Kot smo že poročali, je požar na visokonapetostnem daljnovodu vzhodno od Berlina začasno ohromil tamkajšnji obrat Tesle, v katerem proizvedejo približno 500.000 električnih avtomobilov letno. Tovarno, ki zaposluje približno 12.500 ljudi in je edina Teslina tovarna v Evropi, so morali evakuirati, brez elektrike je ostalo še več tisoč gospodinjstev na območju občine Grünheide in tudi v delih Berlina. Proizvodnja v tovarni do nadaljnjega še vedno stoji, pri Tesli pa ocenjujejo, da bodo zaradi izpada utrpeli za več sto milijonov evrov škode. Samo včeraj je na proizvodnem traku ostalo nedokončanih približno 1000 vozil.
Policisti so včeraj navedli, da preiskava poteka v »vse smeri,« da torej preiskujejo tudi možnost sabotaže oziroma namernega požiga. V zvezi s tovarno namreč trenutno poteka srdit spor. Zaradi načrtovane širitve, s katero bi proizvodnjo avtomobilov in baterij kar podvojili, so skočili v zrak domačini in okoljski aktivisti, ki v teh dneh taborijo v gozdu ob obratu in pred posekom branijo drevesa. Iz aktivistične skupine Robin Wood, predstavniki katere prav tako protestirajo v gozdu, so včeraj zatrdili, da vzroka za požar ne poznajo in da jih je situacija »popolnoma presenetila.« So pa pozneje v pismu odgovornost za požar oziroma sabotažo prevzeli v skrajni levičarski skupini »Vulkan« oziroma »Vulkangruppen«. Iz nemške policije so danes sporočili, da ocenjujejo, da je pismo pristno.
Kot poroča tiskovna agencija Reuters, so oblasti v Berlinu to skupino leta 2019 opredelile kot levičarsko ekstremistično organizacijo, ki je že izvajala napade na infrastrukturo, kot so železniške proge, radijski oddajniki in podatkovni kabli. Upravljavec električnega omrežja E.ON je medtem sporočil, da so njihovi tehniki še vedno na terenu in da bodo prve ugotovitve glede škode na daljnovodu, ki bi lahko kazale na morebiten vzrok požara, objavili danes popoldne.