Na britanskem sodišču danes poteka morda sklepni del sodne sage okoli izročitve ustanovitelja WikiLeaksa Juliana Assangea. Kot je znano, je Assange prek WikiLeaksa objavil tisoče dokumentov, povezanih z dejanji ameriške vojske v vojnah v Afganistanu in Iraku. Ameriško tožilstvo mu očita objavo zaupnih vojaških zapisov in diplomatskih depeš, s čimer da je ogrozil življenja ameriških agentov.
Višje sodišče v Londonu je Assangeova zadnja možnost, da prepreči izročitev v roke ZDA. Sodišče je marca letos zavrnilo večino njegovih pravnih argumentov, a je od ameriškega pravosodja obenem terjalo zagotovila, da Assangeu v ZDA ne bo grozila smrtna kazen in da mu bo zagotovljena pravica do svobode govora v skladu s prvim amandmajem ameriške ustave. Ta zagotovila so prejeli, londonski sodniki, ki imajo na mizi Assangeov primer, pa danes dopoldne odločajo, ali so ustrezna oziroma zadostna.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Kot so pojasnili Assangeovi odvetniki, se lahko po današnji odločitvi zgodi ena od treh stvari. Assange bo že v naslednjih 24 urah sedel na letalu za ZDA, morda ga bodo izpustili iz zapora, ali pa se bo sodna saga, ki skupno z vsemi predhodnimi procesi traja že 13 let, nadaljevala.
Assange se trenutno nahaja v strogo varovanem britanskem zaporu Belmarsh.