Estrada

Koktajl hormonov mladosti

Jure Aleksič, Avenija
28. 4. 2017, 20.00
Posodobljeno: 18. 12. 2023, 14.59
Deli članek:

Nujno je, da najdemo notranji mir in živimo skladno sami s seboj in svojimi cilji.

Ivica Flis Smaka je specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine s širokim zaledjem znanja ortodoksne zahodne medicine ter vzhodnih medicinskih znanosti in alternative, kar uspešno združuje v celovit spekter funkcionalne medicine. Uveljavila se je kot avtoriteta pri holističnem pristopu v zdravljenju, posebno pozornost pa so v zadnjem času vzbudila njena dognanja s področja medicine, ki se ukvarja z upočasnjevanjem znakov staranja, zlasti tista o blagodejnih učinkih terapij z bioidentičnimi hormoni.

Dr. Ivica Flis Smaka se lahko pohvali s številnimi osebnimi znanstvi, tudi z najbolj cenjenimi svetovnimi strokovnjaki, ki jih je srečala med študijem v tujini. Na primer z dr. Richardom Lippmanom, starosto na področju raziskovanja hormonov, ki je bil leta 1996 za svoje raziskave proti staranju nominiran celo za prestižno Nobelovo nagrado. Prav njen znanec, dr. Jonathan V. Wright, pa je po letu 1980 začel uvajati bioidentične hormone v svojo redno prakso.

Govori se tudi o njenih sodelovanjih s slovenskimi znanimi obrazi, na primer z Dejanom Zavcem in z nekaterimi estradniki, ki naj bi jim pomagala prebroditi celo hudega raka. A vztraja, da o konkretnih imenih nikoli ni in tudi ne bo govorila. Najbolj pa so se mi v spomin vtisnile tele njene besede: »Zasvojeni smo lahko tudi z zdravim načinom življenja! Tudi to je lahko ena izmed oblik terorja nad samim seboj.«

Specialistka fizikalne medicine in rehabilitacije, specialistka akupunkture in tradicionalne kitajske medicine, specialistka tako imenovane antiaging in regenerativne medicine, specialistka za zdravo spolnost … To je le nekaj »trofej«, ki krasijo zid vaše ordinacije. Ste pa tudi ena od pionirjev moderne hormonske terapije pri nas, področja, ki je v svetu trenutno zelo aktualno, kajne?

Učinki na zdravje so presenetljivi in v pravilnih odmerkih ne povzročajo nobenih stranskih učinkov. Žal se vse premalo zavedamo vpliva in pozitivnih učinkov naravnih, biološko identičnih hormonov. Ker naravni hormoni ne morejo biti patentirani, proizvajalci nimajo finančne spodbude za financiranje stroškov raziskav in razvoja za komercialno trženje teh snovi, zato zdravniki dobivamo premalo oz. nič informacij o biološko enakih hormonih. V resnici pa njihova uporaba in uporaba številnih spodbujevalcev tvorbe hormonov v lastnem telesu za mnoge pomeni pravi preporod in novo kakovost življenja.

Vedno znova poudarjate, da je za mladostno energijo tudi v starosti zelo pomembno, da so naši hormoni uglašeni.

Na našo vitalnost in energijo vpliva vse, kar v življenju nalagamo nase in vase. Različni dogodki, dejanja, pravila, prehrana, sodelavci in partnerji ... – vse to pušča sledove v in na našem telesu in seveda najeda našo vitalno energijo. Veliko dejavnikov je strokovno razčlenjenih: genska zasnova, okolje, način življenja, kamor spada tudi delovno okolje, izpostavljenost sevanju, hlapom, strupom, pri tem pa gibanje in sproščanje, redne miselne dejavnosti, zelo pomemben je način prehranjevanja, pa ohranjanje dnevno-nočnega ritma življenja in sposobnost zavarovati se pred stresom. Pa da se obdajamo s čim manj umetnimi materiali, oblogami, barvami, oblačili, obutvijo. Ob vsem tem je nujno, da najdemo notranji mir in živimo skladno sami s seboj in svojimi cilji. Nikdar ne smemo pozabiti na radosti, igro in smeh!

