Estrada

Ravnovesje ženske energije

Petra Arula, Bodi Zdrava
11. 4. 2017, 20.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Zdi se, kot da smo ženske začele izgubljati sebe.

Arhiv Bodi zdrava

Povsod smo, vse počnemo, a vse manj smo same s seboj, vse manj čutimo sebe. Kot da so služba, obveznosti vsakdana in družina pomembnejše od nas samih. Ja, pomemben je prav vsak vidik našega življenja. A če ne bomo poskrbele zase, ne bomo učinkovite niti drugje, in naša ženska energija se bo vse bolj razblinjala

Zavedati se moramo, da ko se začnejo hormonske težave – predmenstrualni sindrom, menopavzni valovi in druge ženske tegobe, telo opozarja na neravnovesje. Prvo je na čustvenem področju, opozarja Minka Gantar, avtorica knjige Ko imajo hormoni žur. »Vsaka ženska bi se morala vprašati: Kaj je tisto, kar me tako meče iz ravnovesja?« pravi avtorica knjige, ki dodaja, da je pogosto to kazalec intimnega odnosa, ki je zašel. »Ta spodbuja kronični stres, ki pa povzroča, da telesu primanjkuje ključnih vitaminov za delovanje hormonov – to so vitamini skupine B, vitamina C in E ter kronično pomanjkanje dobrih maščob omega-3 in beljakovin. To so gradniki hormonov. Prav v času hormonskega koktajla bi morali posegati po še bolj kakovostni hrani. Realnost pa je pogosto drugačna, « opozarja avtorica knjige in svetovalka na področju hormonov in srečnejšega življenja. Minka Gantar namreč pravi, da hormoni povezujejo naše misli, čustva in telo. Dodaja, da je prehod iz enega obdobja v drugega naraven: »Tako kot je naravno, da se menjajo letni časi, je naravno, da se ženska zmožnost rojevanja preobrazi na druge ravni.«

Zdaj je čas zanjo, zdaj je čas, da ženska prisluhne notranjemu vodstvu in življenje priredi po svoji meri. Čas je za Modro žensko. Modra ženska je umirjena, pomirjena s seboj in svetom. Čuti notranjo moč, čuti, da lahko začne deliti svojo modrost. Na ljubezniv način dodaja vrednost Zemlji in vsem njenim prebivalcem.

Naj smo že na poti menopavze, ki nas lahko popelje v obdobje Modre ženske, če prisluhnemo sebi, ali smo še v svojem reproduktivnem, najbolj ustvarjalnem obdobju – k umirjanju in povezanosti s svojo žensko energijo nam vedno lahko pomaga joga. Katere asane nas še posebno podpirajo v našem ciklusu in kako najti svoj notranji mir, nam je razložila certificirana učiteljica joge Iyengar Urška Božič Križaj, ki vodi tudi ure joge za ženske. »Joga za ženske spoštuje ženske hormonske cikluse v vseh fazah življenja in izkorišča njihovo moč. Temelji na metodologiji Iyengar in tako pomeni izjemno natančno izvedbo asan s poudarkom na pravilni postavitvi telesa (kar omogoči skladen razvoj telesa in zaobide morebitne poškodbe) ter uporabo joge kot močnega zdravilnega in terapevtskega orodja. Stranski učinki vadbe so čvrsto, vitko telo, sijoča koža, mlajši videz, večja moč, prožnost, vzdržljivost ter, navsezadnje, večji notranji mir.« Urška Božič Križaj poudarja, da je nadvse pomembno, da vadimo redno, celovito in vsestransko. »Najpomembnejši sklop asan za ženske pa so inverzije, obrnjeni položaji. Naučite se jih z učiteljem, obvezno!
46ef0d7d5fd1abd70398ebe8f54d48da.jpeg

Stoja na glavi, sveča in vse njune različice so položaji, pri katerih razbremenimo srce in krvožilni sistem, razbremenimo sklepe spodnjih okončin in spodbujamo delovanje žlez z notranjim izločanjem, saj jih nenehno oblivamo s svežo krvjo. Pomembno je, da v položajih vztrajamo dlje kot nekaj sekund, bolj izkušene jogistke vztrajamo deset minut in več. Šele po nekaj minutah se sestava krvi zaradi koktajla hormonov spremeni, um se utiša in vse to vpliva na naš telesni, duševni in čustveni svet.«

Za začetnice: viparita karani ob steni. Boke in ledveni del podložimo s čvrsto blazino, ki jo položimo kakih deset centimetrov od stene, tako da je trup na tleh. Iztegnjene noge naslonimo na steno in ostanemo v položaju vsaj deset minut.

Sproščanje je pomemben del vsakodnevne vadbe

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

e1d2330393a472079e83a24c36597bc8.jpeg

Bolj intenzivna je vadba (pa ne le fizično), globlja je sprostitev. Viparita karani, opisana malo prej, spada med regenerativne položaje. Za ženske je pomemben tudi tako imenovani ležeči metulj, supta baddhakonasana, pri katerem ležimo na tleh, hrbet in glavo pa podpremo z blazinami. Noge čim bolj pokrčimo, s koleni narazen in podplati skupaj, tako da pete približamo dimljam. V tem položaju se vsi notranji organi postavijo na svoje mesto, še posebno maternica, in lahko se globoko sprostimo. »S telesom nas najhitreje in najučinkoviteje poveže dih,« pravi Urška Božič Križaj, ki nam je pojasnila, da je dovolj že najosnovnejše osredotočanje na dolg, počasen vdih in dolg, počasen izdih. »Dovolj je, da se ju trudimo enakomerno razporediti po telesu in nato postopno podaljševati. Vsakič znova, ritmično, kot ocean in njegovo valovanje.«

Čustva se zbirajo v trebuhu

456192447501be89f8e3bad7b4881722.jpeg

»Strah, jeza, napetost, vzhičenje, sreča, moč – vsa ta čustva in občutja se zbirajo v trebuhu, poleg vseh najpomembnejših notranjih organov in še posebno rodil. Zato je zelo pomembno ne le to, da se ves čas vadbe tega predela zavedamo, temveč da vadimo asane, ki to zavedanje povečujejo,« svetuje Urška Božič Križaj, ki pravi, da zgoraj omenjeni položaji to odlično omogočajo, ter predlaga še strešico, adhomukhka svanasano: »Izvedena pravilno in natančno krepi celotno telo, razteza hrbet in zadnje stegenske mišice, omogoča globlji vdih in izdih. Trebuh ostaja sproščen in 'votel', notranji organi so deloma v obrnjenem položaju, kar jih neguje in sprosti mišičje ter tkivo, ki mora vsakodnevno kljubovati težnosti. Če podpremo še glavo (s kocko ali čvrsto odejo), se umiri tudi um in tako zlahka ostajamo 'v trenutku'.«

Med menstruacijo vadbo prilagodimo

»Obrnjenih položajev, kamor spada tudi viparita karani, ne vadimo med menstruacijo, « opozarja učiteljica joge. »Takrat vadimo restorativne položaje, pranajamo in položaje, ki spodbujajo čiščenje telesa. Bolj aktivno začnemo vaditi po koncu krvavitve, čeprav lahko stoječe asane in še nekatere druge, če se počutim dovolj močne, vadimo že prej. S spoštovanjem počitka in podporo naravnim ženskim ciklom pa si zagotovimo energijo za ves mesec.«

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja