Morilci na fronti

Morilca iz Rusije že drugič pomilostili

M.G.
28. 8. 2024, 17.39
Posodobljeno: 28. 8. 2024, 21.00
Deli članek:

Ruski obsojenec, ki so ga najprej izpustili iz zapora, da bi se boril v Ukrajini, je doma zopet moril, a so ga še enkrat izpustili iz zapora in ponovno poslali na fronto. Mogoče je, da se bo iz fronte vrnil kot svoboden mož.

Profimedia
Ivan Rossomakhin ima na vesti že dva brutalna umora, a če se bo izkazal na fronti, bo iz nje mogoče prišel kot svoboden mož.

Ivan Rossomakhin je bil pred leti obsojen umora in bi moral prestajati 14-letno zaporno kazen, a so ga leta 2022 predčasno izpustili, da bi se pridružil skupini vojnih plačancev Wagner. Po vrnitvi domov v mesto Vyatskiye Polyany v regiji Kirov, je Ivan zopet zagrešil umor. Tokrat je umoril 85-letno Julijo Byuskikh na njenem domu. Zaradi umora starostnice so ga obsodili na 23 let strogo varovanega zapora, a je bil bil 19. avgusta letos znova izpuščen na podlagi zakona, ki vojski dovoljuje novačenje obsojencev.

Anna Pekareva, vnukinja ubite 85-letnice, je zgrožena nad situacijo ter se boji za svojo družino. "Pošastno je, da so ga spet izpustili," je dejala. Anna zaradi varnosti in strahu pred maščevanjem Rossomakhina, načrtuje, da bo zapustila državo, ostali sorodniki pa se bodo skrili. "Grozljivo je tudi to, da ni edini. Koliko drugih nevarnih kriminalcev se še sprehaja na prostosti?" se sprašuje in čudi Pekareva.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Profimedia
85 letno Julijo Byuskikh je Ivan leta 2022 najprej posilil nato pa ubil.
Zanašanje Rusije na nevarne kriminalce, kot je Rossomakhin, odraža njeno obupno potrebo po vedno novih ljudeh v vojni. Nedavne ocene kažejo, da je Rusija utrpela znatne izgube, kar je povzročilo povečana prizadevanja za novačenje, pri čemer so enkratna plačila za prostovoljce dosegla celo 1,5 milijona rubljev (12.360 funtov), a kljub temu prostovoljcev znatno primanjkuje.

Prakso novačenja zapornikov je sicer začel Wagnerjevec Jevgenij Prigožin, ki je v zameno za pomilostitve vključil zapornike v svoje vojaške enote. Na tak način je bilo na tisoče kriminalcev, vključno z morilci, poslanih na fronte v Ukrajini. Marca 2023 so to neformalno prakso preoblikovali v zakon. Obsojencem, ki se prijavijo v vojsko, se kazen začasno prekine in lahko kasneje prejmejo pomilostitev zaradi svojih dosežkov na bojiščih.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost