Afera "lažnivi kur***"

Tit Turnšek: Toliko laži, kot jih spravijo skupaj, slišiš redkokdaj

Matej Klarič
15. 5. 2017, 19.50
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

S Titom Turnškom smo se pogovarjali po aferi, ko je njegova izjava o poslancih kot lažnivih kur*** odmevala v javnosti. Spregovorili smo o vzrokih za njegove besede, o tem, ali mu je žal zanje, kritikah na njegovo delo in financiranju ZZB, zgodovinskem revizionizmu ter o tem, ali bo prihodnje leto vnovič kandidiral za mesto predsednika.

Mare Vavpotič
Turnšek zase pravi, da ima še vedno ogromno izzivov, čeprav se približuje osemdesetim. Trenutno piše učbenik za biološko zaščito rastlin, ukvarja pa se tudi z matematičnimi problemi.

Na seji odbora za obrambo, ki mu predseduje mladi poslanec SDS Žan Mahnič, je v začetku meseca prišlo do incidenta, ko je Mahnič Turnška spodil s seje, kamor ga je sam povabil.

»Zapustite dvorano, poslanci nismo nobeni lažnivi kur**,« ga je zaradi izjave pozval Mahnič. Turnšek pa je med odhajanjem dodal: »Je pa lažniv kot pes.« Pozneje se je razvnela razprava o ravnanju obeh. Več veteranskih organizacij je zaradi Mahničevega ravnanja podpisalo protestno pismo, v katerem so zapisali, da incidenta ne bi bilo, če bi dal možnost replike tudi povabljenim gostom. Kot so dodali, je bila to že praksa v preteklosti. Od predsednika državnega zbora Milana Brgleza so zato zahtevali, naj prepreči zlorabe v strankarske namene.

»Prešli so vse meje«

Bobo
Mahnič je prepričan, da je nekdanja Jugoslavija nekaterim pustila miselno poškodovanost.

Ni pa bilo malo takšnih, ki so obsodili tudi Turnškovo ravnanje. Med njimi na primer poslanec Matjaž Han iz SD, ki je sicer tradicionalno naklonjena zvezi borcev. Kot pravi Turnšek, tudi na levici ni malo takih, ki jim je moteč dejavnik. Obžaluje izrečene besede, toda obenem meni, da je šlo vse skupaj predaleč tudi pri poslancih SDS. »Toliko laži in neresnic, ki jih spravijo skupaj, slišiš redkokdaj. Vse skupaj je prešlo ne samo v neresnice, ampak tudi v žalitve. Verjetno morajo to pripovedovati, ker jim tako naročijo, drugače bi izgubili poslanski stolček. Ko pa žalijo, ne mene, ampak padle borce, taboriščnike, da smo bili mi kolaboranti, to presega vse meje,« je prepričan. »To je bilo treba ustaviti, in če ne bi ravnal na takšen način, bi vse brigalo, kaj se je zgodilo na seji. Moralo se je zgoditi nekaj takšnega,« pravi.  

»Nehajo naj lagati«

Mahnič je pozneje na twitterju zapisal: »Nekaterim vodilnim v veteranskih organizacijah, z izjemo @VSO_Slovenija (njen predsednik Hojs je postal novi član SDS; op. a.), je SFRJ pustila miselno poškodovanost. Diktirali bi, kaj lahko govorimo poslanci.« Turnšek na to odgovarja, da ne gre za diktiranje, temveč da je problem v lažeh nekaterih. Pri tem omenja poslance SDS Mahniča, Breznika in Bah Žibertovo: »Lagati naj nehajo. Poškodovano miselnost pa imajo nekateri, ki so v stranki, kjer je lažnivost nalezljiva bolezen.«

