Tipična težava, povezana s pomanjkanjem dnevne svetlobe, je sezonska depresija, pri kateri možgani zaradi teme izločijo premalo serotonina, hormona sreče, ter preveč melatonina, ki nas naredi utrujene. Posledica tega so tudi premajhna telesna aktivnost, oslabljen imunski sistem in nižji bolečinski prag.
Da bi si spet napolnili zaloge energije, nam zato strokovnjaki svetujejo vsak dan 60 minut nastavljanja svetlobnim žarkom iz terapevtskih luči in naprav, ki so na voljo tudi v prosti prodaji in za domačo uporabo. Pri tem pa je seveda nujno vedeti, kako posamezne barve na vas učinkujejo in pri katerih težavah z zdravjem vam lahko pomagajo.
Modra svetloba omili bolečino
Ste nemirni, depresivni, vas vse boli? Modra LED- -svetloba sprošča, spodbuja nastajanje protivnetnih snovi, izboljša prekrvitev ter se odlično obnese pri lajšanju bolečin v križu. Modro svetlobo usmerite neposredno na boleče mesto. Ker modra pomirja, se izboljša tudi stanje kožnih bolezni, na primer nevrodermitisa.
Vijolična svetloba razbistri duha
Vijolična spodbuja kreativnost, intuicijo in zdravilni spanec. Poveča aktivnost možganov in je zdravilna barva za dušo. Poleg tega regenerira in harmonizira psihično neravnovesje ter spodbuja sodelovanje obeh možganskih polovic. Vijolična je tudi barva, s katero spodbudimo procese čiščenja, denimo pri telesnih blokadah.
Oranžna svetloba izboljša razpoloženje
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Kadar vidimo oranžno barvo, avtomatično postanemo dobre volje, zgodi pa se nam tudi, da se nam v ustih začne nabirati slina. Oranžna namreč spodbuja apetit in zažene izmenjavo snovi v telesu. Dodatno nas spodbudi, da se pri duševni ali telesni izčrpanosti lažje spet poberemo. V barvni terapiji jo uporabljajo za krepitev imunskega sistema, ker je povezana s hormonskimi žlezami trebuha, pa pomaga omiliti tudi bolečino ob mesečnem ciklusu.
Zelena svetloba razbistri misli
Več kot 80 odstotkov vseh migrenskih napadov povezujejo ameriški znanstveniki s svetlobno občutljivostjo. Vendar pa nove raziskave kažejo, da lahko s svetlobno terapijo nekatere glavobole celo zdravimo. Na Harvardski medicinski šoli v Bostonu so na primer dokazali, da se pacientom s pogostimi migrenami ob zeleni svetlobi simptomi omilijo. To spoznanje je zdaj osnova za nove terapije. Zelena svetloba naj bi pomagala tudi pri odpravljanju pigmentnih znamenj na koži in zmanjšanju gub.
Rumena svetloba opogumlja
Raziskave kažejo, da rumena svetloba spodbuja možgansko aktivnost, krepi živčevje in sprošča oči. Poleg tega izboljša zbranost in sposobnost dojemanja. Barva sonca je dobra podpora pri zdravljenju paralize, krčev v mišicah, po jogijskem prepričanju pa je to tudi barva čakre solarnega pleksusa, to je predela približno 2 cm nad popkom, ki skrbi za našo voljo in pogum. Indijski modreci menijo, da rumena spodbuja radovednost in podpira spremembe.
Rdeča svetloba daje moč
Kaj povezujete z rdečo? Morda agresijo, moč in sposobnost prilagajanja? Dejansko je rdeča svetloba zelo spodbudna, pospeši delovanje srca in krvni obtok. Pri prehladnih obolenjih dela prave čudeže: če obraz trikrat na dan za 10 minut izpostavimo rdeči svetlobi (s 30 cm razdalje in z zaprtimi očmi!), pospeši mehčanje sluza v nosu in obnosnih votlinah ter tako pomaga tudi pri vnetih sinusih.
Kako lahko moč barv in svetlobe uporabimo v vsakdanjem življenju?
- Ni vam treba pobarvati vseh sten v stanovanju. Že nekaj barvnih dodatkov pomaga izboljšati počutje, na primer pisana oblačila, zavese ali dekorativne blazine na kavču.
- Obstajajo specialna svetlobnoterapevtska očala, ki dovajajo očem in možganom različne spektre barv (stanejo okoli 170 EUR).
- Omislite si svetlobno budilko, ki v spalnico že navsezgodaj zjutraj pošlje svetlobo sončnega vzhoda. Možgani tako dobijo veliko porcijo hormona sreče.
- Veliko ogledalo nasproti okna bo prostoru prineslo več dnevne svetlobe, ki bo dosegla tudi najbolj skrite kotičke.
- Kadar zunaj vlada sivina, prinesimo barve na mizo. Ali bolje rečeno na krožnik. In sicer s svežim sadjem, barvno intenzivnimi začimbami (kurkuma), papriko, paradižnikom … S tem boste poskrbeli za dobro počutje od zunaj in od znotraj.