Količina padavin - predvsem v severni, zahodni in osrednji Sloveniji - bo predvidoma dosegla od 50 do 100 litrov dežja na kvadratni meter. Zaradi tega pa lahko v večjem delu države hitro narastejo manjši vodotoki in hudourniki. Na izpostavljenih območjih so možna tudi razlivanja, so zapisali na Arsovi spletni strani.
Sprva bo ob dežju in nalivih še pihal jugozahodnik, ob morju pa jugo, zvečer pa bo na Primorskem zapihala burja. Hladilo se bo. Najnižje jutranje temperature bodo od 11 do 15 stopinj Celzija, ob morju in na Goriškem okoli 19. Najvišje dnevne temperature se bodo gibale med 12 in 21, na Primorskem in na jugu do 25 stopinj.
Po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) v severni Sloveniji marsikje močno dežuje, ponekod je padlo že do okoli 90 milimetrov dežja. Popoldne se bodo padavine postopno okrepile tudi drugod po Sloveniji, so zapisali na Arsu v izrednem biltenu.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Zaradi izdatnih padavin lahko v prihodnjih urah hitro narastejo manjši vodotoki in hudourniki na širšem območju zgornjega Posočja, Baške grape in Davče. Hitrejši porasti so možni tudi na Koroškem predvsem na območju Vitanjskih Karavank in Pohorja. Na izpostavljenih območjih so možna razlivanja, so še zapisali.
Do srede zjutraj bo dež večinoma ponehal, le na jugu bo zjutraj lahko še deževalo. Čez dan bo na Primorskem pretežno jasno, burja bo oslabela. Drugod bo spremenljivo oblačno s krajevnimi plohami.
Ob napovedi močnejših padavin Geološki zavod Slovenije opozarja na povečano verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov na območju severozahodne, severne in severnega dela osrednje Slovenije. Do pojavljanja zemeljskih plazov lahko pride tudi v ostalih predelih Slovenije, so zapisali v sporočilu za javnost.
Verjetnost plazov se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. Prebivalci na teh območjih in predvsem tam, kjer so se v preteklosti že pojavljali zemeljski plazovi, naj bodo pozorni na dogajanja v tleh nad in pod objekti, zgrajenimi na pobočjih ali tik ob njih, svetujejo v geološkem zavodu.
Ob tem dodajajo, naj bodo še posebej pozorni na sveže razpoke v opornih zidovih, posedanje in zdrse zemljine, ter tudi na znake zamakanja vode na zemljišču.
Težišče intenzivnih padavin se pomika proti jugozahodni in osrednji Sloveniji
Po podatkih oddelka za hidrološko prognozo Agencije RS za okolje (Arso) se težišče intenzivnih padavin pomika proti jugozahodni in osrednji Sloveniji. Ob izdatnih padavinah lahko v prihodnjih urah hitro narastejo manjši vodotoki in hudourniki na teh območjih. Na izpostavljenih območjih so možna razlivanja.