Zaradi hormonskih in anatomskih značilnosti telesa so k njim nagnjene predvsem ženske.
Zakaj nastanejo?
Medtem ko arterije oskrbujejo naše telo s svežo krvjo, polno kisika, vene prenašajo osiromašeno kri nazaj do srca. Najtežjo nalogo imajo venske žile v nogah, saj poganjajo kri najdlje, od stopal proti srcu. Zaklopke v venah so odgovorne, da ne bi kri zaradi težnosti odtekala nazaj v noge. Če te ne zmorejo več svojega dela oziroma venska stena ni dovolj močna, da bi zdržala pritisk, se kri vrne nazaj v noge in v tamkajšnjih venah se močno poveča pritisk. Zdravniki pravijo temu venska hipertenzija, ki se kaže tudi kot zatekanje nog. To je še zlasti opazno proti koncu dneva, po dolgotrajnem sedenju ali stoji. Značilen znak venske hipertenzije so tudi intenzivni krči med spanjem, razširjene vene pod kožo, ki lahko dosežejo premer tudi do nekaj centimetrov, in vnetje kože, ki se kaže z rdečico, pekočim občutkom ali srbečico. Omenjenemu se velikokrat pridruži še spremenjena barva kože, ki se zaradi krvnega pigmenta obarva rjavkasto, v redkejših primerih pa tudi vnetje, ki povzroči globoke razjede ali rane.
Kaj lahko storite sami?
O povijanju z medicinskim povojem vas mora nujno poučiti strokovnjak, saj je nevarno, če povoj preveč stisnete oziroma nosite premajhno številko. Sodobne medicinske kompresijske nogavice (tudi dokolenke) so na voljo v vseh barvah in so tako fine izdelave, da jih lahko nosite pod krilom. Nošenje nogavic preprečuje bolezni ven, odpravlja občutek težkih nog in preprečuje blaga otekanja, odpravlja pa tudi blage varice, na primer med nosečnostjo. Občutek težkih nog blažijo še geli, masaža z rokavico in ročna limfna drenaža v kozmetičnem salonu. S prijetno, hladilno masažo razbremenimo utrujene noge in zožimo krčne žile, saj pospešimo pretok krvi. Med počivanjem se ulezite in nekoliko dvignite noge, gledanje televizije, ko ste zleknjeni na kavču, vašim venam ne bo nič koristilo.
Zanimivo!
Venski zastoj se lahko zgodi tudi v medenici. Takrat vzbrstijo medenične varice, ki jih zdravnik odkrije le z natančnim ultrazvočnim pregledom. Pogosto se varice razvijejo po porodu, ko ostanejo vene nekoliko razširjene, vendar večina žensk zaradi tega nima težav. Nekateri strokovnjaki teh sprememb sploh ne poznajo ali jih nočejo priznati kot možen vzrok za težave,medtem ko bi se morali odločiti za njihovo operativno odstranitev.
Tudi hemoroidi so vrsta krčnih žil. S hemoroidi je pravzaprav enako kot s krčnimi žilami v nogah; sistem je enak, le da težave v prvem primeru povzroča v glavnem sedenje, v drugem pa stoja.
Da bo težav s krčnimi žilami manj
- Če v službi veliko sedite, večkrat iztegnite in upognite kolena. Noge naj počivajo na pručki, da ven na stegnih ne bi s stolom preveč stisnili.
- Če veliko sedite ali stojite, nosite kompresijske nogavice. Raziskave kažejo, da je največ krčnih žil med zaposlenimi v tekstilni industriji, trgovini in gostinstvu.
- Veliko se gibajte in ukvarjajte s športom, sicer boste polenili mišično črpalko in krčne žile so tu.
- Prenehajte kaditi! Kajenje oži žile in povečuje tveganje za nastanek tromboze (strdka).
- Z zdravo prehrano ohranjajte primerno telesno težo. Zdravniki sicer pravijo, da povečana telesna teža in dolgotrajna stoja ali sedenje niso neposreden vzrok za nastanek varic, lahko pa poslabšajo že nastalo bolezen.