Po poplavah prizadetim prebivalcem na območju Centra za socialno delo savinjsko-šaleške regije je bilo doslej razdeljenih 13,6 milijona evrov izredne solidarnostnih pomoči, je ob današnjem vladnem obisku regije v Mozirju povedal državni sekretar na ministrstvu za delo družino, socialne zadeve in enake možnosti Dan Juvan. Kot je dodal, so se v Mozirje prišli predvsem seznaniti s tem, kako se je center za socialno delo odzval na potrebe prizadetih prebivalcev po poplavah. Ugotovili so, da so bili zelo učinkoviti, ter da so dobro sodelovali z občinami. Ob tem je vse, ki so utrpeli škodo, spomnil, da imajo še do konca leta čas, da oddajo vlogo za izredno denarno pomoč. Skupaj z državnim sekretarjem na ministrstvu za solidarno prihodnost Klemnom Ploštajnerjem sta sicer danes obiskala še občini Ljubno ob Savinji in Rečica ob Savinji. Kot je dejal Ploštajner, so pogovori v luči avgustovskih poplav večinoma potekali v smeri obnove in razvoja regije.
Ključna tema v vseh občinah je bila zagotavljanje nadomestnih gradenj in predvsem zemljišč, kjer imajo občine najpomembnejšo vlogo. Pozitivno so bili presenečeni nad zelo proaktivnim pristopom vseh občin pri zagotavljanju nadomestnih lokacij za gradnjo, kar kaže na usklajenost države in lokalne skupnosti pri potrebnih spremembah zakonodaje za lažje zagotavljanje zemljišč.
Skoraj 2500 vlog
Direktor CSD za območje savinjske in šaleške regije Marko Verdev je dodal, da so na območju celotne regije skupaj prejeli 2433 vlog, doslej pa so odločili že v skoraj 85 odstotkih oddanih vlog. Po njegovi oceni je bilo kar 40 odstotkov vsega denarja, ki ga je država namenila za izredno socialno pomoč, razdeljenega v njihovi regiji.
"Prebivalstvo želimo informirati o vseh možnih oblikah pomoči, da bodo čim prej prišli do jasnih informacij, pri tem pa je pomembno tudi to, da jim pristojni dejansko tudi jasno povedo, kako in kdaj bodo lahko začeli obnavljati svoje domove ali se bodo tja sploh vrnili, saj jim to trenutno povzroča največje stiske," je dejal Verdev.
Kot je še povedal, so največ prošenj za izredno pomoč po pričakovanju prejeli z območja Zgornje Savinjske doline, kjer so beležili kar petkratno povečanje števila vlog glede na primerljivo obdobje lani. Kadrovsko je to za njih zelo zahtevno, zato je Verdev še posebej pohvalil strokovne delavke na mozirski enoti, med katerimi so nekatere tudi same neposredno občutile posledice poplav.
Razmere se umirjajo
Mozirski župan Ivan Suhoveršnik pa je povedal, da razmere počasi le urejajo, ljudje pa so si večinoma, tudi po zaslugi prijaznega vremena in ob veliki pomoči prostovoljcev iz vse države, uredili svoja bivališča.
Občina je večji del interventnih del na infrastrukturi uredila, tako na lokalnih cestah kot na vodovodu in kanalizaciji, čaka jih še draga sanacija čistilne naprave. Veliko dela jih čaka še s sanacijo plazov ter vodotokov, kjer so se najprej lotili hudournikov, koncesionar pa obljublja da bodo čiščenje Savinje uredili v roku meseca ali dveh. Intervencijska sredstva, ki so jih od države že prejeli, bodo skušali čim hitreje razdeliti.
V občini, kjer so škodo ocenili na 91 milijonov evrov, so danes prejeli tudi dodatne informacije glede nadomestnih gradenj. Brez svojih domov je trenutno osem družin, pri čemer je popolnoma uničena ena hiša, preostale pa so na takem območju, kjer bivanje v prihodnje zaradi stalnega poplavljanja ne bo več mogoče. Za ljudi je začasno poskrbljeno in tudi soglašajo s tem, da pridejo do novih lokacij za svoja bivališča, je povedal župan.