Estrada

V slogu petdesetih let prejšnjega stoletja

Dunja Strašek, Ženska
14. 5. 2017, 11.00
Posodobljeno: 20. 11. 2023, 12.51
Deli članek:

Ključni kosi pohištva so bili izdelani iz temnega dragocenega lesa in usnja v modernih reduciranih oblikah.

Tisti, ki občudujejo priljubljene vintage smernice, lahko izberejo kose Bauhausove klasike, tapete iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja ali barvite retro predalnike. Toda klubska mizica iz sredine prejšnjega stoletja, oblikovana v obliki ledvičke, izraža nov občutek na pragu nove dobe: vse gre, dokler je asimetrično.

Kaj je na tem pohištvu, da je tako posebno?

Tudi nekaj drugega dela pohištvo iz sredine prejšnjega stoletja posebno. Takratni oblikovalci niso poskušali ustvariti pohištva s trenutno modno muho, ampak so iskali univerzalne oblike, ki lahko preživijo čas. Mnogi od teh modelov takratnega avantgardnega oblikovanja, še posebej danskega modernega sloga, so danes visoko cenjeni kosi zbiralcev. Majhno število teh kosov pohištva je ostalo v stalni proizvodnji vse do danes, večina od njih pa se pojavlja kot ponovne izdaje. Ampak ni le estetika tista, ki temu pohištvu daje posebno privlačnost. Gre za tisto, kar izražajo – za odnos do življenja, v katerem vlada udobje, varnost in družinska sreča.

Značilnosti

Večina teh ključnih kosov pohištva iz sredine prejšnjega stoletja je nastala kot izraz šoka in pomanjkanja po vojni. Tudi povojna obnova je bila nov začetek v oblikovanju pohištva. Nihče si ni več želel pompozne, monumentalne estetike prejšnjih časov. Novo pohištvo je bilo manj veličastno: v večini primerov je bilo manjše in manj okrašeno, toda praktično in s svežim šarmom. Ljudje so iskali toplino, strogi in hladen Bauhausov slog se je spremenil v domačno udobje. Želja po večjem udobju je pomenila tople materiale, nove barve in več organskih oblik.

Značilne so torej zaobljene oblike pohištva, asimetrija ali organske oblike. Preproste in izčiščene linije delujejo minimalistično, a imajo v kombinaciji materialov svoj šarm in značilno obliko. Klubske mizice so nizke, pogosto asimetričnih, zaobljenih oblik in na lesenem podnožju. Fotelji ali kavči imajo prepoznavne lesene nogice, okvirje in lesena naslonjala za roke, pogosto v kombinaciji s temnim usnjem ali tkaninami, ki so lahko tudi v živahnejših barvah – turkizna, modra, olivno ali gorčično zelena, sončno rumena, češnjevo rdeča, vijoličasta ali oranžna. Barve so še posebej prisotne na plastičnih kosih opreme za dom, na primer stoli, stolčki in luči. Preprostost, uporabnost in udobnost je tisto, kar dela pohištvo iz sredine prejšnjega stoletja tako priljubljeno.

Kako vključiti to pohištvo v današnji dom?

Medtem ko je za ureditev prostora ali doma v retro slogu potrebnega precej več časa in energije, saj je treba najti vse ključne kose, jih prenoviti in jih med seboj uskladiti, da je podoba prostora harmonična, pa si lahko privoščimo kakšno retro malenkost, ki bo poživiladom. Sodobno gre namreč precej dobro z retro slogom.

Značilen predstavnik oblikovanja iz sredine prejšnjega stoletja v kuhinji je hladilnik. S svojo barvito in retro podobo postane v moderni kuhinji izstopajoč kos opreme, ki pritegne pozornost in celotni kuhinji vdihne šarm. Jedilno mizo lahko krasijo značilni stoli iz tega obdobja, ki že na pogled vzbujajo udobje.

Privoščimo si lahko fotelj iz petdesetih ali šestdesetih let prejšnjega stoletja. Svoj prostor lahko dobi zraven moderne sedežne garniture, v spalnici, z njim ali z dvema lahko ustvarimo poseben bralni kotiček, polepša lahko tudi predsobo, če je dovolj velika. Če ne fotelj, si lahko omislimo retro kavč in mu dodamo prepoznavno retro svetilko in kakšno komodo.

Uporabimo lahko marsikaj, tudi manjše kose pohištva in dodatke, kot so omarice, predalniki, police, svetila, taburete, slike, ure, blazine, zavese in tapete v značilnih geometričnih vzorcih. A če kombiniramo sodobno z retrom, je boljše izbrati manj kot več, da bodo posamezni retro kosi prišli do svojega izraza.