Izkoriščanje slabega stanja zdravstva

Je to prihodnost zdravstva? Zdravnik predpisuje zdravila preko interneta, brez da bi pacienta videl, ali se seznanil z njegovim stanjem

A. M.
12. 9. 2024, 16.28
Posodobljeno: 12. 9. 2024, 16.33
Deli članek:

Diagnoze in zdravila brez pregleda, brez pravega vpogleda v zdravstveno dokumentacijo in anamnezo. Plačaš 25 evrov za termin, zdravnika na hitro vidiš prek ekrana in to je to. Kvaliteta takšne zdravstvene oskrbe, kot jo že ponujajo določene evropske platforme, je izredno nizka, opozarjajo strokovnjaki.

Profimedia
Kdo bo odgovoren za morebitne zaplete?

O tem se je na lastne oči prepričala tudi ekipa hrvaških novinarjev, ki se je odločila testirati enega izmed tovrstnih ponudnikov, Eudoctor. Pooblaščeni nevrolog na zahtevo pacietke, ki jo ni nikoli videl v živo in je z njo govoril prvič in še to preko zaslona, predpisal dve najbolj povpraševani zdravili - kontracepcijske tablete in Ozempic.

Razvija se trg spletnih medicinskih platform, ki za nekaj evrov ponujajo posvetovanje z zdravniki, predpisovanje zdravil in seveda nakazila denarja na daljavo. Novinarka je v dvominutnem videopogovoru, čeprav je priznala, da nima pravice do recepta, zdravnika prosila za Ozempic, zdravilo, ki zdravi le sladkorno bolezen tipa 2, nekateri pa ga nepreverjeno izkoriščajo za hujšanje. Po pogovoru je recept prispel na elektronski naslov. Na isti način je pridobila tudi kontracepcijo, brez pregleda in anamneze.

Za diabetologa je to nepredstavljivo. "Če si sladkorni bolnik tipa 2, ne morem razumeti, da se lahko v tako kratkem času odločiš za neko terapijo. Treba je pogledati zdravstveno dokumentacijo, upoštevati trenutno stanje, telesno težo. Indeks je zelo pomemben," pravi dr. Antonela Ljubičić, hrvaška endokrinologinja in diabetologinja, ter dodaja: "Pri bolnikih z anamnezo žolčnih kamnov, takšnih je veliko, lahko vodi do vnetja žolčnika, lahko povzroči življenjsko grozeče stanje, je to vnetje trebušne slinavke ali pankreatitis, torej se z medicino vsekakor ne gre šaliti."

Jasenka Markeljević, namestnica predsednika komisije za etiko Hrvaškega zbora zdravnikov, zgroženo ugotavlja, da gre za velik spodrsljaj na več ravneh: "To je vsekakor zloraba zdravniškega poklica, naše stroke in morale ter zavesti in vesti v korist dobička."
Solastnik in ustanovitelj testirane omenjene platforme je Viktor Simunović, hrvaški zdravnik z licenco, na forumu znan po predpisovanju medicinske konoplje, omenja pa se tudi njegovo predpisovanje hormonskih terapij transspolnim osebam preko druge platforme, imenovane GenderGP.