Maria Branyas Morera se je rodila v San Franciscu leta 1907, ko je mesto trpelo zaradi drugega vala bubonske kuge. Družina se je odločila za vrnitev v Španijo leta 1915 med prvo svetovno vojno, potem ko je njen oče Josep zbolel. Na koncu je umrl zaradi tuberkuloze na ladji, na kateri so prečkali Atlantik, njegova zdaj 117-letna hčerka pa se je poškodovala pri padcu med istim potovanjem in pozneje odkrila, da je izgubila sluh na eno uho. Nato je preživela dve svetovni vojni, pandemijo španske gripe, špansko državljansko vojno in nazadnje Covid-19.
Pri 23-letih se je poročila s katalonskim zdravnikom Joanom Moretom, ki je umrl pred več kot 46 leti, ko je bil star 71 let. Ima tri otroke, 11 vnukov in 13 pravnukov, svojo starost pripisuje "redu, miru" in "držanju stran od škodoželjnih ljudi". Prednost je dala življenju brez stresa. Igrala je klavir, brala časopise in telovadila vsako jutro do svojega 105. leta. Uradni naziv najstarejše osebe na svetu je dobila po smrti francoske nune sestre André januarja 2023.
Aktivna uporabnica družbenega omrežja
Nenavadno je, da je kljub starosti aktivna uporabnica družbenega omrežja X, nekdanjega Twitterja, in o svojem počutju redno obvešča vseh 16.000 njenih sledilcev. Tako jim je včeraj sporočila, da jih šteje že 117 in se jim tudi zahvalila za vse čestitke in lepe želje. Decembra 2022 pa je z njimi delila tudi nasvete o prehrani in pohvalila zdravstvene koristi določenega živila. Na X je objavila: "In nasvet, če mi dovolite. V času, ko se nenehno pojavljajo diete in čudežna živila za dobro počutje in zdravje, je treba jesti jogurt, živilo za vse življenje z neskončnim številom pozitivnih lastnosti za telo. Jogurt je dober vir kalcija in beljakovin, kar je dobro za zdravje kosti in mišic. Vendar ni nobenih dokazov, da vam bo uživanje jogurta pomagalo živeti dlje."
Pod drobnogled so jo vzeli znanstveniki
Znanstvenik Manel Esteller je za špansko tiskovno hišo ABC povedal, da ima kljub letom dober spomin. "Z osupljivo jasnostjo se spominja dogodkov iz časa, ko je bila stara komaj štiri leta, in nima nobene srčno-žilne bolezni, ki je pogosta pri starejših ljudeh." Jasno je, da obstaja genetska komponenta, ker je več članov njene družine starejših od 90 let.' Da bi pomagala drugim, je gospa Morera privolila v nekaj znanstvenih testiranj. Znanstveniki pa zdaj upajo, da bodo izvedeli več o skrivnostih dolgega življenja. Zbrali so že vzorce njene sline, krvi in urina ter jih bodo primerjali z 80-letno hčerko. Vzorci bodo znanstvenikom omogočili preučevanje njenih genov in pomagali pri razvoju zdravil, ki bi se lahko borila proti boleznim, povezanim s staranjem.
Naziv najstarejše osebe, ki je kdaj živela, sicer pripada Jeanne Louise Calment, ki je po Guinnessovi knjigi rekordov živela 122 let in 164 dni.