»Izživljali so se nad nami«

Zaradi svojega odziva je bil Turnšek tudi na pogovoru pri predsedniku državnega zbora Milanu Brglezu. Sam pravi, da je na pogovoru obžaloval, da je odreagiral čustveno, ne pa racionalno, ker bi bil, kot pravi drugače, še mnogo bolj oster in direkten: »Najprej te žalijo, nato pa ti še prepovejo odgovor. To presega vse meje. Seja je bila vnaprej inscenirana, z namenom žalitev in potvarjanja. Da so se lahko izživljali nad nami. Očitno se bližamo volitvam. Tako hočejo nabirati politične točke. Mene pa politika in politične stranke ne zanimajo.« Dodaja, da ne držijo navedbe v medijih, da naj bi za Jazbečevo kandidaturo stala zveza borcev. Tudi podpisov za njegovo kandidaturo naj ne bi zbirali.

Mare Vavpotič
Turnšek o Janševih začetkih: »Pučnika sem svaril, naj Janše ne vzame za naslednika. Pa mi je dejal, da je bil zagrizen komunist in kot tak primeren za to funkcijo, ker je poznal njihove metode.

»O Pahorju nimam dobrega mnenja«

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Številni člani zveze borcev niso najbolj navdušeni nad nastopi predsednika republike Boruta Pahorja, ki ga obtožujejo tudi relativiziranja dogajanja za časa druge svetovne vojne. Tako je ob nedavnem prazniku OF, ki je nastala leta 1941, omenjal »revolucionarno nasilje«, ki se je dogajalo po vojni. To je sprožilo negodovanje nekaterih, saj ta praznik ni neposredno povezan s povojnimi dogodki. Predlani pa je Pahor tudi odkril spominsko ploščo pri Velikih Laščah, kjer so skupaj vklesana imena padlih domobrancev in partizanov, kar je sprožilo veliko negodovanja pri svojcih padlih partizanov. Turnšek pravi, da o Pahorjevem početju nima dobrega mnenja. »Vsaka vojna je nasilje. Osebna maščevanja so seveda obžalovanja vredna. Sprava po mojem mnenju v tem trenutku ni možna in ne sme biti glavna tema razprav poslancev. Prav bi bilo, da razpravljajo še o čem drugem,« razmišlja.

»Janša je bil zagrizen komunist«

Povprašali smo ga tudi o tem, kako se je človek, ki prihaja iz desno usmerjene stranke SLS, znašel na mestu zveze borcev, ki velja za bolj levo usmerjeno organizacijo. Kot pravi, so najprej leta 1989 s Tomšičem naredili Socialdemokratsko zvezo Slovenije (SDZ), predhodnico današnje Janševe stranke SDS. »V stranko je na mesto predsednika prišel Jože Pučnik. Že takrat sem ga svaril, naj ne vzame Janše za svojega naslednika. In njegov odgovor je bil, da je Janša zagrizen komunist in pozna njihove metode. 'Takšnega rabimo,' je dejal Pučnik. Nato sem mu dejal, da se v tem razhajava. Pučnik je dejal, naj grem pomagat stranki SLS, ki je bila takrat pravzaprav bolj kmečki sindikat,« svoje začetke v današnji SDS, s katero je danes v sporih, opisuje Turnšek. Dodaja, da so imeli nato v stranki SLS, kjer je bil tudi od februarja 1997 do 1998 minister za obrambo, spore, saj ni hotel kadrovati po strankarskih navodilih: »Dobrih delavcev nisem želel odstavljati.«

Danes se v delo stranke ne vmešava več, zamer pa nima do nikogar: »Ostali smo dobri prijatelji.« Po njegovem mnenju je bila napaka, da so Marjana Podobnika izključili iz stranke. To, da je naposled prišel na mesto predsednika zveze borcev, po njegovi oceni ni tako presenetljivo. »Ne podpiramo nobene stranke. Res smo se borili proti klerofašizmu. Niso pa bili vsi duhovniki proti NOB. V Jesenovcu so zaklali sedem duhovnikov. Izdajstvo in sodelovanje z okupatorjem je bilo takrat izključno stvar ljubljanske nadškofije,« razloži Turnšek.

