Ameriška akademija filmskih znanosti in umetnosti je v kategorijah za igro nominirala izključno belopolte igralce. Med nominiranci za nagrade, ki jih bodo podelili 28. februarja, že drugo leto zapored ni igralca ali igralke afriškega ali latinskoameriškega porekla.
Mnogi menijo, da bi si Smith za vlogo v filmu Concussion zaslužil nominacijo za oskarja. Smith je pojasnil, da svojo odsotnost na podelitvi oskarjev naznanja šele sedaj, ker ga ni bilo v ZDA, ko se je za bojkot odločila njegova žena. Pinkett Smithova je na Facebooku objavila video, v katerem je svojo odločitev pospremila z besedami: "Moledovanje za priznanje spodkopava dostojnost in moč. In mi smo dostojni in vplivni ljudje."
Na oddaji ABC Good Morning America je Smith povedal, da je njegova žena zelo strastna in reagira takoj: "Slišal sem, kaj je povedala. Dotaknilo se me je in počutil sem se srečnega, da sem z njo poročen."
Premik proti rasni disharmoniji
Njegova žena je s svojo izjavo pozvala k akciji. Po igralčevem prepričanju ravno rasna raznovrstnost predstavlja moč ZDA, ki bi se morala odražati tudi skozi film. Vsakdo je lep in zaslužen za nekaj, meni Smith, a se mu dozdeva, da odločitev akademije nakazuje, da gre vse skupaj v napačno smer: "Nominacije odražajo duha akademije. Akademija odraža filmsko industrijo in ta odraža ZDA."
Priča smo regresivnemu premiku proti separatizmu, proti rasni in religiozni disharmoniji in to ni Hollywood kot bi si ga želel, je sklenil Smith. Podelitve oskarjev se ne bosta udeležila niti režiser Spike Lee in njegova žena. Lee, ki je sicer lani prejel oskarja za življenjsko delo na področju filma, je akademiji poslal pismo, v katerem je kritiziral belsko zaznamovanost nagrad.
Med spregledanimi igralci je po mnenju mnogih tudi Samuel L. Jackson za vlogo v filmu Quentina Tarantina Podlih osem, film Straight Outta Compton - Zgodba o N.W.A. v režiji F. Garyja pa naj bi si poleg nominacije za scenarij zaslužil tudi nominacijo za najboljši film.
Med kritiki pomanjkanja rasne raznovrstnosti med letošnjimi nominiranci je tudi George Clooney. Po njegovih besedah nominacije nakazujejo, da v filmski industriji prihaja do nazadovanja. Težavo prepoznava tudi v tem, da igralcem, predstavnikom rasnih manjšin, primanjkuje priložnosti za nastop v kakovostnih filmih.
Temnopolta predsednica Ameriška akademija filmskih znanosti in umetnosti Cheryl Boone Isaacs je po nominacijah dejala, da je žalostna in razočarana nad pomanjkanjem rasne raznovrstnosti.
Časnik Variety pA je pisal, da bi bilo morebiti vredno razmisliti o spremembah znotraj akademije, ko se bodo njeni člani prihodnji teden sestali. Akademija namreč šteje 6000 članov, ki prihajajo iz filmskega sveta in so vanjo izvoljeni doživljenjsko. Študija Los Angeles Timesa iz leta 2012 navaja, da je 94 odstotkov članov akademije belcev, večinoma moških.