Zato se je starši pri otrocih kar nekako bojimo. Še posebno če se vnetja ušes ponavljajo in otrok konča na antibiotikih. Preverite, kako se lahko bolečine v ušesih lotite naravno in se tako morda izognete ponovnemu vnetju in nepotrebnemu vnosu antibiotikov.
Premeteni česen
Česen je naravni antibiotik, vendar od antibiotikov veliko pametnejši in bolj premeten. V nasprotju z antibiotiki se bakterij ne loti tako, da jih posnema in prekinja njihov obrambni mehanizem, zato se mu bakterije ne upirajo. Z redno uporabo česna prav tako ni strahu, da bi bakterije mutirale in postale odporne proti zdravilu v česnu, zato je pri bolečinah v ušesih vsekakor smiselno na pomoč najprej poklicati česen. Česnovo olje naj bi bilo tako zelo učinkovito tudi zato, ker njegovo delovanje seže prek bobniča. Ko potrebujete hitro pomoč (ko otrok že joče od bolečine v ušesih), v stiskalniku za česen stisnite vsaj tri stroke česna. Česnovo »meso« skozi gazo ali papirnato brisačo s čistimi prsti stisnite v kapalko za uho, pri čemer ne pričakujte veliko kapljic. Če boste uspeli iztisniti vsaj pet kapljic, ste že zmagovalci, saj je takšno pridobivanje česnovega olja zares težko. Kapljice nato nakapljajte otroku v uho in čez položite toplo tkanino, trak za ušesa ali kapo, vendar naj otrok vsaj nekaj minut ostane v položaju z ušesom navzgor, da česnovo olje ne izteče iz ušesa. Če bolečine niso prehude in otrok lahko nekoliko počaka, lahko stisnjen česen za petnajst minut namočite v olivno ali sezamovo olje ter nato precejeno in rahlo segreto olje (ki vsebuje česnovo olje, ki se je izločilo) nakapljate v uho. Priporočljivo je, da v naslednjih dneh otrok poje vsaj en strok surovega česna na dan, ki ga lahko narežete in pomešate z olivnim oljem ter namažete na kruh, če ga nikakor ne morete prepričati, da bi pojedel samega. Narezan česen lahko tudi zmešate z nekaj toplega medu in otroku »zdravilo iz medu« ponudite na žlico.
Na začetku poslabšanje in vroče uho
Takoj po nanosu naravnega zdravila po navadi otrok začne še močneje jokati, saj se večinoma prvih nekaj minut bolečina celo krepi, kar dokazuje, da zdravilo deluje. Prav tako lahko opazite, da postane uho vroče in rdeče, kar je še dodaten dokaz delovanja zdravila. Sicer pa je po vsakem nanosu zdravila priporočljivo, da otrokovo uho pokrijete s toplo tkanino in poskušate otroka čim bolj pomiriti oziroma ga tolažiti. Po največ desetih minutah bolečina običajno, kot bi odrezal, popusti in utrujen otrok olajšano zaspi. Če bolečina vendarle ne pojenja, nikar ne omahujte in čim prej obiščite pediatra!
Že vnaprej se pripravite
Če ima otrok pogosto vnetje ušes, se že vnaprej pripravite – doma si izdelajte »česnovo zdravilo«, ki vas bo čakalo pripravljeno v hladilniku. Pet strokov česna na drobno nasekljajte ter jih položite v čist in manjši kozarec za vlaganje. Česen popolnoma prekrijte z olivnim oljem in ga pred prvo uporabo vsaj teden dni pustite v hladilniku. Ko boste potrebovali zdravilo, nekaj olja precedite v stekleničko s kapalko, preostanek pa pustite v hladilniku. Pred uporabo stekleničko pogrejte – za nekaj minut jo položite v skledico tople vode, preostalega zdravila v hladilniku pa ne pozabite označiti z datumom, saj je priporočljivo, da ga porabite v treh mesecih, nato pa izdelate novega.
Od vodke do eteričnega olja
Pri manjših bolečinah v ušesih se zelo dobro obnesejo tudi druge sestavine iz domače shrambe. V boleče uho lahko štirikrat dnevno nakapljate štiri kapljice raztopine iz dveh žlic jabolčnega kisa in dveh žlic tople vode. Če nimate predsodkov do alkohola, vam lahko na pomoč priskoči tudi vodka, ki lajša bolečino in uničuje bakterije – tri kapljice vodke (ki mora biti na sobni temperaturi) nakapljajte v boleče uho. Bolečine v ušesih uspešno odganjata tudi sezamovo in olivno olje, ki ju lahko ogreta nakapljate v boleče uho.
V boju proti ušesnim vnetjem sta se izkazali tudi eterični olji čajevca in mete, s katerima pa morate ravnati zelo previdno. Najbolje je, da nekaj kapljic eteričnega olja zmešate z olivnim oljem, zato da ga razredčite, in šele potem nakapljate v boleče uho. Kapljico eteričnega olja lahko otroku namažete tudi po zunanji strani ušesa oziroma za ušesom, pri tem pa pazite, da koncentrirano eterično olje ne zaide v uho. Če je otrok mlajši od enega leta, eterično olje vedno zmešajte s primerno kremo, ki jo lahko skupaj s kapljico eteričnega olja nanesete v uho.