Zaradi prelomne sodbe vrhovnega sodišča, bodo domorodnim Indijancem povrnili zemljo, ki so jim jo ukradla milijardna kmetijska podjetja. To je velik uspeh za Amazonko in domorodne Indijance, ki skrbijo zanjo.
Takoj po razglasitvi sodbe je med 1,7 milijona staroselcev po vsej ogromni južnoameriški državi izbruhnilo veselje. Potem ko so višji sodniki razglasili "zgodovinsko razsodbo", so predstavniki indijanskih ljudstev z Yanomami, Uru-eu-wau-way in Paiter-Suruí na čelu, v brazilski prestolnici uprizorili vesele tradicionalne plese. Mnogi so preprosto jokali od veselja.
Devet od enajstih sodnikov je v četrtek s pravnomočno sodbo postavilo vsemogočne kmetijske družbe na svoje mesto. Sônia Guajajara, brazilska ministrica za domorodna ljudstva, je na ta nepozaben dan bučno praznovala in govorila o tem, kako je bilo staroselcem vrnjeno nekaj ukradenega dostojanstva.
»Naj živi indijanski odpor,« je tvitnil Eloy Terrena, pravni zastopnik varuhov Amazonije in Cerrada, ogromnega ogroženega naravnega območja na jugu Brazilije. To ekološko posebej dragoceno regijo domačini opisujejo kot rojstni kraj vodnih virov, kmetijske korporacije pa so tam pospešeno izkoriščale na milijone hektarjev za gojenje gensko spremenjene soje. Svetovni sklad za naravo (WWF) želi rešiti ta ekosistem, ki je pomemben za globalno podnebje.
Zlasti med 20-letno vojaško diktaturo, ki se je končala leta 1985, je bilo na desettisoče staroselcev brutalno pregnanih z ozemlja njihovih prednikov, mnogo jih je izgubilo življenje. Ogromno kmetijsko podjetje je uporabilo vsa možna sredstva, da bi preprečilo pravim lastnikom vrnitev v njihove rajske džungle, ki so bile naseljene že deset tisoč let.
Aktivisti gibanja Survival International so govorili o pomembni etapni zmagi, polni upanja – ne nazadnje za celotno globalno podnebje!