Trg je poln možnosti, ker je tudi povpraševanja veliko. Eden od načinov je tudi odstranjevanje z laserjem v salonih, v zadnjem času pa so na voljo tudi aparati za domačo uporabo.
Ne gre za velike laserje, s kakršnimi delajo strokovnjakinje v kozmetičnih salonih, so preprostejši, a je dobro vedeti, na kaj moramo biti pozorni pri nakupu in preveriti, če je tako odstranjevanje dlačic za nas sploh primerno.
Kako delujejo IPL, laser in utripajoča svetloba
Zveza potrošnikov Slovenije je lani naredila zanimiv test, v katerem je primerjala IPL-naprave, ki so na voljo v Sloveniji, naštela opozorila in dodala nekajnasvetov. Naprava IPL (kratica pomeni intenzivno utripajočo svetlobo, angleško: intense pulsed light) deluje na principu obsevanja z laserjem. Na površino, na kateri želimo odstraniti dlake, pošlje svetlobni žarek določene valovne dolžine, ki je dovolj močan, da poškoduje korenine dlak, a hkrati ne škoduje koži. Melanin absorbira svetlobo iz žarka in jo usmeri v koren dlake, ki se pod vplivom toplote poškoduje.
Naprave IPL, ki uporabljajo utripajočo svetlobo, oddajajo svetlobni snop različnih valovnih dolžin, in sicer svetlobo iz našega vidnega spektra in tisto, ki je blizu infrardečem spektru, ne oddajajo pa svetlobe iz ultravijoličnega spektra, kar je seveda pomembno. Raziskave so pokazale, da je za depilacijo najučinkovitejša svetloba z valovno dolžino 1064 ali 755 nm (nm je milijardinka metra), saj svetloba pri tej valovni dolžini prodre v kožo ravno prav globoko, da jo melanin absorbira in posledično povzroči (delno) uničenje korenin dlak, hkrati pa ne povzroči neželenih stranskih učinkov. Svetloba z večjo valovno dolžino bo sicer prodrla globlje v kožo, a melanin bo v resnici absorbiral le njen manjši del. Z napravo IPL pa rasti dlak ne moremo popolnoma preprečiti. Naprave za domačo uporabo proizvajajo žarke z valovno dolžino od 470 do 1200 nm. Z različnimi filtri uravnavajo prepuščanje svetlobe določene valovne dolžine, kar v praksi pomeni, da je naprava učinkovita pri različnih barvah dlak in kože (a še vedno ne pri vseh). Tako je predstavila rezultate omenjene raziskave Urška Šmid Božičevič. Proizvajalci skušajo torej najti primerno ravnovesje med učinkovitostjo, varnostjo in sprejemljivostjo cene.
Med enajstimi testiranimi napravami je najvišje število točk prejel Braun Silk-expert IPL. Test je potekal pod nadzorom dermatologa, strokovnjaki pa so sicer ocenjevali učinkovitost, varnost in uporabnost naprav.
Kaj o napravah menijo v salonih?
Mojca Čadež, lastnica salona Kozmetika Mimoza iz Vodic, je na vprašanje o primerjavi med laserjem in IPL-tehnologijo povedala: »Nekatere naprave za odstranjevanje dlak temeljijo na tehnologiji luči IPL (intenzivno utripajoča svetloba), ki delujejo tako, da svetloba iz njih potuje do korenin dlak in jih s tem obseva, tudi uniči ter prepreči nadaljnjo rast dlak. Tukaj ne gre za laser, se pa lahko primerjajo z laserji. Glavna razlika med domačimi napravami in IPL-tehnologijo je, da laserske naprave pri uničevanju mešičkov dlak uporabljajo specifično valovno dolžino svetlobe ter moč, IPL-naprave pa oddajajo celoten spekter svetlobe. Delovanje obeh naprav je podobno, saj korenina dlake vsrka svetlobo, ta pa se spremeni v vročino, ki uniči dlako. Tako na laser kot tudi tehnologijo IPL, ki jo lahko uporabljajo ljudje le za domačo uporabo, se najslabše odzivajo rdeče, svetle (blond) in sive dlake. Temnopoltim ljudem se uporaba takšne naprave odsvetuje zaradi spremembe pigmentacije, prav tako se ne uporablja, ko je koža zagorela.« Sogovornica tudi odsvetujeuporabo IPL aparatov na obrazu, torej odstranjujemo dlake od vratu navzdol.
Čadeževapri svojem delu seveda opaža, da tako moški kot tudi ženske radi poskrbijo za svoj videz. K urejenemu videzu pa sodi tudi odstranjevanje dlak. »S tem ne mislim na odstranjevanje dlak na nogah in rokah pri moških – moški naj bo moški! Govorim o odstranjevanju odvečnih dlak na hrbtu ali vratu, pod pazduho dlačice v ušesih in nosne dlačice. Tudi čezmerno košate obrvi se oblikujejo v naraven videz. Zmerno poraščeni moški so po mnenju raziskav in številnih anketah žensk še vedno najbolj zaželeni moški. Še bolj kot moški si dandanes želimo biti urejene ženske, ne glede na letni čas, starost ali modo. Koža je sijoča in gladka tako na videz kot tudi na otip. Izognemo se tudi neprijetnemu vonju, ki nastaja ob pretirani poraščenosti pod pazduho in na intimnih predelih. A prav je, da se vsakdo odloča po lastnih estetskih merilih.«
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Pomebno pred uporabo
● Ne uporabljajte naprave, če nimate ustreznega tipa kože in barve dlak.
● Napravo uporabljajte z nastavitvami, ki so primerne za vaš tip kože.
● Napravo uporabljajte le, če je koža čista, pobrita, nenamazana in nepoškodovana.
● Pred prvo uporabo preizkusite napravo z najmanjšo močjo in na delu kože, ki ni zelo občutljiv.
● Postopek ne sme biti boleč, moč prilagajajte delom telesa.
● Ne uporabljajte naprave, če je koža vneta, ranjena, ima herpes …
● Ne uporabljajte naprave IPL, če uporabljate kozmetične izdelke, ki vsebujejo kisline AHA ali BHA.
● Narave ne smete uporabljati 24 ur pred sončenjem in 48 ur po sončenju. Še dva tedna po uporabi naprave IPL morate kožo pred sončenjem zaščititi z zaščitnim faktorjem SPF 30.
● Takoj po uporabi naprave ne nanašajte parfuma ali dezodoranta na »obdelano« kožo.