Slovenija

Danes spopad Novakove in Hojsa

STA / T.C.
29. 11. 2014, 12.57
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Na Vrhniki se je z uvodnimi nagovori in kulturnim programom začel letošnji volilni kongres NSi. Dosedanja predsednica Ljudmila Novak in podpredsednik Aleš Hojs sta se pred začetkom kongresa strinjala, da današnjega odločanja o vodstvu stranke ne vidita kot bitke, pač pa kot soočenje različnih pogledov.

Stranka NSi.
Novakova je dobila 73% vseh glasov.

Novak: "Ne smemo dovoliti, da nekdo, ki ne živi krščanskih vrednot, ki ne deluje po principu krščanske demokracije, uči nas, kaj in kako moramo delati. Nedopustno je, da nam nekdo od zunaj hoče povedati, kakšen mora biti naš voditelj. To je stvar naše odločitve."

Delegati NSi so napolnili športno dvorano pri Osnovni šoli Antona Martina Slomška na Vrhniki, kjer se je z uvodnimi nagovori začel kongres stranke, ki letos poteka pod geslom Priložnosti za rast. Po podatkih verifikacijske komisije se ga udeležuje 411 od 540 možnih delegatov. Kot je pred začetkom kongresa povedala Novakova, bodo danes spregovorili zlasti o lepih trenutkih, ki so jih preživeli skupaj.

Ob tem se je po njenem mnenju treba tudi vprašati, zakaj so skupaj in kaj želijo državi. Sama bo, kot pravi, govorila o tem, da morajo pogled "usmeriti navzgor". "To pomeni, da mora biti v nas več optimizma, več pripravljenosti delati za skupno dobro, manj usmerjenosti v lastni popek," je pojasnila.

Novakova priznava, da imata s Hojsom v določenih točkah različna stališča. V demokraciji pa, po njenem, pač zmaga tisti, ki dobi največ glasov, in upa, da potem skupaj vodijo naprej stranko. Aktualna predsednica NSi si želi, da bi bila stranka po kongresu poenotena. Po njenem ne smejo dovoliti, da ponovno nekdo od zunaj ruši krščansko demokracijo.

Hojs pa od kongresa pričakuje, da bosta predstavljeni obe alternativi - tista, ki jo pooseblja aktualna predsednica, in vizija, ki jo zagovarja sam. Kdo bo na koncu zmagal, bodo po njegovih besedah odločili delegati. "V vsakem primeru pa bom odšel z dvignjeno glavo," je zatrdil.

Hojs: "Glas zame bo pomenil glas za jasna stališča in tudi za dejanja."

Hojs je ponovno opozoril, da stranka do določenih tem nima stališč ali pa so neprepričljiva. Na vprašanje, ali bo NSi s kongresa odšla poenotena ali razklana, je Hojs odvrnil, da soočenja različnih idej znotraj stranke ni nikoli razumel v smislu neenotnosti. "Tudi različna stališča posameznih članov strank ne morejo pripeljati do tega, da bi govorili o razkolu," je pojasnil. Je pa po njegovem mnenju jasno, da se tisti, ki je poražen, potem umakne v ozadje.

Svoja pričakovanja pred današnjim kongresom so predstavili tudi nekateri drugi vidni člani NSi. Evropski poslanec Lojze Peterle je poudaril, da kandidatura dveh kandidatov "ne pomeni grožnje enotnosti, ampak demokratično priložnost, da še bolj jasno postavimo naš profil". Zmagal bo le en kandidat, vsi pa bodo povabljeni k nadaljnjemu sodelovanju, je pojasnil in izrazil prepričanje, da bo NSi s kongresa odšla močna.

NSi

Vodja poslanske skupine Matej Tonin pričakuje dinamično razpravo, ob tem pa poudarja, da kritične razprave pomagajo stranki, da se še izboljša. Po kongresu pa pričakuje "nov zagon, novo energijo in potrditev dosedanje poti".

O odnosih z največjo opozicijsko stranko SDS je povedal, da se v NSi od nikogar ne odmikajo, niti se nikomur ne priključujejo. "Na zdrave temelje postavljamo moderne koncepte," je pojasnil Tonin. Morebitne ustanovitve nove stranke se ne boji, ne vidi pa možnosti, da bi takšna stranka resno ogrozila NSi.

Tudi vodja kongresa in poslanec NSi Jožef Horvat si obeta konstruktivno razpravo, v imenu poslanske skupine pa je izrazil podporo dosedanji predsednici Novakovi. O očitkih, da se pod njenim vodstvom pomikajo preveč na levo, pa je povedal: "Mi nismo ne levi ne desni, mi smo krščanski demokrati." Predse postavljajo vprašanja države, ne pa vprašanj strank, je pojasnil.

Tudi Horvat se je dotaknil odnosov z največjo opozicijsko stranko in poudaril, da "SDS niso krščanski demokrati"."Original smo samo mi, Nova Slovenija," je dejal.

Uvodnemu delu bo sledil nagovor predsednice Novakove, nato pa predstavitev kandidatov za funkcije v NSi in volitve. Izid odločanja o prihodnjem vodstvu stranke bo predvidoma znan okoli 16.30.

Estrada