Pomembna tema, ki jo pogosto obravnavate, je tudi regeneracija!

Če uživamo slabo hrano in se ne gibamo dovolj, če se nenehno utrujamo in izčrpavamo in premalo spimo, če pretiravamo z delom in nenehno krepimo negativna čustva, če imamo nerazrešene ali slabe odnose, potem se energija nenehno porablja in telo se enkrat izčrpa. Mi pa bi želeli vse življenje imeti enako mero in polno energije v telesu – enako, kot smo jo imeli pri dvajsetih letih. A žal ne gre. Telo je narejeno tako, da nam nekje pri štiridesetih poteče garancija. Zaradi neprimernega načina življenja lahko tudi že prej. Zato si moramo zastaviti cilje in opredeliti: kaj želimo početi, kaj doseči, kaj in kdo je v resnici vreden našega časa in naše vitalnosti? Pomembno je, da vse, kar počnemo in česar se lotimo, delamo z veseljem. Da znamo ločiti pomembno od nepomembnega, da prepoznamo slabo in da vztrajamo, kadar ne gre vse gladko. V vsakem obdobju življenja je zato potrebna dobra energija, in vsakič, kadar upade, bi morali takoj ukrepati. Telesu moramo takoj pomagati in čim prej ugotoviti vzrok, odkriti morebitne težave in poiskati primanjkljaje v telesu – po navadi jih je več.

Račune je pač vedno treba plačati, kajne?

Da, lahko bi rekli, da za vse, kar si pridelamo – a ne zaznamo – do približno tridesetega leta starosti, pride račun pozneje in ga plačamo z lastnim zdravjem. Mladi, ki zgodaj začno ponočevati in je to njihova stalnica, bodo prej izgubili mladostni videz, vitalna energija se bo kaj hitro izčrpala. Tudi redno delo v nočnih izmenah izrazito okvari naše zdravje, močno poruši hormonsko dogajanje in ritem delovanja telesa. Podobne posledice imajo alkohol, težke droge, debelost in odvisnost od ogljikovih hidratov.

Kaj pa najbolj pospešuje staranje?

Slab odnos do samega sebe! Pogosto to pomeni, da se za doseganje nekega cilja sami pustimo ujeti in podjarmiti – notranje najedanje je veliko hujše od vseh zunanjih dejavnikov in agresorjev.

Zagovarjate tudi umeten vnos hormonov, a pri tem poudarjate, da se velja izogibati sintetičnim!

Zdravnik, ki je pionir na področju uporabe naravnega hormonskega nadomestnega zdravljenja, je Jonathan V. Wright. Zasnoval je program, ki ženskam in moškim v letih pomaga obnoviti njihovo mladostno hormonsko ravnovesje brez zatekanja k sintetičnim hormonom.

Le z naravnimi sredstvi lahko naravno varno obnovimo ali znova vzpostavimo naravnemu najbolj podobno hormonsko ravnovesje! Bioidentični hormoni so natančne kopije hormonov v človeškem telesu in učinkujejo bolje od deformiranih, patentiranih sintetičnih hormonov.

Je tudi uporaba rastnega hormona, aldosterona ali testosterona, o katerih se svetovni zvezdniki pogovarjajo več kot o seksu ali drogah, varna?

Seveda je uporaba kakovostnih izdelkov varna, a pozor: govorim o strokovno vodenih terapijah in primernih odmerkih ter kombinacijah. Takih, ki jih predpiše in odmeri usposobljen zdravnik, strokovnjak – ne nekdo, ki dela v fitnesu ali se je tega priučil ob koncu tedna!

Če torej želimo zakoračiti po tej hormonalni poti, h konkretno kateremu zdravniku se velja napotiti? Najbrž ne kar k splošnemu?

Načeloma spada to v domeno endokrinologov, a v resnici lahko dobro kakovost in mladostno energijo dosežemo le s celostnim pristopom k bolniku – to imenujemo integrativna ali funkcionalna medicina. Tak pregled ne sloni le na enem samem laboratorijskem izvidu. Kompetentna moderna medicina terja opazovanje bolnika in ga oceni po več sistemih in znakih. Za vse ne potrebujemo aparatur: zdravnik lahko pogleda sluznice, barvo, strukturo in vlažnost kože, lahko preveri motorične reakcije, plastičnost in elastičnost sklepov ter gibalnega sistema nasploh, pregleda jezik in ustno votlino, oceni pulz, pa stopala in dlani in reflekse – vsi ti veliko povedo o stanju ščitnice –, lahko pregleda okolico kolen, ki veliko pove o prehranjenosti z magnezijem in rastnim hormonom, tekstura kože na zunanji strani nadlakti je odraz prehranjenosti z maščobnimi kislinami omega … Lahko bi naštevala do večera! Poiskati je torej treba zdravnika, ki se je specializiral za holističen pristop in zdravljenje z bioidentičnimi hormoni ter prehranskimi dopolnili.

Se pravi, da so resne hormonske terapije smiselne tudi v preventivne namene?

Bioidentični hormoni v osnovi niso namenjeni zdravljenju v klasičnem pomenu besede, temveč za ohranjanje kakovosti življenja. Menopavza pa tudi starost nista bolezni, to sta le življenjski obdobji, v katerih se naše počutje zelo spremeni. Če poenostavim: oseba se slabo počuti in opaža upad svojih sposobnosti na vseh področjih (intelektualno, fizično, čustveno, seksualno) in ni več v svojem ravnovesju, čeprav so laboratorijske vrednosti še v mejah normale – a pogosto na spodnji ali zgornji meji, zunaj najbolj optimalnega območja. Slabo počutje je torej povezano s pomanjkanjem ene ali več snovi v telesu, nižjih vrednosti enega ali več hormonov, vitaminov, mineralov ali hranil.

Ene same formule za izračun dodajanja hormonov v preventivne namene žal ni. Na hormonsko ravnovesje pa odločilno vplivamo s primerno hrano in načinom prehranjevanja, z gibanjem, spanjem in sproščanjem.

Torej z dieto nad hormone?

Naše telo je odraz tega, kar vnašamo vanj in kar počnemo z njim! Zdrava dieta dovoljuje vse, kar lahko naberemo v naravi in pojemo, torej »živo hrano« z veliko sadja in zelenjave. Kruha in testenin v naravi ni, tudi bomboni in čokolade ne rastejo v okolju, gazirane pijače ne tečejo v potokih. Seveda telo potrebuje tudi beljakovine. Viri so različni: oreščki, sirotka in alge so polni beljakovin, meso in ribe so blagodejni za telo, zlasti pri izgorelosti. Beljakovine so tudi v stročnicah, a nikakor ne iz soje, saj je vsa danes na trgu dostopna soja gensko pridelana in vsebuje tudi ksenoestrogene in druge hormonske motilce. Ksenoestrogeni so nepravi, škodljivi estrogeni. Hitro pripravljena hrana in številne pijače, ki so polne hormonskih motilcev, pomenijo vse večjo nevarnost. Moški so po statistikah največji porabniki hitre hrane in energijskih pijač – v teh je največ slabih maščob in estrogenom podobnih snovi, ki v velikih količinah spremenijo funkcijo moškega telesa: maščobe na trebuhu, zadnjici in stegnih, vse slabši libido in manjšanje spolovila. Tudi otroci najraje zaužijejo vse nezdavo, kar ponujajo reklame. Tako si prehranska industrija zagotovi, da mali potrošniki zrastejo v velike bolnike in postanejo najboljše stranke farmacije. Fantje, ki spijejo po liter in pol kokakole dnevno, vnesejo v telo 70 ali več miligramov ksenoestrogenov, ki se v moško telo nalaga v taki obliki, da ga telo ne more sčistiti. S tem se telo dečka počasi spreminja v žensko obliko: z majhnimi testisi in majhnim spolovilom, kopiči maščobo in se debeli; fantje niso poraščeni, nimajo moške potence in postanejo nesrečna karikatura, ki išče svojo uteho v hrani.