STA
Predsednik DZ Milan Brglez je zaradi seje na zagovor poklical oba glavna akterja, Mahniča in Turnška, in dejal, da takšnemu početju ni mesta v DZ.

»Katičeva naredila red«

V začetku omenjene seje so obravnavali tudi financiranje veteranskih organizacij. Da je bilo to področje včasih neurejeno, priznava tudi Turnšek, a pravi, da danes več ni tako: »Financiranje se je preneslo na ministrstvo za obrambo, kjer je ministrica Katičeva naredila sistem in red. Pri oblikovanju pravilnika smo sodelovale vse veteranske organizacije. V pravilniku se ovrednoti število članov, število pravih veteranov, ki so bili v vojni, dogodki, kot so komemoracije in proslave. Spomeniki in spomeniška obeležja pa so še tretji kriterij. Na podlagi tega se seštejejo točke in določi financiranje, ki ne sme presegati 33 odstotkov vseh sredstev. Zdaj se mora denar tudi vračati, če nečesa ne narediš.« 

Glavni stroški proslave

Pravi, da glavne stroške organizacije predstavlja približno 420 proslav na leto: »To pomeni, da jih imamo več kot vsak dan eno. Vse pa so skoncentrirane na sobote in nedelje.« Poleg tega na leto organizirajo okrog sto spominskih pohodov in približno 570 komemoracij. Vzdrževati morajo tudi več kot pet tisoč spomenikov. Nekaj denarja dobi organizacija od članstva: »Imamo 41 tisoč članov. Članarine se razlikujejo in so od enega evra, za tiste, ki ne zmorejo plačati več, pa do 15 evrov. Denar od tega ostane 82 združenjem.« Poleg tega Turnšek omenja, da del poberejo administrativni stroški. Prostori, v katerih se nahaja zveza, pa so njihovi. »Nekoč smo imeli dom v Strunjanu, ki ga je kupila Krka. Del denarja smo porabili za nakup lastnih prostorov.« Približno 900 tisočakov od te prodaje imajo sicer na bančnem depozitu, ker tega denarja ne želijo porabljati: »Lahko se zgodi kakšen izreden dogodek, pa nam bo ta denar prišel prav.« Kot pravi, ne vedo, kakšne vlade bodo prišle: »Janševa vlada nam je drastično zreducirala financiranje. Približno za polovico so nam ga takrat zmanjšali. To se je dogajalo vsem veteranskim organizacijam, razen seveda Hojsovi. Zdaj dobimo približno 500 tisoč evrov.«   

»Hudo potvarjajo zgodovino«

Turnška smo povprašali tudi, kako gleda na poskuse zgodovinskega revizionizma, v imenu katerega gredo v zadnjem času nekateri vse dlje. Zadnje tedne smo tako lahko brali celo o zanikanju holokavsta in izjavah, da je Titova vojska vdrla v Slovenijo s svojimi četami. »O tem, kaj je bila resnica, imamo lahko različna mnenja. Ampak da rečeš, da ni bilo pobitih šest milijonov Judov, je neverjetno. Smo si izmislili to, kar smo videli? To je hudo potvarjanje zgodovine ter žalitev umrlih in njihovih družin,« meni Turnšek in dodaja, da je bila Slovenija država že za časa Jugoslavije. Tudi zato kot nesmiselne vidi trditve, da bi Titova vojska vdrla v Slovenijo, saj je, kot pravi, v tistem času skozi Slovenijo šlo več kot 300 tisoč različnih skupin, od ustašev, četnikov in domobrancev do nemških vojakov in drugih.  

Za konec še pove, da imajo drugo leto volitve, na katerih ne misli več kandidirati: »Takrat bom dopolnil 80 let in bom prepustil čas mlajšim. Štiri leta bodo dovolj.«

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja