Estrada

Zelišča za ženske

Petra Arula, Bodi zdrava
2. 4. 2017, 20.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Ko nam pomaga narava!

Čeprav bolečin ali močnih krvavitev, menopavznih oblivov ali neplodnosti ne bodo odpravila v hipu kot čudežna tabletka (Pa jih slednja res odpravi ali le zatre simptome? In če pomislimo dalje – tudi bolezen ni v telesu zavojevala v hipu, kako naj se je torej v hipu znebimo?), imajo v sebi veliko moči, ki podpira naše telo, da hitreje in lažje vzpostavi ravnovesje. Če le vztrajamo. Še dobro, da sta tudi potrpežljivost in vztrajnost ženski vrlini. Mirjam Grilc, priznana slovenska zeliščarica izpod Krvavca in avtorica knjig Zelišča z gore, Zeliščna kuharija, Čaroben zeliščni vrt in številnih drugih, poudarja, da naj nikar po enem tednu ne obupamo, če ni izboljšav: »Zdravljenje z zdravilnimi rastlinami lahko traja dva, tri mesece, lahko tudi pol leta, in zdravstveno stanje se v tem času resnično spremeni.« Sogovornica hkrati opozarja, naj se ženske res dobro pozanimajo o tem, katere čaje uživati, kolikšne količine so priporočljive in kdaj naj jih pijejo, potem pa naj le še vztrajajo in rezultati bodo prišli.

Zeliščarica nam je v enem dihu naštela rastline, s katerimi si ženske lahko hitro pomagamo pri svojih težavah, pravi jim kar ženske rastline: »Ob menstruacijah si pripravite čaj iz plahtice, rmana, koprive (bele, mrtve ali pekoče, vse vrste vam bodo delale v prid). Ob menopavzi si pomagajte s črno deteljo in žajbljem, odlična podpora proti neplodnosti pa je krvomočnica, nekateri ji pravijo smrdlička. In ker zelišča imajo svojo moč, se med nosečnostjo izogibajte žajblju, rmanu in pelinu.«

Pri zeliščarici

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Kako izbrati zelišča, da nam bodo v pomoč, kako prepoznati njihovo svežino? Zeliščarica me ob vprašanju spomni, da zelišča po navadi cvetijo enkrat letno, zatorej ni nič narobe, če so stara eno leto. »Pomembneje je, da so kakovostno posušena,« razlaga Mirjam Grilc. Pa me zanima naprej – kako prepoznati kakovostno posušena zelišča? »Preprosto. Ohranijo namreč barvo in vonj. Ko kupujete čaje in zelišča, si jih torej najprej dobro oglejte – sivkasta ali rjavkasta ter preveč mleta namreč ne bodo dala od sebe učinkov, ki jih od njih pričakujete. Nato jih še povonjajte in se šele nato odločite za nakup. Torej nakupujte tam, kjer si čaje za svoje zdravje lahko ogledate, v zaprtih škatlah pa le, če kupujete pri preverjenem dobavitelju.«

Če imate svoj rožno-zeliščni vrt ali če na pohajkovanja po travnikih, gozdovih in hribih hodite z vrečko 'za čajčke', pa Mirjam Grilc svetuje, da jim doma čim prej poiščete zračno mesto, najbolje pa je, da se sušijo pri 37 stopinjah Celzija.

Pehtran – zelišče, ki naj bi ga gojila vsaka ženska

»Četudi nimate vrta – gojite ga lahko tudi na balkonu –, naj bo pri vas doma vedno svež pehtran, saj vpliva na celotni organizem. Čaj vzpostavlja ravnovesje v telesu – spodbuja prebavo, uravnava tek, čisti kri (znižuje raven krvnega sladkorja), deluje krepčilno na telo, dviguje razpoloženje, zato ga uporabljajte čim več – tudi pri pripravi sladic in omak.«

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja