Prymnesium parvum

Video: V boj proti algi, ki množično ubija ribe

M.G.
19. 8. 2024, 20.33
Posodobljeno: 19. 8. 2024, 20.40
Deli članek:

Ob poginu več kot 105 ton rib v umetnem jezeru in kanalu na Poljskem, se sedaj bojijo, da bi se lahko ponovila katastrofa iz leta 2022, ki je pomorila več kot polovico vseh rib v reki Odri.

X, Leszek Miller (@LeszekMiller)
Iz jezera Dzierżno Duże so potegnili že več kot 100 ton poginulih rib.

Mnogi na Poljskem se bojijo, da bi se ponovilo leto 2022, ko je v reki Odri poginilo okrog 1000 ton rib. Takraten pogin, kot tudi letošnji, je tesno povezan s cvetenjem strupenih zlatih alg. Gre za vrsto alge prymnesium parvum,  ki je vrsta haptofita, ki proizvaja fikotoksin prymnesin, ki je smrtno škodljiv za ribe, ima pa minimalen učinek na človeka ali govedo. Strokovnjaki sicer pravijo, da škodljivi učinki na človeka niso znani, a vseeno priporočajo, da se mrtve ribe, ki so bile izpostavljene cvetenju te alge, naj ne uživa.

Umetno jezero Dzierżno Duże in rečni kanal, kjer so zaenkrat opazili to za ribe smrtonosno algo, je povezan z mestom Gliwice z reko Odro. Ministrstvo za okolje pa si sedaj na vso moč prizadeva, da nevarne alge ne bi dosegle Odre in povzročile podobne okoljske katastrofe izpred dveh let. Za boj proti algam so poljski strokovnjaki med 13. in 17. avgustom izvedli eksperiment, ki je vključeval doziranje vodikovega peroksida (H2O2), sicer sredstvo za čiščenje vode, v reko Klodnica, ki je glavni vir vode v kanalu Gliwice. "Kar počnemo tukaj je omejitev katastrofe, ki se dogaja v jezeru Dzierżno Duże, tako da se alge ne bi razširile naprej v kanal Gliwice in predvsem v reko Odro," je  dejala podnebna ministrica Paulina Hennig-Kloska na tiskovni konferenci v nedeljo.



Po poročilih naj bi poskus uspel, saj se je zmanjšala prisotnost morilskih alg za 90 do 99,9 odstotkov, so sporočili iz ministrstva ter dodali, da je uporaba vodikovega peroksida le orodje za odziv v krizi, treba pa bo dolgoročno delati na zmanjšanju slanosti reke Odre, ki je eden glavnih vzrokov za cvetenje teh alg.

Poginule ribe so prvič letos izlovili iz jezera in kanala v začetku avgusta. Od takrat so jih odstranili že za več kot 105 ton, je poročala poljska tiskovna agencija (PAP). Namestnica ministrice za podnebje Urszula Zielińska je na tiskovni konferenci povedala, da je bilo poleg poskusa z vodikovim peroksidom odvzetih okoli 7000 vzorcev in opravljenih več kot 80.000 testov alg na 11 točkah ob Odri in Visli. "V sodelovanju z IRŚ (v prevodu Inštitut za ribištvo v celinskih vodah) smo postavili 30 stalnih točk za spremljanje, kjer je mogoče 24 ur na dan preverjati slanost, pH, temperaturo in oksigenacijo vode ob reki Odri," je dejala Zielińska.