V primerjavi s prejšnjim stoletjem, ko so ženske večinoma ostajale doma in skrbele za dom in družino, se je danes za pripadnice nežnejšega spola marsikaj spremenilo. Težki časi od njih zahtevajo, da poskrbijo za svojo družino tudi s finančnega vidika, saj ena plača pogosto ne zadostuje več za preživetje cele družine.
Sodobna ženska je tako zaradi krmarjenja med službenimi, družinskimi in drugimi obveznostmi preobremenjena in v neprestani bitki s časom, vendar ji kljub vsemu uspeva, da je dobra mama, žena, gospodinja in poslovna ženska. Ženska sodobne družbe je nedvomno superženska.
Skrbna mama
Vse prevečkrat slišimo, da ženska izpolni svojo vlogo oziroma poslanstvo v življenju šele, ko postane mama. Pritiski se začnejo že v času nosečnosti, ko je izrednega pomena, kako ženska skrbi zase oziroma za svoje (in otrokovo) zdravje, da o strahovih o tem, ali je otrok zdrav, sploh ne govorimo.
Sledi priprava na porod (odločitev o vrsti poroda, lajšanju bolečin, možnih zapletih itd.) in šola za starše. Končno napoči dan D – porod –, ki žensko predvsem duševno (pa tudi telesno) izčrpa. Vendar je vse to šele začetek. Ko ženska rodi, se začnejo vršiti nanjo različni pritiski z vseh strani. Mešanica hormonov, ki takrat vlada njenemu počutju, povzroča čustvena nihanja, pa tudi otožnost in v nekaterih primerih celo poporodno depresijo.
Novopečena mamica je pod pritiskom tudi zaradi svoje nove vloge oziroma dvomov v to, da ji bo kos. Sprašuje se, ali bo sploh znala poskrbeti za svojo malo štručko in zadovoljiti vse njene potrebe.
Večkrat se mamice počutijo tudi osamljene in nerazumljene. In kot da to ni dovolj, so tu še pritiski s strani okolice (partner, starši, sorodniki, prijatelji, literatura, splet itd.) – vsi ji svetujejo in narekujejo, kaj je najboljše za otroka, kako dojiti, koliko naj bi moral pojesti oziroma popiti novorojenček, kakšna je dobra vzgoja, cepiti otroka ali ne itd. To mladi mamici pogosto vzbuja občutek, da ni dorasla svoji novi vlogi, kar le še dodatno zamaje njen svet. Sodobnim mamicam je ravno zaradi poplave vseh informacij, ki so danes na voljo, še težje biti mama. Pozabljajo namreč, da je še vedno najboljše upoštevati svojo intuicijo oziroma zdravo kmečko pamet, ki le redko zataji.
Dobra mama se mora odreči službi, svojim konjičkom, življenju in biti na voljo svoji družini 24 ur na dan – takšen je namreč stereotip v naši družbi, vendar se na srečo počasi ruši. Tudi partnerji že večinoma sprejemajo vlogo očeta, se več posvečajo otrokom (več kot kadar koli v zgodovini) in pomagajo mami pri vzgoji. Nekateri med njimi pa celo izkoristijo porodniški dopust in ostanejo doma z otrokom, medtem ko mama hodi v službo. Kljub temu je mama še vedno ena in edina, zato ima pogosto slabo vest, če si vzame čas zase.
Pridna gospodinja
Še vedno obstajajo ljudje, ki menijo, da je mesto ženske za štedilnikom ter da je ženska dolžna skrbeti za dom, ustreči članom svoje družine in skrbeti za njihove potrebe dan in noč. Vendar pridna gospodinja, ki kuha, peče, pere, lika, pomiva, pospravlja, čisti in skrbi za dom, na srečo postaja zgolj nekakšen ideal. Sodobna ženska je namreč tudi zaposlena. In prav tu se pojavi težava. Ženske se danes kljub sodobnim pomočnikom, kot so pralni, pomivalni in sušilni stroji, ukvarjajo z gospodinjskimi opravili skoraj v enaki meri, kot so se na primer pred šestdesetimi leti. Seveda s pomembno razliko; gospodinjska opravila in družina so na urniku v poznih popoldanskih urah, dopoldan pa je rezerviran za službo. Sodobna ženska torej v prvem delu dneva opravlja plačano delo, nato pa se, že tako utrujena od službe, loti še gospodinjskih opravil in družinskih obveznosti – povsem brezplačno, seveda. Če partnerju njena skrb za dom in družino ni samoumevna, temveč zna njene napore ceniti, ji seveda pri tem priskoči na pomoč. V nasprotnem primeru pa ženski preprosto zmanjka časa zase in za svoje potrebe, zato je pogosto utrujena, brezvoljna in seveda nezadovoljna.
Predana žena
V dobrem in slabem, v bolezni in zdravju, sreči in nesreči – dobra žena ostane in preživi vse pritiske in izzive življenja. Pogosto ostane zgolj zaradi otrok, saj kot skrbna mama ne sme kar vreči puške v koruzo, temveč mora kdaj tudi stisniti zobe in kaj »požreti«. Tako smo večkrat slišali govoriti naše babice, ki so, kot vemo, preživele marsikaj, a ostale zveste svojim možem. Tudi ta stereotip se na srečo ruši.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Mnogi možje oziroma partnerji danes pomagajo pri gospodinjskih opravilih in sodelujejo pri vzgoji otrok, s čimer pomembno priskočijo na pomoč svojim partnericam in jim lajšajo vsakdan. Kljub temu pa so zaradi službenih obveznosti, relacije dom-služba-dom in drugih obveznosti ženske nenehno pod stresom, zaradi česar jim pogosto zmanjka energije še za vlogo žene.
Dejstvo je tudi, da otrok močno spremeni dinamiko odnosa med partnerjema, kar pogosto vodi v nesoglasja in neredko tudi v prepire. Če znata partnerja uspešno komunicirati med seboj ter sta se pripravljena spopasti s svojimi čustvi in strahovi, sta na dobri poti, da v odnosu zrasteta ter ohranita odnos. V nasprotnem primeru pa lahko vse to vodi celo v ločitev. Po statistiki naj bi takšna usoda doletela kar vsak peti par novopečenih staršev. Tako se sodobna ženska sooča še s tem bremenom.
Uspešna poslovna ženska
Predstava, da je ženska lahko »le« mati, žena in gospodinja, je še vedno eden najgloblje zakoreninjenih stereotipov v naši družbi, kar sodobnim ženskam predstavlja oviro pri sledenju svojim željam in doseganju želenih ciljev. Ženske se morajo zato v primerjavi z moškimi veliko bolj truditi za uspeh ter se več in dlje časa dokazovati, da presežejo ta stereotip.
Tako je sodobna ženska prežeta s službenimi obveznostmi na eni ter z družinskimi obveznostmi in pričakovanji na drugi strani. Če družine (še) nima, pa ji spet diha za ovratnik družba, ki od nje pričakuje, da bo nekoč oziroma še preden ji odbije biološka ura imela otroke. In prav slednje je tudi razlog, da delodajalci neradi oziroma težje zaposlijo žensko, saj sklepajo, da bo zaradi otroka oziroma bolniške zanj pogosteje odsotna. Tako mora ženska najprej prebiti led, in če ji to uspe, se lahko šele začne dokazovati pri svojem delu. Neredko je materinstvo tudi razlog, da ženska pozneje oziroma težje napreduje v službi, če sploh.
Če je bila služba za žensko še pred desetletji nekaj povsem nesprejemljivega in nepotrebnega, pa je sodobna ženska prisiljena hoditi v službo zaradi finančne varnosti, saj ena plača za preživetje cele družine pogosto ne zadošča več. Po drugi strani pa si ženske poleg družine želijo tudi kariere, želijo delati tisto, za kar so izučene. Mnoge med njimi so namreč visoko izobražene, zato jim »zgolj« vloga mame in gospodinje ne bi prinesla občutka zadovoljstva. Ženske si želijo pustiti vtis tudi na kariernem področju, za kar so pripravljene trdo delati in veliko tvegati. Obenem pa se v zameno za to niso pripravljene odreči družinskemu življenju, zato bolj ali manj uspešno krmarijo med tema dvema vlogama.
V zadnjih desetletjih vedno več žensk posega tudi po vodilnih položajih, kar je dokaz, da so prav tako ambiciozne kot moški, morda še bolj. Predvsem pa dokaz za to, da so sposobne doseči vse, kar si zadajo. Pri tem se nejevernim Tomažem pogosto porajajo dvomi v to, da je ženska sposobna dati 100 odstotkov od sebe prav v vsaki izmed vlog. Pred to dilemo pa se znajdejo tudi same, ki jim usklajevanje vseh področij predstavlja še dodaten stres.
Za uspešno usklajevanje družinskega in službenega življenja ženske je zelo pomembna podpora njenega partnerja in družine, ne nazadnje pa tudi družbe, ki s svojimi stereotipi in očitki na račun »slabih mater« vsaj za zdaj nič ne pripomore k temu. Na srečo pa je vedno več takšnih mož oziroma partnerjev, ki ženski stojijo ob strani ter ji tudi pomagajo pri številnih opravilih in vzgoji otrok. Nekatere ženske (če si to seveda sploh lahko privoščijo) pa poiščejo zunanjo pomoč in najamejo varuško, ki bo v času njihove odsotnosti skrbela za otroka, gospodinjska opravila pa namesto njih opravi gospodinjska pomočnica.
Zna si vzeti čas zase
Sodobna ženska nenehno bije bitko s časom, zato je zanjo izrednega pomena načrtovanje oziroma usklajevanje vseh obveznosti. Če je pri tem uspešna, ji morda ostane tudi nekaj prostega časa, ki ga večina žensk sicer še vedno izkoristi za druženje z otroki in družino, marsikatera pa se takrat posveti tudi svojim konjičkom ali pa se sprosti na kavi s prijateljico.
Večina žensk sodobnega časa se zaveda, kako pomembno je aktivno življenje – ne le za zdravje (in lepo telo), temveč tudi za splošno zadovoljstvo v življenju. Rekreacija oziroma športno udejstvovanje namreč sprošča hormone sreče, ki nas napolnijo s pozitivnimi občutki, vrača energijo, voljo do življenja ter ne nazadnje skrbi za zdravje in vitalnost. Tako so dandanes telovadnice polne (polno zaposlenih) žensk, ki skrbijo zase bodisi na fitnes napravah bodisi na vodenih vadbah, pa tudi v naravi lahko opazimo vedno več predstavnic ženskega spola (z družinami), ki tečejo, kolesarijo, hodijo v hribe ali kako drugače uživajo svoj prosti čas.
Pravi balzam za žensko dušo pa je pogovor s prijateljico ob skodelici kave. To, podobno kot šport, deluje kot nekakšen ventil za sproščanje, kar je za sodobno žensko nepogrešljivo, če ne že kar nujno potrebno. Seveda pa mora ženska tudi znati negovati prijateljski odnos, saj ta ni kar samoumeven. Tudi za prijatelje si je treba vzeti čas, če želimo, da si bodo oni vzeli čas za nas, in današnji ženski poleg vsega uspeva tudi to.