Kako pa je z maščobami?

Zavedeni smo in se panično izogibamo maščobam, kot so zdrava olja, pa tudi maslo, jajca, mast, slanina – to so viri maščob, ki jih telo v resnici zelo potrebuje za gradnjo možganovine in živčevja, za spolne hormone, kožo, nohte in lase. A seveda morajo biti v zdravi obliki. Vsi naši spolni hormoni nastanejo iz holesterola. In če telesu ne damo holesterola, bodo hormoni upadali že zato, ker nimajo iz česa nastajati. Enako velja tudi za vse membrane celic, za številne hormone in nevrotransmiterje našega živčevja. Če telo ne dobi maščob iz hrane, bo črpalo lastne zaloge za ohranjanje najpomembnejših funkcij in bo izropalo tudi spolne hormone. Od kod naj potem žensko telo naredi estrogen, če telesu ne zagotovimo maščob? Kako naj izstradana mladenka brez estrogena zanosi? In kako naj se telo upre menopavzi, če nima osnov za gradnjo hormonov?

Kaj pa, da bi si umetno nižali kortizol, torej hormon stresa?

Le če je zares previsok, drugače je nižanje kortizola neumnost. Kortizol imenujemo hormon stresa, a to je eden najpomembnejših varovalnih hormonov v telesu. In želimo si, da je zjutraj na zgornji meji normale in zvečer na spodnji. Kortizol je naša vojska in zaščita – torej telesna obrambna moč, ki lahko opravi z vsemi izzivi in izzivalci, zato si želimo, da je dovolj močan, a ubran. Ubran in močan pa je takrat, ko se uspešno spopadamo z življenjskimi izzivi in se znamo v vsakem trenutku suvereno spopasti s težavo, ne izgubimo nadzora nad seboj in se odzovemo primerno. Če je kortizol zvečer dovolj nizek, se lahko vklopi melatonin, ki je eden najmočnejših zaščitnikov telesa, nekakšna nočna balzamična kopel. Nič ni pomembnejšega za stabilno psiho kot dober spanec v temi in ponoči! Potem smo zjutraj čili in vedri in se v službi ne prepiramo, ne grizemo in se brez zveze ne jočemo, nismo popadljivi. Ljudje, ki kričijo, niso zmeraj agresivci. V resnici so pogosto prav nasprotno – večinoma so utrujeni, izčrpani in nemočni!

Najbrž je pot do manjše popadljivosti to, da se naučimo uravnavati stres?

Ne ne, zgraditi si moramo močno notranjo obrambo. Investirati moramo v lastno vojsko. Stresa tako ali tako ne moremo uravnavati in ga ni mogoče popolnoma nadzorovati, lahko pa spremenimo sebe in naš odziv na izzivalce, torej na stres. Zato so v resnici najpomembnejše pravilne življenjske odločitve.

Kaj ljudje najbolj zlorabljajo? Proti čemu bi jih najbolj posvarili?

Pred čisto vsakim takim šušmarskim vnosom hormonov. To niso bomboni! Hormoni so majhne, a zelo potentne molekule, ki vplivajo na številne procese v telesu. Niso namenjeni razvratu in zabavi! Če res moram kaj poudariti, resno opozarjam in svarim pred neukim dodajanjem rastnega hormona in vseh anabolikov. To, kar se dogaja na črnem trgu, je res nezaslišano.

