To vemo vsi. Tudi ona. A še vedno si dopustimo, da nam vzbujajo slabo vest, da se primerjamo z njo in si rečemo, kako nam ne uspeva. In spet se počutimo nesamozavestni.
Pa veste, kaj vse je potrebno, da je viden ta napredek na fotografiji 'potem'? Nič kaj dosti, telovadba velikokrat nima nobene zveze s tem. Gre za odlično igro svetlobe, pravi čas v dnevu in popoln kot, pod katerim je fotografija posneta.
To nam je razložila Nuša Gnezda, osebna trenerka za ženske, ki v zadnjem času opaža, da takšne strategije uporabljajo celo nekatera podjetja. »Velikokrat so fotografije 'pred' in 'potem' manipulativno orožje podjetij, ki prodajajo hitre rešitve raznih izdelkov za hujšanje. Večinoma so ljudje o teh prevarah že dobro poučeni, vendar še vedno obstajajo posamezniki, ki nasedajo tovrstnim reklamam in kupujejo izdelke, ki ne delujejo.«
Poteza trenerjev, ki kaže trud
Fotografije 'pred' in 'potem' so dober način privabljanja novih strank tudi pri trenerjih, vendar je pri njih veliko fotografij resničnih, pravi Nuša. »Kažejo uspehe ljudi, ki so z veliko truda in v daljšem obdobju dosegli rezultate.« Razlika je torej v tem, da trenerji (vsaj večina) promovirajo trud in disciplino posameznika, podjetja pa hitre rešitve, ki se prej ali slej izkažejo za laž.
Kako ločiti zavajanje od pravih rezultatov
Nuša pravi, da lahko pravo obljubo prepoznate preprosto: če vam nekdo obljublja neverjeten rezultat v enem mesecu ali dveh tednih, ste lahko prepričani, da gre za zavajanje, zato je najbolje, da se čim prej oddaljite od tega. To zadnje čase, na žalost, počnejo tudi nekateri trenerji.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
»Trenutno opažam na družbenih omrežjih veliko objav posameznikov, ki napišejo, kako so v dveh tednih izgubili nekaj deset kilogramov, zraven priložijo fotografijo, ki je obdelana, in pozivajo ljudi, naj jim za 'recept' pošljejo zasebno sporočilo. Potem pa v sporočilu posredujejo stik nekega osebnega trenerja. Tako si trenerji pridobivajo stranke, ki jih žal razočarajo, potem ko jim povedo, da bo treba za rezultate trenirati in spremeniti življenjski slog.«
Pred in potem v eni uri
Ta test bi lahko naredili tudi sami, saj je veliko fotografij 'pred' in 'potem' narejenih v razmaku ene ure ali enega dneva, pravi Nuša. »Na primer: ko ženska dela fotografijo 'pred', se fotografira zvečer, z napihnjenim trebuhom, povešenim obrazom, s povešenimi rameni in grbasto držo. Svetloba je usmerjena v njene šibke točke, da se vidijo celulit in nepravilnosti. Za fotografijo 'potem' se fotografira zjutraj, ko ima trebuh najmanj izrazit, v temnejšem prostoru, da se ne vidijo nepravilnosti, s pokončno držo in nasmehom na obrazu. Razlika je očitna.«
Pri moških, ki želijo poudariti mišice, pa je ravno nasprotno: »Zjutraj se fotografirajo za fotografijo 'pred' s povešenimi rameni, žalostnim obrazom, oblečeni so v dolge hlače, da naredijo noge bolj suhe, trebuh napihnejo in delujejo bolj klavrno kot na fotografiji 'potem' pozno popoldne, ko so opravili trening, se najedli, obrnili fotoaparat pod drugi kot, oblekli krajše hlače, se zravnali in nasmejali.«
Raje spremljajte trenerja
Če želite spremeniti življenjski slog, preoblikovati postavo in poskrbeti za dobro počutje, rešitve ne iščite v takšnih fotografijah, temveč raje raziščite delo trenerja, ki vas zanima. »Fotografije ne zavajajo, ko poznate trenerja, ko ga spremljate in vidite, da je pošten,« pravi Nuša.
Ko iščete trenerja, se ne odločajte samo po fotografijah 'pred' in 'potem', temveč preverite njegova priporočila, način dela, izobrazbo in poštenost, svetuje Nuša. »S takšnim trenerjem boste imeli več kot samo dobro fotografijo 'potem'.«