Nekoč so nosili izjemno ozek steznik, s katerim so želeli doseči idealno postavo, ki je spominjala na peščeno uro in skušala poudariti globok izrez obleke. Prvi znan zapis o njegovem obstoju je star več kot štiri tisoč let, vrhunec priljubljenosti pa je doživel v obdobju Viktorijine vladavine, ki je bilo zaznamovano z veliko širitvijo britanskega imperija. Ves čas je utelešal buržoazni razkroj in še danes korzet, njegov prijaznejši brat, podpihuje domišljijo in krati spanec.
Še vedno kup hihitanja, nekaj tudi zgražanja
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Drži, nekoč je bil v domeni žensk dvomljivega slovesa, njegov osnovni namen je bil zmanjšati obseg pasu. Tisti, ki je v modi danes, pa je tako estetski, da ga kupujejo tudi priletne gospe, ki bi rade v svojo omaro vnesle nekaj svežine. Stereotip, da je to zgolj oblačilo za »posteljno uporabo«, ne drži, saj ga lahko nosi vsaka ženska ob vsaki priložnosti, denimo ob obisku gledališča, opere, na poroki ali romantični večerji. »Seveda trgovina dviga precej prahu,« pravi Lili Pečan, ki vsakemu radovednemu in nekoliko sramežljivemu turistu dovoli fotoseanso in kup hihitanja, a slednje je odveč. S pravo torbico, nakitom in pokrivalom, celo v kombinaciji z džinsom, lahko zasije v pravih barvah, ki utegnejo življenje obarvati rožnato, pripeljati do srečnega konca, zaročnega ali poročnega prstana.
»Seveda trgovina dviga precej prahu.« Lili Pečan
Res zgolj domena žensk in fetišistov?
Še ne tako dolgo nazaj korzet ni bil samo domena žensk, ampak so ga nosili celo moški, ki so skušali doseči idealno postavo, ki je spominjala na peščeno uro. Ožji pas je pomenil pomembnejši socialni status, in če smo iskreni, nič drugače ni danes. Se spomnite Andyja Warhola, enega od utemeljiteljev umetnostnega gibanja pop art, ki je v svojih delih izražal »vrednote« kapitalistične potrošniške družbe, kot so blišč, slava in uspeh? Puli z izrazito visokim ovratnikom, ogromna očala in predvsem plavolasa lasulja ter steznik okrog njegovega pasu, ki se ga seveda izza oblek ni videlo, ga je pa umetnik nosil iz očitnega razloga – da je bil videti bolj suh. In tu je še korzet kot fetiš, pri čemer predmet nadomesti človeka kot spolni objekt. Učenjaki so z njim dolgo razvijali teoriji in s tem vplivali na antropološko razumevanje fetišizma na splošno, a če pustimo puhlice ob strani in povemo tisto, kar drži kot pribito – seveda učinkuje tudi kot spolna spodbuda.
Korzet si zasluži posebno pozornost
Beleženje nočnih užitkov pariške buržoazije, nočna pariška žgečkljivost, pri kateri izzivalne ženske kažejo noge in stisnjene v stezniku samo še cvilijo, je namreč stvar preteklosti, časa, ko so se mestne romance v alkoholni maniji sprevračale v žaljive prepire. Zato previdno! To ni kos oblačila, ki bi ga lahko prali v pralnem stroju, ga sušili v sušilniku ali oblekli, ker nimamo boljše ideje, – s tem bi le dosegli, da bi na telesu verjetno deloval ceneno –, pač pa kos, ki si zasluži posebno pozornost in vestno rokovanje, še pravi Lili Pečan, ki je pred časom s svojo hčerko Nežo v Mariboru predstavila zadnje modne smernice korzetov.