Refleksoterapija se naslanja na energijski pretok v telesu, ki prehaja v vsako celico in nato sledi določenim potem, ki povezujejo organe in žleze s točkami na naših stopalih in dlaneh. Bolečina ob dotiku določenih točk naj bi bila kazalec prepreke v pretoku energije, obolelosti določenega organa in možnosti ozdravljenja. S pritiskanjem na izbrane točke, torej bolj z akupresuro kot masažo, sprostimo energijski kanal po telesu, spodbudimo pretok energije in posledično izboljšamo tudi svoje zdravje. Refleksoterapevt je v procesu zdravljenja le posrednik. Refleksologi pri svojem delu uporabljajo zemljevide dlani in stopal, ki natančno prikazujejo, katere točke so povezane z določenim delom telesa. S svojim delom pa posredno skrbijo za boljšo samoregulacijo posebnega dela telesa ali organa. Refleksologija je komplementarna terapija, ki spodbudi zdravljenje oziroma uravnovešenje posameznikovega energetskega polja.
Pacient med terapijo največkrat leži ali sedi na stolu, terapija pa poteka največ do eno uro. Refleksolog se pred terapijo pogovori s posameznikom o morebitnih bolezenskih žariščih in tveganjih, nato pa s pritiskanjem določenih točk na stopalu in dlaneh, masiranjem, pregibanjem stopala in gnetenjem kože povzroči sproščanje energijskih blokad po vsem telesu in obolelem organu. Akupresurne točke so zelo majhne, zato je masaža največkrat zelo nežna, redko se uporablja močnejše in kratkotrajne pritiske. Refleksologija je zelo močen tretma, s katerim se učinkovito vzpostavi energetsko ravnovesje v telesu. Terapevt lahko pri svojem delu prepozna tudi blokade in težave v določenih predelih telesa ter pripomore k prostemu pretoku energije in ozdravitvi. Terapija se po navadi začne s položitvijo tople brisače na stopala ali toplo kopeljo za noge. Refleksoterapevt pri masaži uporablja masažno olje, stopalo, ki ga ne masira, pa ostane zavito v toplo brisačo. S palcem pritiska na točke po celotnem stopalu, začne pri prstih in nato nadaljuje proti peti. Masažo stopal pa lahko za sprostitev izvajamo tudi sami. Ko na stopalu občutimo občutljivo točko, nanjo pritiskamo do pol minute, nato pa na dele okoli nje. Celotni postopek ponavljamo, vse dokler neprijetni občutek ne izgine.
Refleksologija ima številne blagodejne učinke na naše zdravje, med drugim pospešuje krvni obtok in s tem krepi oskrbo celic s kisikom, spodbuja delovanje limfnega sistema, pospeši odplakovanje strupenih snovi iz telesa, krepi imunski sistem, pomirja avtonomni živčni sistem, pomirja bolečino in blaži naše odnose z zunanjim svetom ter spodbuja zbranost in storilnost. Refleksoterapija blaži posledice stresa, sporoča in je posledično preventivni dejavnik za gradnjo številnih bolezni. Refleksoterapija pa tudi zdravi in blaži manjše vsakodnevne tegobe, kot so utrujenost, nespečnost, slaba prebava, bolečine v mišicah, ter pomaga k boljši cirkulaciji in hitrejšemu okrevanju.
Refleksoterapija vpliva na celotno zdravje posameznika, in ne le na simptome! Čeprav ponuja številne pozitivne učinke, pa v nekaterih primerih ne pomaga ali je škodljiva, in sicer ob infekcijskih boleznih in vročinskih stanjih, akutnem vnetju venskega in limfnega sistema, žolčnih kamnih, razjedah na stopalu, gangreni, tvegani nosečnosti, akutnem depresivnem stanju, glivičnem obolenju, zlomu kosti in drugih poškodbah na področju masaže. Ob poškodbi stopal se lahko masaža izvaja na dlaneh.