Slovenci še vedno prisegamo na vodo iz pipe, ki je pitna skoraj povsod, a če ne gre drugače, vodo pač kupimo v trgovini. Težko rečemo, da je voda v trgovinah draga, je pa gotovo veliko dražja od tiste, ki jo natočimo iz pipe. Preverjali smo, za koliko se razlikujejo cene med različnimi znamkami.
Voda je osnova, da v telesu vse poteka tako, kot je treba. V vročih dneh je potrebujemo še toliko več, da preprečimo neprijetnosti. Strokovnjaki priporočajo, da zaužijemo najmanj dva litra tekočine na dan ali več, če smo aktivni. Piti pa moramo, še preden postanemo žejni. Žeja je namreč znak dehidracije. Mimogrede, ste vedeli, da je lahko tudi suha koža pokazatelj, da pijete premalo vode?
Od 0,19 pa do 1,20 evra
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Če se po vodo odpravimo v trgovino, bomo opazili, da se cene med posameznimi znamkami vod nekoliko razlikujejo. Najcenejše ustekleničene vode so tiste, ki se prodajajo pod znamko posamezne trgovske verige. Tako denimo pol litra izvirske vode Tuš v redni ceni stane 0,24 evra, negazirana voda Mercator (prav tako pol litra) pa se prodaja po 0,19 evra. Tudi 1,5 litra negazirane naravne mineralne vode Costella je cenejše v Mercatorju (0,46) kot v Tušu (0,49 evra). Zato smo cene še nekaterih drugih znamk preverili kar v Mercatorju. Liter in pol vode Dana tam stane 0,48, enaka količina vode Jana 0,50 evra, najcenejši sta vodi Oda (0,42) in Zala (0,43), najdražja pa negazirana izvirska voda Evian (1,19 evra).
Najdražje ni vedno najboljše
Voda Evian je torej več kot dvakrat dražja od preostalih vod v prodaji, a poznavalci opozarjajo, da to nikakor ne pomeni, da je tudi dvakrat kakovostnejša. V resnici naj bi omenjeni vodi, preden jo pošljejo na trg, odvzeli vse naravne soli in minerale, s katerimi se ponaša, in jo nato kemično obdelali z novo dozo mineralov in soli. Še en dokaz, da najdražje ni vedno tudi najboljše.