Ognjičevo mazilo za nego kože in celjenje ran
Potrebujete: 250 gramov masla, 200 gramov ognjičevih listov
Priprava: Maslo in ognjičeve cvetne liste položite v kozico, na šibkem ognju stopite in počasi kuhajte petnajst minut. Maslo ne sme porjaveti, cvetni listi pa se ne smejo ocvreti. Cvetno maslo ohladite, nato postopek ponovite. Pripravljeno zmes precedite skozi kuhinjsko krpo, pustite, da se ohladi, nato jo predevajte v kozarec in shranite na hladno.
Tinktura iz divjih mačeh pri mozoljih, ekcemu in drugih kožnih obolenjih
Potrebujete: 2 pesti svežih cvetov, listov in korenin divjih mačeh, žitno ali sadno žganje
Priprava: Cvetove, korenine in liste divjih mačeh v terilniku grobo stolcite in dajte v kozarec za vlaganje. Prilijte toliko žitnega ali sadnega žganja, da so vsi rastlinski deli pokriti. Kozarec za deset dni postavite na svetlo mesto, nato vsebino precedite in tinkturo nalijte v stekleničko. Po potrebi jemljite po 3–4 kapljice z malo vode na dan.
Pasta iz kolmeža in koriandra pri ekcemih in pekočem občutku na koži
Potrebujete: 3 žlice mletega kolmeža, 3 žlice mletih koriandrovih semen, 1 žlico gela aloje
Priprava: Vse sestavine z malo tople vode zmešajte v pasto. Pasto nanesite na prizadeta mesta na koži in pustite, da se malo posuši. Pustite na koži eno uro, nato sperite z mlačno vodo.
Ajurvedsko zeliščno olje pri krčnih žilah in zastajanju limfe
Potrebujete: 250 mililitrov sezamovega olja, 1 liter vode, 100 gramov žajblja, 100 gramov gabeza
Priprava: Sezamovo olje, žajbelj, vodo in gabez dajte v kozico in zavrite. Nepokrito na majhnem ognju kuhajte tako dolgo, da voda izpari, tekočina pa povre na približno 250 mililitrov. Počakajte, da se olje ohladi, nato ga precedite skozi gosto cedilo in prelijte v temno steklenico.
Kis z mačehami za nečisto kožo
Potrebujete: 3 pesti mačehinih cvetov brez pecljev, 1 liter vinskega kisa
Priprava: Cvetove nadevajte v steklenico in prelijte z vinskim kisom. Steklenico dobro zaprite in jo za nekaj dni postavite na sonce. Nato cvetove odcedite, odišavljeni kis pa nalijte v steklenico. Kis uporabljajte kot tonik, poda pa se tudi k vsem vrstam grenke zelenjave, ki tudi sicer dobro delujejo na kožo.
Pasta iz gorčičnih semen za pomiritev vzdražene kože
Potrebujete: 2 žlici gorčičnih semen, 50 mililitrov vode
Priprava: Gorčična semena v terilniku drobno stolcite, stresite v kozico in prilijte malo vode. Pokrijte in zavrite, da nastane kaša. Tako pripravljeno pasto nanesite na prizadeta mesta na koži in pustite, da se rahlo osuši.
Kopel s timijanom pri ekcemih in drugih kožnih obolenjih s srbenjem
Potrebujete: 100 gramov posušenega timijana, 1 liter vrele vode
Priprava: Timijan prelijte z vrelo vodo, pokrijte in pustite stati petnajst minut. Nato tekočino odcedite in zlijte v kopalno kad z vodo, ogreto približno na 37 stopinj Celzija. V vodi se lahko namakate deset minut, nato se dobro obrišite in takoj ulezite v posteljo. Kopel s timijanom pomaga tudi pri prvih znakih prehlada. Opozorilo: kopel ni primerna pri težavah s srcem in ožiljem ali pri povišani telesni temperaturi.