Zastarela tehnologija

Japonska se poslavlja od disket

M.G.
6. 7. 2024, 09.53
Posodobljeno: 6. 7. 2024, 09.58
Deli članek:

Trajalo je do leta 2024, a japonski je končno uspelo: digitalni minister Taro Kono je sporočil, da so odpravili pravila, ki so ljudem še prejšnji mesec nalagala, da morajo vladi predložiti dokumente na disketah.

Profimedia
Ikona diskete je sicer tudi simbol za shranjevanje na računalnikih, a zaradi dejstva, da mlajše generacije niti ne vedo več kaj je disketa, razmišljajo, da bi spremenili ikono.

Japonska, ki je nekoč veljala za tehnološko velesilo, je v zadnjih letih zaostala za preostalemu svetu v valu hitre digitalne transformacije zaradi velikega odpora družbe do sprememb. Na primer, delovna mesta še naprej dajejo prednost faksom pred elektronsko pošto – načrti za odstranitev faksov iz vladnih uradov so bili zavrnjeni zaradi odklona delavcev v javnih upravah.

Mnoga japonska podjetja pa še vedno zahtevajo, da so uradni dokumenti potrjeni z vklesanimi osebnimi žigi, imenovanimi hanko, kljub prizadevanjem vlade, da bi jih postopoma odpravila. Ljudje pa se odmikajo od teh znamk z "ledeniško hitrostjo", je dejal lokalni časopis The Japan Times.

Kot del zapoznele kampanje za digitalizacijo birokracije je Japonska septembra 2021 ustanovila digitalno ministrstvo, ki ga vodi Taro Kono. Minister Kono je bil na to mesto imenovan z izrecnim ciljem, da skuša odstraniti stare in okorne tehnologije iz uporabe v javnem življenju.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Do prejšnjega meseca so bili ljudje še vedno pozvani, naj vladi predložijo dokumente z uporabo zastarelih naprav za shranjevanje, njihovo uporabo pa je zahtevalo več kot 1000 različnih predpisov. Toda ta pravila so zdaj končno odpravili, je dejal minister, ki je že leta 2021 napovedal vojno proti disketam. Skoraj tri leta kasneje mu je uspelo, sporočil je: "Vojno proti disketah smo dobili!". Dejal je, da je naslednji cilj, da se bo skušal znebiti še uporabe faksa v javnih upravah.

O odpravi uporabe disket se je na japonskih družbenih omrežjih sicer na veliko razpravljajo, pri čemer je en uporabnik na X, prej znan kot Twitter, diskete označil za "simbol anahronistične uprave". Drugi pa je zapisal: "Vlada še vedno uporablja diskete? To je tako zastarelo... Predvidevam, da je vlada polna starih ljudi."

Kvadratne naprave, ustvarjene v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, so v devetdesetih letih prejšnjega stoletja padle iz mode, saj smo dobili učinkovitejše rešitve za shranjevanje. Tri in pol palčna disketa lahko sprejme samo 1,44 MB podatkov. Za primerjavo: kar 22.000 disket bi potrebovali, da bi spravili na njih 32 GB podatkov, kolikor jih lahko spravimo na povprečen USB ključek. Sony, zadnji proizvajalec disket, je sicer svojo proizvodnjo končal leta 2011.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost