Ko je na voljo manj sveže zelenjave, lahko doma, v svetlem in ne pretoplem prostoru, pridelamo več vrst zdravega, okusnega mikro zelenja. To so majhne rastline zelenjave, ki jih porežemo, ko razvijejo prve liste. Z mikro zelenjem brokolija, rdeče pese, rdečega zelja, blitve, gorčice, graha, ohrovta, pora in drugih zelenjadnic obogatimo svoj vsakdanji zimski krožnik. Vsebujejo namreč štiri- do šestkrat več hranil kakor odrasle rastline iste vrste. Saša Kržič iz podjetja Mikrozelenje Šebenik v Borovnici nam je pojasnila, kako ga doma posejemo in vzgojimo, Mateja Ulaga, ki kuha pod imenom Mateja Ulaga in kuha, pa nam je pripravila nekaj zdravih jedi.
Pred setvijo svojega prvega mikro zelenja je dobro poznati nekaj osnovnih pravil in vedeti, kaj potrebujemo. Za tiste, ki ste v tem neizkušeni, prodajajo tudi komplete za domačo vzgojo.
Sejemo v nižje plastične posode
»Vzgoja mikro zelenja je enostavna. Vse, kar potrebujete za to, je primerna posoda za setev. V ta namen lahko uporabite tudi plastične posodice od zelenjave, ki ste jo kupili v trgovini, ali druge plastične posode oziroma plastične pladnje. Za boljšo prepustnost jih lahko naluknjate. Napolnite jih z nekaj zemlje. Najbolje z organsko, lahko zemljo,« pojasnjuje Saša Kržič. V njihovem podjetju ekološko gojijo več vrst mikro zelenja, od mikro amaranta, gorčice, brokolija, rdeče pese, blitve, ohrovta do graha in drugih.
Mlade rastlinice pršimo vsak dan!
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Seveda je najboljše ekološko seme. »Za pridelavo mikro zelenja lahko uporabimo seme za vzgojo kalčkov, mikro zelenja ali odraslih rastlin. Seme na gosto potresemo po zemlji in popršimo z vodo v pršilki za zalivanje. V prvih treh do štirih dneh naj bo posoda pokrita s krpo ali s čim drugim, saj s tem preprečimo, da bi se zemlja izsušila. Vsak dan jo pršimo z vodo. Po štirih dneh, ko je rastlinica visoka od dva do tri centimetre, pa posodo odkrijemo, postavimo jo na svetlo mesto in jo vsak dan zalivamo. Po kakšnih 7 do 10 dneh lahko te osnovne vrste mikro zelenja že režemo in dodajamo jedem,« pravi Saša Kržič.
Mikro zelenje brokolija in rdečega zelja
Nekatere vrste mikro zelenja so še posebej zdrave in okusne. »Vse mikro zelenjadnice so bogatejše s hranili kakor odrasle rastline. Posebej sta bogata brokoli in rdeče zelje, ki sta tudi zelo okusna in ju lahko dodajamo na skoraj vse jedi. Odlična sta tudi v smutijih.«
Pravo bogastvo hranil
Mikro zelenje nasploh vsebuje veliko zdravju koristnih snovi oziroma hranil, tudi do štiridesetkrat več kakor istovrstne odrasle rastline, v povprečju pa od štiri- do šestkrat več. »Če povzamemo iz študije, objavljene v Journal of Agricultural and Food Chemistry, mikro rdeče zelje vsebuje štiridesetkrat več vitamina E in šestkrat več vitamina C kakor odrasla rastlina. Mikro koriander ima trikrat več betakarotena kakor odrasli koriander, veliko ima tudi luteina. Veliko vitamina C, K in E je v rdečem zelju in tudi v redkvici daikon in amarantu. Poleg teh sta popolna hrana mikro zelenje sončnice in mikro zelenje graha, ki sta poleg tega zelo privlačna na pogled in okusna.«