Junij je bil za 0,88 stopinje Celzija toplejši od povprečja v 20. stoletju ,s čimer je podrl dosedanji rekord iz junija lani. Rekordna vročina je junija razhajala po zahodnem delu ZDA, po delih severne Afrike, po delih zahodne in osrednje Afrike, v osrednji Aziji in delih jugovzhodne Azije. Letos sta mesečna svetovna toplotna rekorda podrla tudi marec in maj.
ZDA so imele na splošno drugi najtoplejši junij v zgodovini in rekord iz leta 1933 ostaja. Letošnji junij pa je bil rekorden v Kaliforniji, v Oregonu, Washingtonu, Idahu in Utahu.
Prvih šest mesecev letošnjega leta pa je bilo za 0,85 stopinje toplejših od povprečja 20. stoletja. NOAA poroča tudi, da je površina ledu v Arktičnem morju za 7,7 odstotka manjša od povprečja v letih od 1981 do 2010.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Prvo polletje je podrlo toplotni rekord zaradi učinka El Nino, do katerega pride zaradi toplejših voda v Tihem oceanu, ki segreje zrak po celem svetu.
Ugotovitve NOAA se skladajo s podobnimi ugotovitvami ameriške vesoljske agencije Nasa in japonske meteorološke agencije. Glede na vročinske valove po Evropi in zadnje dni v ZDA, bo temperaturne rekorde verjetno podrl tudi julij.
Za NOAA so podatki nov dokaz o segrevanju ozračja, saj je bilo 14 od 15 najtoplejših let v zgodovini meritev od leta 2000 naprej, tudi brez El Nina.