Sabotaža ali nesreča?

Finski preiskovalci na dnu morja našli sumljiv predmet, tam se je smukala kitajska ladja

S.R.
21. 10. 2023, 14.19
Posodobljeno: 22. 10. 2023, 07.39
Deli članek:

Finski preiskovalci, ki preiskujejo domnevno sabotažo plinovoda med Finsko in Estonijo ter podmorskega telekomunikacijskega kabla, ugotavljajo, ali je bila v dogodek vpletena kitajska ladja.

Profimedia
Kitajska tovorna ladja Newnew Polar Bear.

Čeprav so bile finske oblasti z informacijami o tem dogodku, ki se je odvil pred dobrim tednom dni, izjemno skope, so špekulanti prst krivde nepresenetljivo nemudoma uperili v Rusijo. Finski predsednik Sauli Niinistö je takrat dejal le, da je škoda na plinovodu in telekomunikacijskem kablu »verjetno posledica zunanje dejavnosti« ter da preiskava poteka v sodelovanju z estonskimi preiskovalci. Škodo na plinovodu so sicer opisali kot »skrb vzbujajočo.«

Finski preiskovalci so nato v petek zvečer naznanili, da je njihova preiskava morebitne sabotaže zdaj osredotočena na tovorno ladjo Newnew Polar Bear, ki pluje pod hongkonško zastavo in je v lasti kitajske družbe. Na morske dnu so po poročanju finske javne radiotelevizije YLE našli »težji predmet,« za katerega zdaj ugotavljajo, ali je povezan s povzročitvijo škode na plinovodu. Gre za večji predmet, ki so ga našli v gmoti gline in ki se je nahajal nedaleč od mesta poškodbe. Vzorec predmeta, ki ga bodo poskušali izvleči na kopno, so že poslali na analizo. Preiskovalci so razkrili še, da je gibanje tovorne ladje Newnew Polar Bear »sovpadalo s časom in mestom poškodbe plinovoda.« Glavni preiskovalec Risto Lohi iz finskega nacionalnega preiskovalnega urada je prav tako potrdil, da je za poškodbe kriva »zunanja mehanska sila, glede na trenutne ugotovitve pa ni razloga za domnevo, da je poškodbe povzročila eksplozija.« Lohi je poudaril še, da bodo v preiskavi sodelovali s kitajskimi pristojnimi organi.

Profimedia
Plovilo finske obalne straže na kraju, kjer se je zgodila domnevna sabotaža.

Tam so bili tudi Rusi

Kot medtem poroča ameriški Financial Times, se je na območju v tistem času nahajala tudi ruska tovorna ladja na jedrski pogon Sevmorput, ki je v lasti ruskega državnega podjetja Atomflot. Podjetje sicer upravlja z edino floto jedrskih ledolomilcev na svetu. Po poročanju časnika so namreč estonski preiskovalci pod drobnogled vzeli obe plovili. Finski organi pregona na drugi strani včeraj niso pojasnili, zakaj so se osredotočili samo na kitajsko ladjo.

Zveza Nato je po tem dogodku okrepila prisotnost v Baltskem morju. Na območje so poslali minolovce ter povečali število izvidniških letal in brezpilotnih letalnikov. Dodatnega olja na ogenj je včeraj prilil latvijski predsednik Edgars Rinkevičs, ki je dejal, da bi morala zveza Nato, v kolikor bi dokazali, da za sabotažo stoji Rusija, Baltsko morje zapreti za ruski ladijski promet.

Profimedia
Na območju se je takrat nahajala tudi ruska tovorna ladja na jedrski pogon Sevmorput.

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu