Tako je denimo peteršilj izjemno bogat z antioksidanti, ki varujejo kožo pred prostimi radikali, rožmarin rešuje težave z aknami, mastno kožo in zabuhlostjo, bazilika pa pospešuje prekrvitev kože, obnavlja elastična vlakna in zmanjšuje gube. Zato smo zbrali nekaj domačih receptov, kako namesto v lonec vsa omenjena zelišča daste na kožo in zasijete v poletje.
Peteršilj
Peteršilj je veliko več kot le začimba in okras jedem. Redno uživanje peteršilja nas oskrbi z vitamini A, C in E, ki zavirajo staranje, poživljajo kožo ter ohranjajo njeno elastičnost. Prav tako je peteršilj bogat z vitamini B in K, ki popravljajo in vzdržujejo kožna vlakna.
Maska
Nanos peteršilja na kožo nahrani, navlaži in zmehča. Pa še priprava je preprosta: v električnem mešalniku ukašite pest peteršilja in pol lončka jogurta. Dodajte žlico mletih ovsenih kosmičev in nekaj kapljic eteričnega olja čajevca. Takšna maska bo odstranila z obraza odmrle kožne celice, varovala pred aknami, podočnjaki in drugimi težavami.
Tonik
Zavrite pest peteršiljevih listov z malo vode. Vrite toliko časa, do povre polovica tekočine. Ko se preostanek tekočine ohladi, vanj pomočite kosem vate in uporabite kot tonik. Deluje čistilno, pomaga uravnavati pH kože in uničuje bakterije, ki povzročajo akne.
Eterična olja v peteršilju imajo protibakterijske in protiglivične lastnosti, zato so prikladna za zdravljenje mozoljev, kožnih infekcij in za dezinfekcijo por. Peteršiljevo eterično olje razredčite z osnovnim oljem, na primer olivnim ali mandljevim, nanesite na kožo in pustite učinkovati 30 minut. Sperite.
Proti podkožnim mozoljem
Tisti z mešano in mastno kožo si lahko pripravite posebno masko, ki varuje pred cističnimi mozolji in aknami.
Recept: Vzemite malo peteršilja in ga premečkajte z vilicami. Dodajte dve žlici medu in mešajte toliko časa, da dobite zeleno maso. Nanesite jo na obraz in počakajte 10 minut. Sperite.
Proti izpadanju las
Peteršilj je bogat z antioksidantom apigeninom, ki ustavlja izpadanje las, saj uravnava gen TGF-beta1. Spasirajte pest svežega peteršilja in mu dodajte 100 ml vode. Nanesite na vlažno lasišče, ovijte lase z brisačo in pustite učinkovati eno uro. Umijte si lase s šamponom.
Bazilika
Prvi zapisi o baziliki segajo pet tisoč let nazaj, ko je imela pomembno vlogo v hindujski mitologiji in ajurvedski medicini. Ima močne protibakterijske lastnosti, zato se s pridom uporablja za zdravljenje prehlada, vročine, vnetega grla, dihalnih težav. A njene koristi niso omejene le na zdravljenje, odlična je tudi za nego kože in las. Naj bodo mozolji, akne, prhljaj ali izpadanje las - bazilika dela čudeže.
Adijo, ogrci na nosu!
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Bazilika poskrbi za lepo polt, saj čisti kri, odstranjuje iz nje strupe in varuje pred vnetji na koži. Če se hočete znebiti ogrcev na nosu, poškropite sveže odtrgane liste bazilike z malo vode in položite na nosnice. Pustite učinkovati 5 minut. Sperite s topo vodo.
Maska za enakomeren ten
S pomočjo bazilike se boste končno lahko razveselili enakomerne polti. Stepite jajčni beljak, dodajte mu sok sveže bazilike in nanesite na obraz kot masko. Pustite učinkovati 40 minut, nato sperite z mlačno vodo. Bazilika zdravi infekcije, beljak pa oži pore in vam podari sijočo kožo.
Ustavite staranje
Učvrstite kožo in zgladite gube s pomočjo bazilike. Zmešajte baziliko v prahu z malo medu, nekaj kapljicami mleka in kokosovim oljem v gosto pasto. Nanesite jo na obraz in počakajte, da se posuši. Sperite s hladno vodo. Za najboljši rezultat si privoščite masko dvakrat tedensko.
Proti prhljaju
Eterično olje bazilike vas bo enkrat za vselej rešilo prhljaja. Zmešajte nekaj kapljic tega olja s kokosovim oljem. Segrejte mešanico in jo nežno vmasirajte v lasišče. Pustite učinkovati čez noč, nato si zjutraj umijte lase s šamponom. Bazilika bo ublažila srbenje, izboljšala prekrvitev in očistila lasišče.
Rožmarin
Rožmarin je zelo primeren za mastno, k aknam nagnjeno kožo, v poletnih mesecih pa tudi odlično osveži, na primer ustno votlino in utrujene, otekle noge.
Piling za noge
Zoper utrujene noge pomaga osvežujoč piling, ki v trenutku odpravi zastajanje vode in poskrbi za lažji korak. Potrebujete 1,5 skodelice rjavega sladkorja, ¼ skodelice soli, 1 skodelico olivnega ali sončničnega olja, 5 do 10 kapljic eteričnega olja rožmarina in 5 do 10 kapljic eteričnega olja poprove mete. Zmešajte vse sestavine, razen eteričnih olj. Te dodajte na koncu in shranite v tesno zaprtem kozarcu. S pilingom si zdrgnite noge ob vsakem prhanju.
Kopel za noge
Podoben učinek kot piling ima tudi rožmarinova kopel. V pet skodelic vode dajte žlico rožmarinovih iglic in zavrite. Precejen prevretek nato zlijte v pripravljeno vodo, v kateri boste namakali noge. Že 15 do 20 minut zadostuje, da boste spet poskočni in vaš korak lažji.
Osvežilna ustna vodica
Žlico posušenega rožmarina in mete dajte v skodelico in prelijte z vrelo vodo. Namakajte pol ure. Precedite tekočino in jo nalijte v stekleničko. Uporabljajte vsak dan kot ustno vodico za svež dah.
Opozorilo
Vsako zelišče lahko na koži povzroči neželene alergične reakcije. Preden ga uporabite, naredite test na notranjem delu podlakti. Zlasti rožmarina pa naj se izogibajo srčni bolniki, tisti z visokim krvnim tlakom, nosečnice in doječe mamice. Če menite, da bi vam katerikoli od navedenih receptov utegnil škoditi, se pred uporabo raje posvetujte z zdravnikom.