Sluzenje morja

Če je sluz v enem zalivu, ni nujno, da je tudi v drugem

Andraž Zupančič
5. 7. 2024, 06.21
Deli članek:

Letos je turiste v obmorskih krajih malce presenetila sluz v morju, ki na prvi pogled deluje vse prej kot mikavno, a je povsem naraven pojav. Sluz prihaja in gre, vedno pa se najdejo deli plaže, kjer se je mogoče kopati brez ovir.

Arhiv LifeClass
Na urejenih plažah sluzenje ne ovira kopalcev.

Sluzenje morja je med turiste vneslo precej nejevolje in strahu, a ni vse tako, kot se zdi na prvi pogled. Sluzenje je povsem naraven pojav in sluz človeku ni nevarna. Poleg vode so njena  glavna sestavina ogljikovi hidrati, edina težava je lahko prisotnost številnih organizmov, ki se ujamejo vanjo in na človeka ne delujejo dobro.

Sluz se zadržuje v zatišnih legah

A brez skrbi, Lea Šuligoj iz Turističnega združenja Portorož pravi, da je to pojav, »ki pride in gre«. Ko malce zapiha veter, se sluz umakne, čez čas pa se spet pojavi. A kljub vsemu se je v morju mogoče kopati, saj se sluz večinoma zadržuje v bolj zatišnih legah, torej lahko kopalci najdejo tudi zalivčke s čistim morjem. »Če je sluz v prvem zalivu, ni nujno tudi v naslednjem. Goste opozarjamo, da to ni umazanija, ampak naravni pojav. Seveda pa jim pomagamo in jih napotimo tja, kjer se lahko kopajo po mili volji, na voljo so tudi bazeni ter cela vrsta drugih aktivnosti, ki so lahko izjemno zanimive in zabavne,« dodaja sogovornica. Trenutno je stanje v morju dobro.

Podobno pravi Nika Filipič iz LifeClassa, obiskovalci urejenih kopališč v Portorožu namreč redko opažajo sluz: »Naše izkušnje kažejo, da je med gosti največ zaskrbljenosti in odpovedi prav zaradi informacij, ki ne odražajo dejanskega stanja na naših kopališčih.«

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Arhiv LifeClass
Sluz se zadržuje v bolj zatišnih legah, vedno se najde dovolj čistega morja za varno kopanje.

Vsak dan s svežimi informacijami

Če je bila sluz, ko se je začela pojavljati ob slovenski obali, še vidna, je zdaj v glavnem pošla in jo je opaziti, kot omenjeno, le še v zatišnih legah, kot so mandrači, ob privezih bark in na drugih podobnih lokacijah. »Tam pa kopanje tudi sicer ni dovoljeno ali mogoče, torej razmere za vse željne morske osvežitve niti niso bistvenega pomena. Da bi turiste redno in korektno obveščali, bomo sicer naslednje tedne na družbenih omrežjih hotelov LifeClass objavljali dnevno sveže fotografije, in se bodo lahko sami prepričali, kakšno je stanje na urejeni hotelski plaži Meduza,« dodaja Nika Filipič.

Jih pa tudi veseli, da goste zelo zanima novi hotel Riviera, kar nakazuje, da Portorož kot vodilna destinacija slovenskega poletnega turizma potrebuje še več takšnih prenov. Kljub vsemu, kar vreme še prinaša v letošnjem poletju, bodo njihove plaže urejene in obiskovalci bodo lahko vedno uživali.