Ugibam – toda ali te snovi najbolj zlorablja politična elita?

Sliši se, da naša politična elita uporablja vse kaj drugega ... Ne, k hormonom se zatekajo predvsem tisti, ki jim največ pomeni kakovost življenja, so pa vmes tudi takšni, ki so zasvojeni z lastnim videzom in odličnim telesnim počutjem.

To pa vključuje večji del naših zvezdnikov?

Po mojih izkušnjah niti ne. Estradniki imajo težave s spanjem in izgorelostjo, imajo neprimeren način življenja in prehranjevanja, po večini so utrujeni. Najbolj si želijo mladostne energije in pristne psihične ter fizične kondicije.

Kaj pa Hollywood? Predstavljam si, da je Brad Pitt najbrž prisiljen jemati marsikaj, da lahko drži tempo z vsemi mlajšimi in lepšimi bradi pitti?

Mislim, da je Brad Pitt več kot dovolj inteligenten in se zaveda svojega bogastva – ne le videz, tudi vsebina je pomembna! Zato ne vzame kar nečesa, ampak si pomaga s strokovno hormonsko podporo. Toda sistem t. i. hormonskih terapij ni sistem bencinske črpalke. Torej ne gre, da bi ljudje prihajali in se nenehno samo nacejali hormonov, ob tem pa ne bi spremenili ničesar.

Kako pa praktično delujejo tovrstne hormonske terapije? Za koktajl kakšnih hormonov gre po večini, kako pogosto jih je treba prejemati, in ne nazadnje, koliko stanejo?

Učinki so odvisni od tega, kaj se doda. V tujini je najpogostejša kombinacija hormonskega koktajla iz rastnega hormona, inzulina, IGF-1 in ekstraktov timusa. V športu srečamo tudi eritropoetin v različnih oblikah, ki še niso opredeljene kot doping. V kozmetiki so uveljavljena mazila in tekočine za pomlajevanje, ki vključujejo kombinacije ščitničnih hormonov, progesterona, melatonina, joda, šipka in različnih olj v hialuronski podlagi. Veliko je kombinacij za uravnavanje spanja, libida, pogosto se uporablja tudi oksitocin.

Vaš kolega, sloviti dr. Lippman, številne izdelke, ki jih priporoča proti staranju, tudi sam že leta uživa in rad se pohvali z odličnimi izvidi. Pravi, da njegova metoda s hormoni in zdravilnimi pripravki osrečuje. Vam je zaupal, kaj uživa?

Richard res ne skriva svoje metode in rad deli nasvete ter tudi zelo odkrito govori o tem, kaj vse uživa. Trenutno preizkuša kombinacije za izboljšanje sluha, dodaja si aldosteron, rastni hormon in IGF-1.

No, to za navadnega smrtnika zveni precej kot znanstvena fantastika, čeprav verjamem, da v svetu ni. Pri nas pa je zelo zgovoren podatek, da se je prav na vrh prodanih knjig v naši državici zavihtela Na tesnobi. V teh klavrnih časih nas večina očitno potrebuje predvsem razmeroma zdrav način, kako se lahko pomirimo. Kaj bi svetovali vi, ki ste raziskali skoraj kompletno svetovno zdravilsko zakladnico? S čim lahko dovolj učinkovito nadomestimo ves tisti sladkor in alkohol, ki ju bašemo vase?

Prav gotovo je vodilna rodiola rosea ali rožni koren, za njo shisandra, t. i. jagode vitalnosti, pa rehmania in tudi nam dobro znana valeriana ali baldrijan, pa na cvetove hmelja ne gre pozabiti. Koncentrat ekstrakta hmeljevih cvetov v kapljicah je zelo dober in učinkuje pomirjujoče, uspavalno. In pred tem za večerjo še sladki krompir – pokuhan, soljen in brez vseh drugih dodatkov, saj v taki obliki učinkuje uspavalno.