečuje priti do želenih ciljev.

Samozaupanje gradimo na različnih temeljih. Eden je, da se zavedamo svojih sposobnosti, da vemo, v čem smo dobri, v čem odlični. Napišemo seznam sposobnosti. Listke nalepimo na stene, mizo, ogledalo … na mesta, kjer jih bomo čim večkrat uzrli.

Včasih opazimo sposobnost, ki jo lahko izboljšamo. Izboljšajmo jo! Obstajajo tečaji, delavnice, ki se jih lahko udeležimo, knjige, ki jih preberemo in pridobimo potrebno znanje.

Smo potrpežljivi. Redkim uspe čez noč. Zavedamo se, da potrebujemo čas, da usvojimo neko sposobnost. Da bi bili v neki stvari popolnoma zanesljivi, naj bi jo ponovili 21-krat. Seveda je to le statistika in je veliko odvisno od posameznika, a zavedajmo se, da na hitro pridobljeno znanje, ki se ne usidra v nas, tudi hitro izpuhti.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Pomembna je zaznava neuspeha. Neuspeh ne obstaja. Je le možnost, da neko stvar izboljšamo, izpilimo, je le nova izkušnja.

Vztrajamo

»Do tam, kamor je vredno priti, ne vodi nobena bližnjica. Uspešni ljudje vemo, kam želimo, verjamemo vase, v svoj cilj in smo pripravljeni preplezati še tako visoko goro, da zadihamo zrak na vrhu,« pravi Tina Breznik, ki svetuje nekaj »pripomočkov«, ki nam bodo pomagali lažje priti do cilja, da bomo dosegli vrh, ki ga želimo osvojiti:

  • Vem, da pot ni vedno ravna. Pripravljen sem narediti ovinek, prehoditi strm klanec, saj vem, kaj me čaka na koncu.
  • Za težke trenutke si pripravim spodbudno misel, morda talisman, ki me vedno spomni, kaj je moj cilj.
  • Obdam se z ljudmi, ki verjamejo vame in na katere se lahko obrnem v trenutkih dvoma.
  • Razširjam svoje znanje za uspeh, usvajam nove tehnike.
  • Za hitrejši in lažji doseg ciljev se podam v interaktiven proces, v katerem coach z uporabo posebnih tehnik sproži moje miselne procese, ki pomagajo, da sam hitreje najdem načine, ki mi najbolj ustrezajo.

Da bomo jeseni stopili stopničko više …

Če si jeseni želite biti v službi uspešnejši, decembra pa na letnih razgovorih v službi dobiti najboljše ocene in napredovati, Tina Breznik svetuje, da si kar takoj zdaj postavite vprašanje: »Kaj pomeni zame, da sem v službi uspešnejši?«

»Postavite si to vprašanje, si odgovorite in potem pozabite nanj,« svetuje coachinja in pojasnjuje: »Ko boste poleti namakali noge v morju, jezeru ali potočku, plavali, se smejali in uživali v družbi, boste dobili še dodatne prebliske, zato imejte vedno s seboj list papirja in si zapisujte, kaj za vas pomeni biti uspešnejši. Ko boste vedeli, kaj natančno to pomeni, boste to tudi dosegli, če sledite odgovoru na prejšnje vprašanje. Stvari so namreč med seboj povezane, zahtevajo pa svoj čas in tudi kanček sreče, ki pa je vedno na strani pogumnih, tistih, ki vzamejo stvari v svoje roke.«

Spremenimo razvade v dobre navade

Ste s službo zadovoljni in bi radi le spremenili nekaj svojih navad? Poleti, ko ni takšnega stresa v službi, je pravi čas za uresničitev novoletnih zaobljub. Tino Breznik smo povprašali, kako končno uresničiti najbolj tipične zaobljube, kako se torej spraviti k vadbi vsak dan, k bolj zdravemu prehranjevanju in nadzorovani porabi časa.

»Ko nam nekdo poda načrt, kako naj kaj naredimo, je možnost njegove uresničitve veliko manjša, kot pa ko si sami izdelamo načrt,« pravi coachinja, ki dodaja: »Za vsakim dejanjem je namreč motivacija. Prvo vprašanje je, ali smo dovolj motivirani za uspešno vadbo, spremembo načina prehranjevanja, boljši izkoristek časa. Pobrskajmo po sebi in ugotovimo, kaj je tisto, kar nas motivira. Kaj torej pridobimo z vsakodnevno vadbo, zdravim prehranjevanjem, nadzorovano porabo časa? Kako bomo videti, ko bomo to udejanjili? Kako se bomo počutili? Kaj se bo spremenilo? Čim bolj nazorno si predstavljajmo želeno stanje. In naredimo načrt, kako bomo to dosegli. Načrt razdelajmo po korakih, in ko uresničimo prvi mejnik ter s tem dosežemo manjši cilj, to proslavimo, se nagradimo. Če si za začetek postavimo mejnik k cilju redne vadbe, da teden dni vsako jutro telovadimo deset minut, si po preteku tedna dni, ko smo vse vestno izpolnjevali, privoščimo masažo, izlet v neznano, poležavanje s knjigo in nadaljujmo z uresničevanjem novega mejnika, da vsako jutro telovadimo petnajst ali dvajset minut.

Nekatere raziskave pravijo, da ko dejanje ponovimo 21-krat, to postane navada, spet druge pa, da moramo nekaj ponoviti 121-krat, da postane del nas – torej železna srajca. Če uspemo odkriti, kaj je tisto, kar nas motivira, da vztrajamo, ne potrebujemo raziskav in nam niti do 21 ni treba šteti, potrebujemo le voljo in jasno predstavo cilja. Pa ne pozabimo se ob tem zabavati!«

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost