V Črnomlju je bilo kar pet dni izredno pestro, razgibano in z okusom po folklori. Tekom teh dni se je tradicija odlično pomešala s sodobnostjo, zvrstilo pa se je več kot 4o dogodkov.
Najbolj pestro je bilo minuli petek, soboto in nedeljo, ko se je v Jurjevanjski dragi sredi Črnomlja, ki je dobila ime prav po Jurjevanju, na velikem odru predstavilo 600 nastopajočih: pevci, plesalci, glasbeniki in še kdo se je znašel med njimi. Seveda so imeli osrednjo vlogo folkloristi, saj je glavni namen Jurjevanja, ki so ga pred pol stoletja zagnani črnomaljski kulturniki začeli kot prireditev belokranjske folklore – nekatere folklorne skupine so namreč oživele svoje delovanje samo za Jurjevanje –, še vedno ohranjanje belokranjske tradicije.
Če so organizatorji iz Razvojno-informacijskega centra Bela krajina upali, da bo letos vsaj toliko obiskovalcev kot lani, pa so bili prijetno presenečeni, saj jih je bilo po ocenah celo več – okrog 10.000.
A ni jih pritegnil zgolj zabavni del, ampak prav folklorni nastopi, na katerih so poleg vseh belokranjskih folklornih skupin blesteli tudi gostje FS Ponikve Dobrepolje, FS KUD Matija Gubec iz Hrvaške ter argentinski in grški folkloristi.
Obiskovalcev ni pregnal niti dež. Prireditev je namreč na prostem, v Jurjevanjsko drago pa postavijo tudi nekaj šotorov. Prav ti šotori in videz Jurjevanjske drage nasploh so spodbudili tudi dolenjske in belokranjske arhitekte, da so začeli razmišljati o ureditvi tega naravnega amfiteatra, slišati pa je tudi ideje, da naj bi Jurjevanje v prihodnje preselili v črnomaljsko staro mestno jedro.