40-letna Duncova, ki je v preteklosti javno izrazila nasprotovanje vojni v Ukrajini ter je želela kot neodvisna kandidatka svojo kandidaturo graditi na miru in demokratičnih vrednotah, je po ocenah volilne komisije 20. decembra predložila nepopolno dokumentacijo oziroma je ta vsebovala napake, zato so njeno kandidaturo soglasno zavrnili. Tako se Duncova 17. marca na predsedniških volitvah ne bo mogla pomeriti z Vladimirjem Putinom, ki se bo znova potegoval za predsedniški položaj.
Kritiki Kremlja v tej potezi vidijo še en dokaz več, da v predsedniško tekmo ne bodo spustili nikogar, ki bi si upal Putinu postaviti po robu. Tudi če bi Duncova kandidirala, je verjetnost za kakšen pretres v vrhu ruske politike neznatna, a bodo po ocenah kritikov v Kremlju preprečili tudi to, da bi v predvolilni tekmi kdor koli vsaj poskušal izpostavljati tiste bolj problematične teme. V Kremlju so sicer prepričani, da bo Putin znova slavil, saj da uživa večinsko podporo javnosti. Glede na ankete naj bi ga podpiralo približno 80 odstotkov prebivalstva. »Si mlada ženska, vse je še pred tabo. Vsak minus je vedno mogoče spremeniti v plus. Vsaka izkušnja je še vedno izkušnja,« je v najmanj zanimivi izjavi za javnost Duncovi položila na dušo vodja komisije Ela Pamfilova.
Duncova je na omrežju Telegram medtem zapisala, da bo odločitev volilne komisije, ki jo je označila za nepravično in nedemokratično, izpodbijala na vrhovnem sodišču. »S to odločitvijo nam je odvzeta možnost, da imamo lastnega kandidata in da izražamo stališča, ki se razlikujejo od uradnega agresivnega diskurza,« je še navedla.