Estrada

Okrasne čebulice

Lara Jelen, Maja
20. 3. 2017, 14.00
Posodobljeno: 29. 1. 2024, 09.33
Deli članek:

Ene cvetijo, druge sadimo!

O čebulnicah vam ni treba vedeti veliko, da jih uspešno posadite, z naslednjimi napotki pa bo vse skupaj še bistveno lažje.

Zdaj sadimo poletne okrasne čebulnice

2553a6b0632e741dd040dc13b40f698b.jpeg

Osnova za sajenje okrasnih čebulnic je védenje, kdaj jih je treba dati v zemljo. Med pomladne okrasne čebulnice, ki se že odpirajo, med drugimi spadajo tulipani, narcise in hijacinte. Slednje sadimo v jeseni, pred prvo zmrzaljo. Zdaj pa je čas za poletne okrasne čebulnice, kot so dalije, lilije in kalije, ki jih posadimo spomladi, ko mine nevarnost zemeljske zmrzali. Kakšen teden ali dva lahko še počakamo, do takrat pa je čas za priprave in nakup čebulnic.

Zemlja naj bo zrahljana

Ko vemo, kdaj, nastopi vprašanje, kako jih posadimo. Zemljo, kamor bomo posadili čebulnice, moramo najprej zrahljati z lopatico. To bo olajšalo delo in tudi luknje za čebulnice bomo lažje naredili. Čebulnice posadimo v pripravljene luknjice s koničasto stranjo navzgor in jih nato nazaj zrahljamo s prej odstranjeno zemljo. Pri sajenju se držite preprostega pravila: razdalja med čebulnicami naj bo trikratni premer čebulnice. Enako velja za globino, v katero je treba čebulnico posaditi. Čebulica brstične lilije ima denimo premer 1,5 centimetra, kar pomeni, da jo je treba posaditi v globino 4,5 centimetra in med posameznimi čebulicami pustiti 4,5 centimetra prostora.

Lahko jih posadite tudi v cvetlične lončke

Čebulnice bodo uspevale tudi v cvetličnih lončkih, če bodo ti dovolj veliki. Njihova globina mora biti vsaj za trikrat večja od višine čebulnice, na dnu pa morajo imeti luknjo, skozi katero bo lahko odtekala odvečna voda. Bolj kot zemlja, v katero posadimo čebulnice, je pomembna drenaža. Za pravilno drenažo na dno cvetličnega lonca položite plast starih lončenih črepinj, gline ali proda. Na to plast posujte kompost za lončnice in šele nato v cvetlični lonec nasujte zemljo.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Čebulnice lahko v cvetličnih loncih posadite bliže drugo drugi kot na vrtu, zadostuje že razdalja, ki je enako velika kot premer čebulice. Ko jih posadite, jih ne pozabite še zaliti. S tem namreč spodbudimo rast korenin. Prej ko se korenine razvijejo, bolje bodo prenašale mraz. Lilije v loncu, na primer, potrebujejo bistveno več vode kot lilije na vrtu, saj se zemlja v lončkih hitreje izsuši. Če bi se v marcu temperature še spustile pod ničlo, lončnice s cvetličnimi čebulnicami zaščitite s slamo ali vejevjem ali pa jih do otoplitve prestavite v garažo.

Večplastno sajenje po principu lazanje

Večplastno sajenje je poseben način zasaditve cvetličnih čebulnic. Čebulice sadimo v plasteh, tako da jih postavimo eno na drugo, kot bi delali lazanjo, in sicer v zaporedju, ki ga narekuje njihov čas cvetenja. Čebulico, ki zacveti najkasneje v sezoni, posadimo najbolj na dno, tisto, ki zacveti najprej, pa čisto na vrh. Tako si zagotovimo, da bomo v pisanem cvetju uživali vse od pozne spomladi pa tja do jeseni.

Gnojenje ni potrebno

fb17c367fc1a9e66e08e506bd25d104b.jpeg

Zemlje, v katero smo posadili čebulnice, v prvem letu ni treba gnojiti, saj že same vsebujejo vse hranilne snovi, ki jih potrebujejo za cvetenje. Kaj se bo z njimi godilo v naslednjih letih, pa je odvisno tudi od tega, ali smo kupili enoletnice, trajnice ali divje čebulnice. Enoletna čebulnica bo najlepše zacvetela prvo leto po sajenju, cvetovi se bodo v naslednjih letih sicer še pojavljali, vendar bo s časom prenehala cveteti. Trajnice bodo cvetele iz leta v leto, medtem ko se bodo divje čebulnice z leti še razrasle.

S sajenjem ne čakajte predolgo

Kupljene čebulnice je dobro čim prej posaditi. Če to ni mogoče in če bi raje počakali še nekaj dni, da mine nevarnost ohladitve, jih hranite v hladnem in suhem prostoru (na primer v garaži ali kleti). Med hrambo večkrat preverite, ali na kateri od čebulic morda raste kakšna gliva, ki se na njih pojavi zaradi vlažnosti. V tem primeru počakamo, dokler ni čebulica suha na otip, in jo nato nemudoma posadimo v zemljo. In potem se samo še veselimo poletnih dni, ko nas bodo razveselile z očarljivimi cvetovi.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost