Tudi hrvaški zavod za statistiko je sporočil, da sta se sadje in zelenjava letos v primerjavi z lanskim letom podražila. Cena limon se je v šestih mesecih povzpela za povprečno dva odstotka, banan za devet. Rdeča čebula se je medtem podražila za kar 73 odstotkov, korenje za 40 odstotkov, paprika za 39 odstotkov, paradižnik pa z 29 odstotkov.
Isti izdelki v trgovini občutno cenejši
Bralec, ki nas je opozoril na dvig, na Pašmanu dopustuje že več kot 15 let, zato je s cenami na lokalni tržnici dodobra seznanjen. In medtem ko so bile v lanskem letu te še sprejemljive (kljub temu da so bile že takrat višje kot v preteklih letih), so letos krepko zasoljene: »Rekel bi da so cene višje za vsaj 40 odstotkov«. Izpostavil je ceno paradižnika, za kilogram katerega je bilo lani potrebno odšteti tri evre, letos že pet. V Tkonu boste za kilo češen medtem plačali deset evrov, dražje pa so tudi sveže breskve in slive.
Prav tako je izpostavil tudi dejstvo, da so cene v trgovini, ki se nahaja v neposredni bližini tržnice, občutno nižje. Bodo ljudje torej sploh še kupovali na tržnicah?
Kje na hrvaškem so tržnice najdražje?
Nakupi živil so najcenejši na tržnicah slavonskih mest, najdražji pa v Rovinju. Za kilogram breskev je na tržnici v Rovinju treba odšteti od šest do 12 evrov, v Osijeku na vzhodu države pa denimo od dva do pet.Rovinj je na vrhu tudi po višini cen sliv, češenj, jagod in grozdja.
Prav tako so s tremi evri na kilogram v Rovinju najdražje banane, ki v drugih hrvaških mestih stanejo med enim in dvema evroma na kilogram. Rovinjska tržnica ima tudi najdražje pomaranče in limone. V Rovinju je cena pomaranč tri evre na kilogram, v večini hrvaških mest pa jih je mogoče kupiti že za manj kot dva evra. Kilogram limon v povprečju stane 2,5 evra, v Rovinju pa med tri in pet.
Med cenejšimi vrstami sadja so na hrvaških tržnicah kivi, melone in lubenice, pri katerih ni velikih cenovnih razlik. Kivi v povprečju stane 2,70 evra na kilogram, melona 2,60, lubenica pa 1,60 evra.
Najmanj se na tržnicah v hrvaških mestih razlikujejo cene solate in čebule, najbolj pa cene česna. Čebula v povprečju stane 1,60 evra na kilogram, kristalka pa med dvema in tremi evri oz. do štirih evrov v Rovinju in do 4,5 evra na Reki. Za kilogram česna bo v Osijeku treba plačati od 4,60 do 6,60 evra, v Zagrebu od 5,30 do 6,60, v Zadru med sedem in osem evrov, v Rovinju pa med 5,30 in 15 evrov.