Estrada

Sedem železnih navad!

Helena Primic, Bodi Zdrava
13. 5. 2017, 20.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Zbrali smo železne življenjske navada za dobro fizično in psihično zdravje.

Pijte čisto vodo

Voda sestavlja tako večino človeka kot človekovega doma – Zemlje. Brez vode ni življenja, zato smo z vsakim izpuščenim kozarcem čiste in kakovostne vode dlje od dobrega zdravja in dolgega življenja. Če ste že usvojili navado rednega pitja vode (in ne pozabite, čaj in juha nista voda, četudi sta tekočini, ki vsebujeta vodo), ohranite to za zdravje nujno navado, sicer pa se prisilite, da končno vse sokove, gazirane in energetske pijače zamenjate za navadno čisto vodo. Če niste vajeni piti vode, se boste v začetku morda morali nekoliko posiliti z njo, toda zagotovo se bo vaše telo čez nekaj časa »spomnilo« svojega izvora – vode in po njem z žejo, ki jo lahko odžeja le voda, tudi zahrepenelo.

Kraljevsko negujte svoj tempelj

Spoštujte in negujte svoje telo kot kraljevski tempelj. Vanj torej ne mečite slabega goriva (nezdrave hrane), nanj ne nanašajte nenaravne kemije (od sodobne kozmetike do oblačil, obdelanih s pesticidi), prav tako pa ga po nepotrebnem ne obremenjujte s strupi iz okolja (od dišav v vtičnicah do zdravju škodljivih gradbenih materialov). Človeško telo je resnično zmožno prenesti marsikaj, toda prav vedno pride čas, ko je treba plačati račune. Lahko tudi za trideset let nazaj. Zato se ne tolažite z mislijo, kako je stric, ki je veliko pil in kadil ter nezdravo jedel, malo obiskoval zdravnika in dolgo živel, ter odgovornost za svoje telo in zdravje končno vzemite v svoje roke. Tudi v avtomobil na dizelsko gorivo ne nalivate bencina, zato tudi svojemu telesu privoščite le najboljše – to, kar mu je namenila narava, ne pa človekov pohlep. Ljubite vsako svojo telesno celico in ji v vsakem trenutku to tudi dokažite!

Telo napolnite s kisikom

Tako kot voda je za življenje nujen tudi kisik. Zato bodite čim več na svežem zraku v naravi – v gozdu, v hribih, ob morju ali le pod drevesom na terasi. Pozornost usmerite na dihanje in preverite, ali tudi vi – tako kot večina sodobnih ljudi – dihate preplitko in le s prsnim košem. Naučite se pravilnega dihanja s trebušno prepono, ki smo ga ob rojstvu prav vsi obvladali, nato pa zaradi sodobnega načina življenja in prevelikega stresa nanj pozabili. Z vsakim globokim in sproščenim vdihom vase vdihnite ne le kisik, temveč tudi pozitivno energijo, ki se kot bela svetloba razliva čez vaše telo. Z izdihom pa izdihnite tudi vse skrbi, strahove in črno energijo, ki vam jemljejo voljo do življenja. In ne pozabite: kisik v telo vnašamo tudi z zdravo prehrano, medtem ko industrijsko predelana hrana telesnim celicam kisik »krade «. Ali ste vedeli, da rakave in druge »slabe« celice ne marajo kisika?

Življenje napolnite s soncem

Ni le vitamin D tisti, ki nam zmanjka, če smo premalo na soncu. Sonce poleg tega, da omogoča rast rastlin ter z ogrevanjem zraka in vode ohranja razmere, primerne za življenje, na človekovo telo deluje zdravilno. Helioterapija je že v prejšnjem stoletju ugotovila, da redno izpostavljanje nadzorovani količini sonca niža krvni tlak, holesterol v krvi in previsoko raven sladkorja ter povečuje število belih krvničk, ki jih potrebujemo za boj proti boleznim. Zato poskrbite, da boste vsak dan vsaj dvajset minut na soncu, pri čemer poslušajte svoje telo, ki vam bo dalo jasne znake (rdečica, izpuščaji, opekline), da ste s soncem pretiravali. Ali ste vedeli, da so znanstvene študije Rollierove klinike (v kateri so v dvajsetih letih skoraj osemdeset odstotkov vseh bolnikov, ki so bolehali za hudo obliko tuberkuloze na kosteh, popolnoma ozdravili le z zdravilno energijo sonca!) dokazale, da je sonce kot zdravilo popolnoma neučinkovito, če bolnik nosi sončna očala? In ne pozabite na dovolj sončne energije oziroma energije življenja tudi v srcu!

