Madžarska trenutno predseduje Svetu EU, zato je teža Orbanovih dejanj v tem polletnem obdobju toliko večja. Orban je danes že prispel v Moskvo, kjer se bo med drugim srečal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Orbana na obisku v Kremlju spremlja zunanji minister Peter Szijjarto, ki je Rusijo obiskal več kot petkrat, odkar so ruske sile napadle Ukrajino.
Še pred prihodom v Moskvo je Orban poudaril, da se miru v Ukrajini ne more vzpostaviti iz udobnega naslonjača v Bruslju. »Čeprav rotirajoče predsedstvo Svetu EU nima mandata za pogajanja v imenu EU, ne moremo sedeti in čakati, da se vojna čudežno konča. Služili bomo kot pomembno orodje pri prvih korakih k miru. To je namen naše mirovne misije,« je zapisal na omrežju X.
Orban na obisku v Moskvi ne zastopa Evropske unije, je izjavil visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Podobno je že v četrtek dejal predsednik Evropskega sveta Charles Michel, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa je danes opozorila, da popuščanje ne bo ustavilo Rusije.
Včeraj se je oglasil predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Na omrežju X je po poročanju STA zapisal, da »rotirajoče predsedstvo EU nima mandata, da bi se v imenu EU pogovarjalo z Rusijo.« Poudaril je, da je Evropski svet v odnosu do vojne v Ukrajini jasen: »Rusija je agresor, Ukrajina je žrtev. Nobena razprava o Ukrajini ne more potekati brez Ukrajine.« Poljski premier Donald Tusk pa je na omrežju X Orbana vprašal, da »govorice o obisku Moskve ne morejo biti resnične, ali pač«?
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Orban je sicer v torek obiskal Kijev, kjer je ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega pozval, naj razmisli o premirju, ki bi pospešilo mirovne pogovore z Rusijo. Poznavalci pravijo, da sta Orban in Zelenski ostala na distanci, odnosi med njima da so hladni, na novinarski konferenci pa nista sprejemala vprašanj.
Orban, ki se je v ukrajinski prestolnici mudil prvič po ruski invaziji februarja 2022, velja za najglasnejšega nasprotnika oboroževanja Ukrajine znotraj EU. Hkrati Budimpešta načelno nasprotuje tudi sankcijam EU proti Rusiji, a njihovega sprejetja doslej ni blokirala. Obenem je izrazila nasprotovanje tudi Natovemu povečanju podpore Ukrajini, a zagotovila, da prizadevanj drugih zaveznic v tej smeri ne bo ovirala.