Nevaren in ogrožen

Foto: Ribič v Jadranskem morju ujel mladiča sinjega morskega psa

M.G.
3. 5. 2024, 13.18
Posodobljeno: 3. 5. 2024, 13.35
Deli članek:

Sinji morski pes, ki ga je v sredo ujel neki ribič v morju pri Neumu (BiH) velja za ogroženo in strogo zaščiteno vrsto morskega psa. Ujeti primerek je bil mladič, težak okrog 12 kilogramov, ki je poginil še preden so ga potegnili iz morja.

Hercegovina.info
Mladiček sinjega morskega psa je bil že mrtev, ko ga je ribič povlekel iz ribiške mreže kamor se je po naključju nesrečno zapletel.

Na spletnem portalu Hercegovina.info, kjer so prvi poročali o zanimivem ulovu lokalnega ribiča iz Neuma, dodajajo, da ulovi takšne vrste niso običajni in tudi ne smejo biti, saj je te ribe dovoljeno ujeti le, če so ulovljene naključno, kot se je zgodilo tudi v tem primeru, ko je mladi morski pes po nesreči zataval v ribiško mrežo.

Sinji morski pes (lat. prionace glauca) je potencialno ogrožena vrsta morskega psa, ki lahko v dolžino zraste tudi do štiri metre in tehta od 150 do 180 kilogramov. Je ena od 60 vrst morskih psov, ki živijo v Jadranskem morju. Sinjega morskega psa je mogoče najti po celotnem Jadranu, najpogosteje se sicer zadržujejo na odprtem morju ali v bližini pristanišč. Gre za vrsto, ki je poleg belega morskega psa, edina vrsta, ki je lahko nevarna tudi za človeka.

Soseda Hrvaška sicer velja za prvakinjo v ohranjanju hrustančnic (v to vrst rib spadajo seveda tudi vsi morski psi), ne le v Evropi, ampak tudi v svetu, saj ima pri njih kar 23 hrustančnic strogo zaščiten status. Problem nastane, ker so zaščitene le v vodah, ki spadajo pod hrvaško jurisdikcijo, takoj ko pa zapustijo hrvaške morje, so večinoma obravnavane kot vse ostale ribe. Zato si ljudje pri organizaciji strokovnjakov za morske pse in raže (IUCN Shark Specialist Group) želijo izenačitev predpisov v vseh državah, kjer te ribe bivajo, saj bodo samo tako lahko primerno zaščitili in ohranili to vrsto morskih rib.

Verjetnost, da nas v Jadranu napade morski pes je majhna

Na svetu živi okoli 400 vrst morskih psov, več kot 100 jih je zaščitenih, saj jih človek intenzivno lovi, krivo pa je tudi uničevanje življenjskega prostora in izlov rib, s katerimi se morski pes hrani. Vsako uro naj bi na svetu ulovili 17.000 morskih psov. Odkar se beležijo statistični podatki, je bilo v Jadranskem morju zabeleženih 11 napadov morskih psov, ki so se končali s smrtjo. Leta 2012, ko se je na svetu zgodilo 12 napadov morskih psov, so pri National Geographic naredili raziskavo, kjer so izpostavili, da smo istega leta ljudje pobili 273 milijonov morskih psov. Danes je ogrožena skoraj vsaka druga vrsta morskih psov.