Spreminjajte se skupaj z naravo

Narava se ves čas spreminja in je tako ali drugače ves čas v gibanju. Zato kljub sedenju v službi, v avtomobilu in na kavču poskrbite za dovolj gibanja. Prav vsak dan! Gibajte se kot otrok – navdušeno, razigrano in radovedno. Sprostite svoje telo in ga ne potiskajte v sodobne kalupe. Naj se spreminja skupaj z naravo: pozimi več počivajte, poletne dni pa izkoristite za bosonogi tek po travniku, plezanje po drevesih in čofotanje po bližnjem potoku. In ne pozabite na gibanje proti smrti – sprejmite staranje kot del življenjskega kroga in se razveselite vsake nove gube, ki vas spreminja v čudovito starko oziroma starca. Živite življenje vse do zadnjega diha, tako da se prav vsak dan zahvalite še za en dan druženja z ljudmi, živalmi in rastlinami … za še en dih skupaj z vesoljem. Prav vsako življenje je edinstveno in dragoceno, le zares živeti ga morate. Takšni, kakršni ste, in v naravnem ritmu.

Sprostite ustvarjalno reko

Čeprav nas družba zadnjih nekaj tisoč let poskuša prepričati, da je le izbrancem dano biti umetniki, smo v resnici prav vsi ljudje ustvarjalni. Zato sprostite svojo reko ustvarjalnosti, da si ustvari svojo lastno strugo, pa četudi tam, kjer je niste pričakovali. Ne veste, kakšen je vaš talent oziroma za kaj ste poklicani na svet? Raziskujte in se igrajte ter predvsem počnite to, v čemer uživate. Umetnost ni le slika v muzeju ali čudovita simfonija. Vse, kar pride od srca in seže do srca, je v resnici človekova umetnost. Navsezadnje smo tudi na razstavi in v gledališču navdušeni le nad tistimi umetninami in umetniki, ki se nas »dotaknejo«, ki nas »prebudijo«. Zato odvrzite vse predsodke in začnite ustvarjati – slikajte, plešite, pojte, pišite, gradite, kuhajte, vrtnarite, okrašujte, šivajte, vezite, predavajte, masirajte, programirajte … osrečujte sebe in tiste, ki z vami delijo vaše originalne umetnine.

Ljubite ljudi, živali in vesolje

Če vam je uspelo v življenje vključiti vseh prvih šest navad, bo vaše zdravje zagotovo cvetelo. Toda zares zadišalo bo šele, če boste ob vsem tem tudi ljubili. Sebe, druge, naravo, svet, vesolje … življenje. Ko ljubimo življenje samo, se ne zadržujemo preveč v preteklosti in ne uhajamo prepogosto v prihodnost, temveč smo prisotni predvsem tukaj in zdaj. Zadovoljni s seboj takšni, kakršni smo, in zadovoljeni v takšnem svetu, kot nas obkroža. To seveda ne pomeni, da postanemo pasivni opazovalci življenja, toda med tem, da aktivno sooblikujemo svoje življenje in ga sprejemamo tudi, ko ni po naših načrtih, in tem, da se ves čas pritožujemo nad življenjem, ker ni takšno, kot smo si ga želeli ustvariti, je velika razlika. Saj veste, včasih nas do želenega rezultata pelje popolnoma druga pot, kot smo jo sposobni (u)videti. Zato zaupajte življenju, vesolju ali bogu, kakor vam je pač ljubše, da bo dobro poskrbelo za vas. Vse dokler ne boste pasivno čakali, temveč aktivno in samozavestno stopali proti svojemu dušnemu cilju.